• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyaya 3 milyonluk itfaiye merkezi
29 Nisan 2010 Perşembe 14:06

Konya'ya 3 milyonluk itfaiye merkezi

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Meram İtfaiye Merkezi ve Afet Yardım Koordinasyon Merkezi (AYKOM) düzenlen törenle hizmete açıldı.

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Meram İtfaiye Merkezi ve Afet Yardım Koordinasyon Merkezi (AYKOM) düzenlen törenle hizmete açıldı.

Dr. Ahmet Özcan Caddesi üzerinde yaptırılan itfaiye merkezinin açılışına Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, merkez ilçe belediye başkanları ile davetliler ve vatandaşlar katıldı. Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Türkiye'de son zamanlarda önemli gelişmelerin yaşandığını belirterek, "Türkiye, dünya ülkeleri arasında gelişmişlik sırasında emin adımlarla üst basamaklara doğru çıkmaya devam ediyor. Türkiye olarak gelişiyoruz, güçleniyoruz. 20. yüzyılın Türkiye'sinde 21. yüzyılın Türkiye'si inşa ediliyor. Eğer bölgemizde lider ve güçlü bir ülke olamazsak dünyada oynanan oyunlarla baş edemez hale geliriz. Bu gelişmişlik düzeyini yakalamamız için şehirlerin de gelişmiş ve güçlü olması şart. Dünyanın giderek küresel bir köy haline geldiği günümüzde şehirlerin önemi daha da artmış durumda. Biz de Konya olarak bu vizyonun farkında olarak dünya şehirleri arasındaki yerimizi giderek üst seviyelere çıkarmanın gayreti içindeyiz" dedi.

Açılışı yapılacak Meram İtfaiye Merkezi'yle Konya'nın ve Meram'ım yeni bir sürece girdiğini ifade eden Başkan Akyürek, "Şu an açılışını yaptığımız itfaiye binası, itfaiyeyle ilgili yapacağımız çalışmaların birincisi. Bu bina arsasıyla birlikte 3 milyon liraya mal oldu. Bodrum, zemin ve 1. kat olmak üzere 3 kattan oluşuyor. Artık itfaiyemiz gerek personel, gerek ekipman, gerekse bina yönünden daha iyi bir konuma gelmiş durumda. 2004 yılında ilimizde sadece 3 adet itfaiye merkezi bulunuyordu. 5 yıl içinde biz bu merkezlerin yerine yenilerini de açtık ve merkez sayımızı 4'e yükselttik. 21 olan araç sayımızı da 43'e çıkarttık. Bu tür yapılarda kullanım verimliliği ve ulaşım kolaylığı büyük önem arz ediyor. Şu an itfaiye ekiplerimiz herhangi bir yangın veya felakete en geç 8 dakika içinde müdahale edebilir hale geldi" şeklinde konuştu.

Vali Aydın Nezih Doğan ise, Konya'nın 2009 yılından beri daha stratejik bir öneme sahip hale geldiğini ifade ederek, "İki gün önce Resmi Gazete'de yayınlanan bilgilere göre Konya, Yatırım Teşvikleri'nin yüzde 6.29'unu kullanmış. Bu gerçekten iyi bir rakam. Yapılan düzenlemelerle Konya'ya yatırımcı gelmesi için uygun ortam hazırlanıyor. Ancak bu alt yapıyı sadece merkezi idarenin aldığı kararlarla oluşturamayız. Biz de üzerimize düşeni yapmalı ve hizmetlerimizle yatırımcıyı ilimize çekmeliyiz. Bu tür çalışmalarda el ve gönül birliği önemlidir ve ben bunu Konya'da çok iyi görebiliyorum" şeklinde ifade etti. Konuşmaların ardından protokol üyeleri kurdele keserek Meram İtfaiye Merkezi ve AYKOM'u hizmete açtı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA