• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyaya farklı bir vizyon
02 Aralık 2012 Pazar 12:02

Konya'ya farklı bir vizyon

Selçuklu Belediyesinin hayata geçirdiği projelerin yapımı hızla devam ediliyor. Daha modern bir Selçuklu sloganıyla çalışmalarını yürüten Selçuklu Belediyesi, büyük projelere imza atıyor.
Moloz Yığınlarından Estetik Parka Büyük Dönüşüm-Selçuklu Kanyonu
 
   Selçuklu Belediyesi tarafından Yazır Mahallesi’nde yapımı devam eden Selçuklu Kanyonu’nda çalışmalar aralıksız devam ediyor. Bir zamanlar taş ocağı olarak kullanılan ve atıl bir vaziyette duran bu alan Selçuklu Belediyesi’nin yürüttüğü örnek proje ile büyük bir parka dönüşüyor.  Temeli 2011 yılının son günlerinde atılan Selçuklu Kanyonu’nda hizmete sunmak için ekipler yoğun bir çalışma yürütüyor. 122.555 m² alana sahip olan Selçuklu Kanyonu tamamlandığında bölgenin cazibesi bir kat daha artacak. 7 milyon 300 bin TL’ye mal olacak ve modern ve fonksiyonel şekilde dizayn edilen park farklı özellikleriyle de insanların günlük hayatının stres ve yorgunluğunu aileleriyle birlikte atıp yeşille buluşacakları bir alan haline gelecek.
 
    Selçuklu Kanyonu’nda; ağ tırmanmalı polietilen büyük oyun gurubu, 4 çatılı büyük oyun gurubu, fitness aletleri, yürüyüş yolları, futbol ve basketbol sahaları, mescit, kafeterya, restoran, 3 adet büfe bulunacak. İçerisinde 93 adet bank, piknik masaları ile 50 adet pergola, 8 adet de çeşme yapılacak. 300 araçlık otoparkı da bulunacak olan Yenikent Parkında ayrıca, iğne yapraklı 331 adet, geniş yapraklı 884 adet, çalı 4 bin 191 adet, yer örtücü 11 bin 300 olmak üzere toplam 16 bin 706 adet bitki çeşidi yer alacak. Yeşil alanın bulunduğu alan ise 51 bin 291 m² olarak planlandı.
 
Avrupa'nın En Büyük Kelebek Uçuş Alanında % 55’lik Gerçekleşme
 
           Türkiye’de ilk ve Konya’nın en büyük parkı olan Kelebekler Vadisi’nin yapımı hızla devam ediyor. 20 milyon 555 bin TL’ye mal olacak Kelebekler Vadisi, 385.000 m² alan üzerine Sille Parsana mahallesinde devam ediyor. İnşaatın % 55’lik kısmı tamamlandı. Sille Parsana Mahallesinde geçtiğimiz ay temeli atılan Kelebekler Vadisi 'Aşkın Kanatları' Projesinde çalışmalar hızla devam ediyor. Selçuklu Belediyesinin gerçekleştirdiği en büyük projelerden biri olan Kelebekler Vadisi; Avrupa'nın en büyük kelebek uçuş alanı olma yolunda inşası süratle devam ediyor. Bir zamanlar molozların döküldüğü bu kötü bölge, yapılan bu proje ile Konya’nın yeni cazibe merkezi haline gelecek. Konya’nın doğa ile buluşmasını sağlayacak bu önemli proje Konya ve ülke için örnek ve model olacak. Yediden yetmişe herkes için sosyal yaşam merkezi olacak Kelebekler Vadisine yerli ve yabancı yılda 800 bin turistin ziyaret etmesi bekleniyor. Toplam 385.000 m² alan üzerine yapılacak olan Kelebekler Vadisi’nde yüzlerce çeşit kelebek ve böcek doğal yaşam alanlarında gözlemlenebilecek. Kelebekler Vadisi, kelebeklerin pupa halinden ölümüne kadar her aşamasının yaşandığı üretim alanı, kapalı uçuş alanı, açık uçuş alanı ve kelebek müzesi olmak üzere 4 ana unsurdan oluşacak. 54 futbol sahası, 856 basketbol sahası büyüklüğündeki Kelebekler Vadisi’nde, 270 bin m² yeşil alan, 105 bin m² sert alan ve 10 bin m² havuz alanı yer alacak.
Konya’da yeni bir yaşam merkezi haline gelecek projede; amfi tiyatro, mini sinema, gölet ve su havuzları, egzersiz ekipmanları, çocuk oyun elemanları, sirk ve go-kart alanları, sera ve botanik bahçeler, böcek ve kelebek müzeleri yer alacak.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA