• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyaya Bilim Merkezi
23 Mart 2009 Pazartesi 12:24

Konya'ya Bilim Merkezi

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından TÜBİTAKın desteği ile Türkiyede ilk kez Konyada yapılacak Bilim Merkezinin proje ihalesi yapıldı.

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından TÜBİTAK’ın desteği ile Türkiye’de ilk kez Konya’da yapılacak Bilim Merkezi’nin proje ihalesi yapıldı.

 
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, TÜBİTAK’ın “Bilim Merkezi Kurulması Çağrısı”nın ardından proje sunan Büyükşehirler arasından Konya Büyükşehir Belediyesi’nin projesinin seçildiğini hatırlatarak, Bilim Merkezi’nin Türkiye’ye örnek teşkil edeceğini söyledi.
 
Konya İl Özel İdaresi, Konya Sanayi Odası, Konya Organize Sanayi Bölgesi, Selçuk Üniversitesi, Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün destekleri ile projeyi Konya’ya kazandırdıklarını kaydeden Başkan Akyürek, bu işbirliği örneğinin şehir adına büyük bir kazanç olduğunu vurguladı.
 
50 milyon TL’ye mal olacak Türkiye’nin ilk Bilim Merkezi’nin en az 150 kişiye istihdam sağlayacağını kaydeden Başkan Akyürek, “Projenin 20 milyon TL’sini TÜBİTAK karşılayacak, binayı ve Bilim Parkı’nı biz yapacağız. Bilim Merkezi’ni orta vadede en az 2 milyon kişi ziyaret edecek. Burada her yaştan ziyaretçi etkileşimli sergiler, eğitim programları ve etkinlikler aracılığıyla eğlenceli bir ortamda bilim ve teknolojiyle buluşacak” dedi.
 
Bilim Merkezi proje ihalesi 20 Mart 2009 tarihinde Büyükşehir Belediyesi’nde yapıldı. İstanbul, Ankara ve Konya’dan 14 firmanın katıldığı proje ihalesi sonucunda temin edilecek proje ve ihale dokümanları çerçevesinde yapım işleri ihalesi gerçekleştirilecek. Konya Organize Sanayi Bölgesi’nde yaklaşık 100 bin metrekarelik bir arazi üzerinde inşa edilecek Bilim Merkezi yaklaşık 16 bin metrekare kapalı alana sahip olacak. Merkez; açık-kapalı sergi alanları ve çevre tasarımı ile Türkiye'de bu kapsamda yapılacak ilk örnek olması açısından büyük önem arz ediyor.

 

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA