• Konya27 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Konyaspor için açılımlar

03 Eylül 2009 11:25

    Turkcell süper ligi başladığında Konyaspor’un küme düştüğü daha iyi anlaşılır denmişti. Gerçekten de öyle oldu. Her ne kadar bu yıl süper lig, zirve dışında çok tatsız maçlara sahne olsa da Konyaspor’un olmaması büyük eksiklik. Hele bazı takımların mantalite ve oyun olarak çok gerilerde olması şehir olarak Konya’nın acısını bir kat daha artırıyor.

Olanda hayır vardır, dedik ve şimdiki durumla ilgili neler yapılacağına şöyle bir bakmak istedik. İlk haftanın Konyaspor açısıdan galip kapatılmasını ve nispeten fikstür avantajını da düşündüğümüzde tünelin ucunda “ışık” belirme ihtimalini konuşabiliyoruz.

 
Konyaspor’un geçen yıldan kalan ve ödenmesi gereken 23 milyon (trilyon) TL borcu var. Bu borçların ödenmesiyle ilgili yapılandırma bildiğim kadarıyla devam ediyor. Bu borçları şimdilik yok sayarak tekrar süper lig yolu nasıl tutulacak?

Bu konuda Konyaspor Başkanı Bahattin Karapınar ile görüştüm. Gelen telefonlardan yoğunluğunu tahmin ediyorsunuz. Üstelik akşam Kayseri Erciyes maçı var, takım maçı kazanırsa futbolculara söz verilen 50 bin TL pirimin bulunması lazım.Çünkü söz verilmiş, kazandığınız maçın primini soyunma odasında alacaksınız diye. Başkan biraz sitemli biraz da buruk. Tahmin edeceğiniz gib,i para konusunda sözler tutulmuyor diyor. Sadece Konya Ticaret Borsası ve Konya Şeker gereğini yaptı diye ekliyor. Kimler gereğini yapmadı dendi mi bu çok uzun bir liste olacak. Girmeyelim.

 
Yönetim Kurulunun söz verdiği şekilde kişi başı 100 bin TL yi hemen ödediğini, şimdiye kadar ki transfer ve ödemeleri, yönetimden gelen 2,5 trilyon ile yaptıklarını ekliyor sözlerine. Bu arada telaşı devam ediyor, hem konuşmak istiyor, hem de akşama 50 milyarı bulmayı düşünüyor.
 
Başkan Karapınar’ın Vali Nezih Doğan’ın Konya’ya yeni gelmesine rağmen Konyaspor’a açık destek vermesinden gayet memnun. Ancak buna Konya’nın Valilik makamına uygun destekle karşılık vermesi gerekir.
 
Veriliyor mu? Maalesef hayır. Gerçekçi olacaksak da Konya’nın geçen yıldan kalan “ahı”nın biraz geçmesi gerekecek.
 
Hayat devem ediyor ve Konyaspor’un havaya girip yoluna devam etmesi gerekiyor. Haliyle temel meselemiz para. Peki bu para nasıl bulunacak. Bu şehirde kimler üzerinde yeşil-beyaz formayla dolaşmak istemez. Hemen herkes ister. O zaman hedef slogan belli “100 bin Konyaspor taraftarı”
 
 Hemen özetliyorum o zaman bu işi; 1- Maliyeti 5 TL olabilecek (tabiî ki üreticiler için) 100 bin forma yaptırılacak. Toplam maliyet 500 bin TL.

2- Bu formalar şehirde hemen herkese cüzi bir miktarla 25 TL ile satışa sunulacak.

3- 100 bin formada Konyaspor 2 Trilyon gibi bir para kazanırken, şehir eski şampiyonluk psikolojisine dönecek.

 
 Peki bu satış nasıl yapılacak ya da kim bu formayı alacak gibi bir soru akla gelebilir. Çok basit bir örnek. Sadece Konya 2. ve 3. Organize Sanayindeki 400 firma yüzer tane alsa 40 bin forma yapar. Bu firmalar, ele tutulan somut bir ürün olunca, inanın hiç biri 2 bin 500 TL yi vermekten kaçınmazlar.Üstelik 100 tane şirketlerin ismi de yazabilecek bir formadan bahsediyoruz.
 
Rakam 25 TL gibi sembolik olunca, hedef kitle o kadar genişler ki. Üniversite öğrencilerinden, taşra ilçelerine, özel okullardan, STK’lara yüzlerce ulaşılabilecek kitle sayarım ben size. Üstelik Vali Bey’in desteği olduğuna göre, işlemin yasal zemini de çözülmüş olur.
 
Finalde ise bir Pazar günü, mesela Bucaspor maçını kazanmışsınız, yerel TV’lere çıksın futbolcular ve yöneticiler. Canlı yayında kim kaç forma alıyor, tüm şehir görsün. İnanın en az 50 binde orada satılır. En alt seviye 100 bin dedim aslında bu rakam çok daha yukarılara hemen çıkar. Yeter ki bu işe istekli birileri bunu yapmak istesin.  Bu işe niye bu kadar önem mi veriyorum? Şu süper lige bakıyorum da Konyaspor olmadan olmuyor. Üstelik Sivasspor’un hali ortada. Sözümün arkasındayım; Süper ligde Anadolu’dan bir şampiyon çıkacaksa bu ancak Konyaspor olur.

 

 

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kasaplarda kıyma çektirme mesaisi
  • Artık güneş altında değil fırınlarda kurutuluyor
  • Çaldıkları paralarla tatile gittiler! Otelde yakayı ele verdiler
  • Acemi kasaplar hastanelik oldu
  • Konya’da balkondan düşen çocuk yaralandı
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA