• Konya12 °C

Hamdi Bağcı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Konyasporu sevmek ya da sevmemek

29 Mayıs 2012 14:17

“Konya’nın bugün en önemli sorunu nedir” diye sorduğumuzda yaklaşık 10 tane temel sorununu ortaya koyabiliyoruz ama bunlardan en önemlilerinden birisi ne yazık ki Konyaspor’dur. Konyaspor bugün Konya’nın önemli sorunlarından birisi haline gelmiştir, yanlış politikalar neticesinde getirilmiştir.

Yöneticiler yanlış anlamasın sorun olan mevcut yönetim değildir, Konyaspor’un bulunduğu yerdir ve bu yer Konya için iç açıcı bir mevki değildir.

Konyaspor deyince ilk aklıma gelen borçlarıdır, şimdi bize “hayır Konyaspor’un borçları diye bir sorun yoktur” diyebilecek var mı? Kimse diyemez biliyorum ve Konyaspor bu borçlarla bir yere varamaz, başarılı olamaz herkes bunu bilsin. Konyaspor’un borçları Konyaspor’un ayağında bir bağdır ve bu bağ sadece maçlarda Konyaspor’u başarısız yapmamaktadır, aynı zamanda kurumsallaşamamayı da beraberinde getirdiğinden yıkıcı bir sorun olarak karşımızda durmaktadır.

Bakın bu borçlar nasıl olmuştur, niye olmuştur uzun uzun tartışabiliriz ama bence hiç böyle bir tartışmaya gerek yok. Geçmiş geçmişte kalmıştır, şimdi Konyaspor’un borçlarından kurtulma ve gençleşme, dirileşme, canlanma, Konya ile ünsiyet kurma vaktidir.

Konyaspor sıradan bir kulüp değildir, Konya’nın kulübüdür ve Konya’yı temsil etmektedir. Konya’nın şehir takımıdır, Konyalıyım diyen herkesin kendini bu takımın bir parçası hissettiği koskocaman bir camiadır.

Mevcut yöneticileri kimsenin suçlamaya hakkı ve salahiyeti yoktur. Bu yönetimin bu borçların oluşmasında bir sorumluluğu da yoktur. Öğrendiğim kadarıyla da 10 milyon TL’nin üzerinde bir borcu ödemişler ama hala 30 milyon TL’nin üzerinde borç varmış. Neticede bu borçla bu takım yürütülemez ve hiç kimse birkaç yöneticiye bu borçların ödenmesi grevini tevdi edemez. Konyasporlu yöneticiler Konya ile bütünleşmeli ve kampanyalar düzenlenmeli ve bu borçtan şehrimizin takımı kurtulmalıdır.

Sayın Valimiz, belediye başkanlarımız, İl Özel İdaresi Başkanımız diğer kurumlar, şirketler, dernekler, vakıflar kim ne kadar verebilirse vermeli ve Konyaspor’u bu borçtan kurtarmalıdır. Şehrimizin takımı diyeceğiz, başarısı ile sevineceğiz, başarısız olduğunda kızacağız ama hiç sorumluluk almayacağız. Ondan sonrada oraları kibirli reklam meraklısı hatta Konyalı bile olmayan şov adamları alacak ve Konyaspor’umuz üzerinde oyun oynayacak!

Bu olmaz, olmamalıdır, şahsen ben Sayın Ahmet Şan’ın bu işi samimiyetle ve layıkıyla yapacağına inanıyorum. Yanında belki yine iyi niyetli olmayan sonradan görme reklam meraklısı, Konyaspor’u kullanmak isteyen insanlar vardır ama ben Sayın Ahmet Şan’ın güçlendiği takdirde o insanların yerine gerçekten Konyaspor sevdalısı insanları getireceğine inanıyorum.

Neticede bu takıma sahip çıkmamız gerekiyor.

Altyapı sorunu ise Konyaspor’un değil genel anlamda Konya’nın sorunu olan bir konudur. Biz altyapı sorunu dediğimiz de bize “bu sene Konyaspor’da 16 tane alt yapıdan sporcu vardı” deniyor. Oysa Konya’da futbol bitmiş, spor bitmiş, bisiklet bitmiş, güreş bitmiş, tekvando bitmiş, basketbol can çekişiyor, atletizm bitmiş kimse buna bakmıyor.

Biz o futbolcularında zaten Konyaspor’da oynamaları için diğer şehirlerden getirilmiş olduğunu da biliyoruz. Konya’da amatör lig mi kaldı, orada futbolcu mu yetişiyor? Biz yalan mı söylüyoruz? Evet, bir an önce Konya’ya bir spor meslek lisesi açılması gerekmektedir. Bunu ortak akıl olarak bir an önce açtırmamız gerekmektedir. Ya da gençlerimiz hep serseri olacak, işe yaramaz olacak ama sporcu olmayacak, genç dinamiklerimiz sokaklarda olta atıp duracak ama Konya spor da başarı olmayacaktır, “Konyaspor golcü alamadım, ondan başarısız oldum” mavalı okuyacaktır.

Bu konu geleceğimizle ilgili bir sorundur, herkesin dikkatine sunuyoruz.

Altyapı sorunu aynı zamanda Konya’da sporun durumu ile de birlikte bir sorundur. Şehrimizde günden güne spor kültürü bitmektedir. Eskiden mahalle maçları ile dinamik tutulan spor sevgisi ve bilinci yavaş yavaş kaybolmaktadır. Gençlerimiz parklarda, kaldırımlarda, sokaklarda, AVM’lerde serseri serseri dolaşmakta ama spora yönlendirilmemektedir.

Bu sorun Konya’da spor sorunudur. Çözülmezse geçliğimizdeki çözülme artacak ve sağlıksız gençler yetişecektir.

Evet, son olarak da Konyasporlu olma bilincinden bahsedelim ve bitirelim. Bu şehir ile Konyaspor’un arasına başta Konya Büyükşehir Belediyesi olarak bir takım kurum ve kuruluşların, bilinçsiz yöneticilerin tavırları - yanlış adımları adeta duvar örmüştür.

Konya Büyükşehir Belediyesinin başında Konyaspor hassasiyeti olmayan, spordan anlamayan ve sporun önemini bilmeyen bir insanın olması şehirde Konyaspor bilincine ciddi zararlar vermiştir.

Umarız ki bu durum biran önce tespit edilir ve şehrimize verilen bu zararda tükenir, şehir ile Konyaspor barıştırılır, şehirde spor bilince geliştirilir.

Dikkat ederseniz stadyum ne oldu? Diye sormuyorum bile, çünkü inanınız artık Büyükşehir’in bu çerçevede bir şeyi başarabileceğine inancım tamamen bitmiştir.

İhale, şu konum bu süreç hepsi bana zaman kazanma manevrası gibi geliyor. Şu şehre haksızlık yapanları elbette tarih affetmeyecek. Biz ancak yazıklar olsun diyebiliyoruz. Başka ne diyelim…

Konya da sporun gelişmesin, Konyaspor sevgisinin artması çok önemlidir, nesillerimizin sağlıklı nesiller olmaları için önemli bir alandır. Bunu böyle görmek, spora da Konyaspor’a da böyle bakmak gerekir. Konyaspor’un başarısı şehre katma değerdir, paradır, iştir, aştır. Bunları uzun uzun anlatmaya gerek yok, önemli olan Konyaspor’un bu başarısız görüntüsünden kurtarılması ve hak ettiği yere getirilmelidir. Bu konuda herkes üzerine düşeni yapmalı ve Konyaspor hak ettiği yere getirilmelidir.

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kamuda 4 bin 970 ek kadro açıldı
  • Türkiye'den NATO'ya rest!
  • Milyonlarca çalışana müjde!
  • TSK'da operasyon! 144 gözaltı var
  • Konya'da FETÖ/PDY operasyonu: 10 gözaltı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA