• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyaya Çocuk Müzesi Kuruluyor
03 Mart 2011 Perşembe 16:10

Konya'ya Çocuk Müzesi Kuruluyor

Aydınlar Ocağında konuşan Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Los Angelestaki Çocuk Müzesinin bir benzerinin Konya'ya yapacaklarını söyledi.

 

Konya Aydınlar Ocağı’nın Salı Sohbeti’nde “ABD Gezi İzlenimleri”ni anlatan Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Los Angeles’taki Çocuk Müzesi’nin bir benzerinin Konya’ya yapacaklarını söyledi.

Sille Kültür Evi’ndeki dia sunumlu sohbetinde, geçtiğim yılın son aylarında Amerika’nın 12 milyon nüfuslu ve “Melekler Şehri” anlamına gelen Los Angeles’a teknik bir gezi gerçekleştirdiğini söyleyen Selçuklu Belediye Başkanı Altay, bu eyaletin yıllık turizm gelirinin 15 milyar dolar olduğunu ifade etti. Burada yaşayan Ermeniler’in iyi Türkçe konuştuklarına işaret eden Başkan Altay, benzinin 1 dolar olduğunu hatırlatarak asma köprülerden, üç kişiden fazla yolcusu olan vasıtalardan ücret alınmadığını belirtti.
 
Amerika’nın bir çok eyaletinde Çocuk Merkezleri bulunduğunu kaydeden Başkan Altay, “Ben Los Angeles’te, yanında çocuk kütüphanesinin de bulunduğu Çocuk Müzesi’ni gezdim. Teknik olarak yaptığımız bu gezide 06-12 yaş arası çocuklara yönelik uçağa nasıl binilirden uzay araçlarına, su bentlerinden enerji santrallarına ve cankurtarandan insan anatomisine, animasyonlardan değişik elektronik oyuncaklara varıncaya kadar bilimle ilgili pek çok şeyin küçük yaşlardan itibaren öğretildiğine şahit olduk” dedi.

Çocuk Müzesi’ne çocukların 5 dolar, ebeveynlerin ise 10 dolar ödeyerek gezdiklerini ifade eden Altay, 5-10 bin metre kare alanı kapsayan Çocuk Müzesi’nin bir benzerini Konya’ya yapmayı düşündüklerini belirterek Konya Bilim Merkezi’nde çocuklara yönelik olmayan bölümleri ele alacaklarını kaydetti. Bunlar arasında animasyonun başta geldiğini söyledi.

 

 

 

 

 

 

ABD İLE AB ARASINDA 50 YIL FARK VAR

 

Konya eski Baro Başkanı Av. Hasip Şenalp de konuşmasında, Amerika ile Avrupa’nın arasında yüksek teknoloji olarak 50 yıl ciddi bir fark olduğunu belirterek “New York, Washington, Dedroid, Orlando’yu gezdim. Amerikalılar’da ciddi bir millet ve bayrak şuuru var. Orlando’da Dünya Teknoloji Merkezi’ni gezmiştim. Amerikalılar, 1947’de Philadelphia’da maddeyi enerjiye çevirerek bir denizaltıyı içindekilerle birlikte (tay-ı mekân) yaptırarak Hindistan’a götürdüler. Fakat enerjiyi maddeye henüz dönüştüremediler. Bu konuda yıllardan beri çalışmalar yaptıkları biliniyor. Hatta uzaylılar ile ilgili çok ciddi sırları var ve bu bilgileri dünyaya açıklamıyorlar. Bir de ABD’liler eyaletlerde çok hukukluluk sistemini uyguluyorlar” dedi.

Sille Konağı’ndaki sohbet, Selçuklu Belediye Başkanı U. İbrahim Altay’ın katılımcılara verdiği Arabaşı Ziyafetiyle son buldu.

 

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA