• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyaya Avrupanın en hızlı gelişen şehri ödülü
15 Temmuz 2012 Pazar 16:52

Konya'ya Avrupa'nın en hızlı gelişen şehri ödülü

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Avrupa İş Konseyinin Birleşik Avrupa Ödülleri kapsamında, Avrupanın Dinamik Büyüyen-Hızlı Gelişen Şehri ödülünü İrlandanın başkenti Dublinde aldı
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Avrupa İş Konseyi’nin Birleşik Avrupa Ödülleri kapsamında, “Avrupa’nın Dinamik Büyüyen-Hızlı Gelişen Şehri” ödülünü İrlanda’nın başkenti Dublin’de aldı.
Konya, kısa adı EBA (Europe Business Assembly) olan Avrupa İş Konseyi tarafından verilen Birleşik Avrupa Ödülleri kapsamında “Avrupa’nın Dinamik Büyüyen-Hızlı Gelişen Şehri” ödülüne layık görüldü. Dublin’de bulunan İrlanda City Hall’de düzenlenen törene Avrupa İş Konseyi Genel Direktörü John W.A. Netting ve Konsey Üyeleri, Konya’yı temsilen Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Mücahit Küçüktığlı ile farklı dallarda ödüle layık görülen davetliler katıldı. Uluslararası Socrates, Bilimsel Gelişim, Kraliçe Victoria, Yatırım, Kalite Ödülleri ve Birleşik Avrupa Ödülü kategorilerinde ödüller sahiplerine verildi. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de “Avrupa’nın Dinamik Büyüyen-Hızlı Gelişen Şehri” Ödülü’nü Avrupa İş Konseyi Başkanı Netting’den aldı.
“ÖDÜL, KONYA’NIN GELİŞİMİNİN BİR GÖSTERGESİ”
Birleşik Avrupa Socrates Ödülleri’nden birini Avrupa ve diğer bazı dünya şehirleriyle birlikte Konya’nın aldığını belirten Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, ödülün Konya’nın son yıllardaki gelişiminin bir göstergesi olduğunu belirtti. Ödülle birlikte Konya’nın uluslararası şehirlerarasında tanınmasının arttığına dikkat çeken Başkan Akyürek, “Konya son yıllarda dünya ve Avrupa platformlarında daha çok konuşulmaya başlandı. Dünya tarihi şehirlerinin yönetimiyle birlikte aynı zamanda İpek Yolu Şehirleri Birliği’nin kuruluşunda ve yönetiminde yer aldı. BM gündeminde Konya’yı tanıtmamız, Dünya Tarihi Şehirler Konferansı’nın 2008’de Konya’da düzenlenmesi Konya’nın uluslararası şehirlerarasında tanınmasına vesile oldu. Dünya şehirleri arasında Konya’nın tanınırlığını artırdı” dedi.
“KONYA, AVRUPA’NIN GÜNDEMİNE GELİYOR”
Konya’nın bu ödülle yatırım çekmede 5 yıl boyunca referans aldığını vurgulayan Başkan Akyürek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Avrupa İş Konseyi tarafından Konya’mıza ve bizlere tevdi edilen bu ödül, aynı zamanda Konya’nın Avrupa gündemine gelmesine vesile olacaktır. Konya’nın, Avrupa’nın dinamik ve yatırım çeken şehirleri arasında kendisine yer bulmasını sağlayacaktır. Ticari bir marka olarak 5 yıl boyunca Avrupa gündeminde, literatürde kayıtlarda yer almış olacaktır. Konya’nın ve bu ödülü alan diğer şehirlerin yatırım çekmede de aynı zamanda referansı olmuş olacaktır. Konya istikrarlı gelişimini sürdürüyor. Bunu son yıllarda Avrupa’da ve dünyada son yıllarda aldığımız ödüllerle de kendisini göstermiş oluyor. Bu ödül de Konya’nın bu büyümesinin bir yansımasıdır. ‘Dünya şehri Konya’ hedefine adım adım şehrimiz ulaşıyor. Bu ödülü, Avrupa’nın en iyi şehri ödülünü şehrimiz, ülkemiz ve dünya tarihi şehirler adına alıyoruz. Konya’mız için hayırlı olsun” diye konuştu.
Başkan Akyürek, tören sonrası Avrupa İş Konseyi başkan ve yöneticilerine Mesnevi hediye etti.
Merkezi İngiltere’de bulunan EBA Avrupa İş Konseyi, 2006 yılında da Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’e dönemin Dışişleri Bakanı iken ödül vermişti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA