• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyanın yüzyıllık hayali gerçekleşti
23 Aralık 2011 Cuma 13:00

Konya'nın ''yüzyıllık hayali'' gerçekleşti

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Konya Ovası Projesi (KOP) in en önemli ayağı olan 17 kilometre uzunluğundaki Mavi Tünel'in İki Ucunun Birleştirilmesi Töreni'ne katıldı.
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Konya Ovası Projesi (KOP) in en önemli ayağı olan 17 kilometre uzunluğundaki Mavi Tünel'in İki Ucunun Birleştirilmesi Töreni'ne katıldı.
Dedeman Otel'de düzenlenen törene Bakan Eroğlu'nun yanı sıra Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, AK Parti Konya Milletvekilleri Mustafa Kabakçı, İlhan Yerlikaya, Ayşe Türkmenoğlu, Gülay Samancı, Mustafa Baloğlu, Cem Zorlu, Hüseyin Üzülmez, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Karaman Belediye Başkanı Kamil Uğurlu, Devlet Su İşleri Genel Müdürü Akif Özkaldı, kamu kurum temsilcileri ile davetliler katıldı.

Törende konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 100 yıllık bir rüyanın gerçekleştiğini belirterek, "100 yılda gerçekleştirilemeyeni birkaç yılda hayata geçirmiş olacağız. Adeta Ferhat'ın Şirin'e kavuşmasını yaşıyoruz. KOP'un en önemli konularından birisi olan Mavi Tünel'le Büyükşehir Belediyemiz sınırları içinde yaşayanların 50-60 yıllık içme suyu ihtiyacı karşılanmış olacak" dedi.

Bakan Eroğlu, Mavi Tünel'in açılış tarihini 17 Aralık olarak açıkladıklarını ancak 3 günlük bir gecikme yaşadıklarını dile getirerek, "Ben Başbakanımızın katıldığı bir törende o günün verdiği heyecanla Mavi Tünel'in açılışı için 17 Aralık tarihini vermiştim. Ancak yaşanan bazı sorunlar nedeniyle 69 saatlik bir gecikme yaşadık. Bunun için herkesten özür diliyorum. O gün nefsime hakim olamamıştım. Bunun ceremesini de bugün çekiyorum. Ama Mavi Tünel'i 1 yıl önce hizmete açmanın da mutluluğunu yaşıyorum.

Bugün tünelin delinme işleminin sonuna gelinmesiyle alakalı töreni gerçekleştiriyoruz. Mavi Tünel'in faaliyete geçme törenine sayın Başbakanımız da katılacak. Hükümet olarak gece gündüz çalışıyoruz. Tarih yazıyoruz. Buradan iddia ediyorum ki 21. Yüzyıl Türk asrı olacak" dedi.

"ASIL SOYKIRIMI FRANSA YAPMIŞTIR"


Fransa meclisinin oy çokluğuyla aldığı sözde Ermeni soykırımını inkar edenlere ceza veren kanun tasarısına da değinen Bakan Eroğlu, "Dün Fransa Meclisi anormal, abes, ucube bir kanun tasarısına imza atmıştır. Bunu asla kabul edemeyiz. Bizim hiçbir zaman kültürümüzde, tarihimizde soy kırım söz konusu olmamıştır. Asıl soykırımı yapan Fransızlardır. Cezayir'de, Afrika'da yaptıklarını unutmadık unutturmayacağız. Bu hareketin altında kalmayacağız. Sayın Başbakanımız hemen 8 maddelik yaptırım kararını
açıkladı" şeklinde konuştu.

"KOP UNUTULMUŞTU"

Hükümet olarak KOP'u tozlu raflardan indirip hayata geçirdiklerini ifade eden Bakan Eroğlu, "AK Parti Konya Milletvekilleri Başbakanımıza gelerek Konya Ovası'nda su sıkıntısı yaşandığını ve KOP'un artık hayata geçirilmesi gerektiğini dile getirmişlerdi. Ben de KOP'u tozlu raflardan indirdim ve günümüze uygun projelerle tekrar hayata geçirdik. Daha önceki hükümetlerde yapmaya çalışmış ama çok afaki rakamlar ortaya atıldığı için hepsi yapmaktan vazgeçmiş. Biz ise o afaki rakamların çok altında bir yatırımla KOP'u hayata geçirmeye başladık ve bugün bu projenin en önemli ayağını hayata geçiriyoruz. Hükümet olarak Konya'ya ayrı bir önem veriyoruz. 2002'den önce Konya'ya ayrılan ödenek 31 milyon liraydı. Bugün ise sadece DSİ olarak bunun 8 katı yani 242 milyon liralık bir ödenek ayırıyoruz. Göreve geldiğimiz günden itibaren Konya'ya DSİ olarak 2 milyar 100 milyon liralık bir yatırım yapmışız. Bu gerçekten önemli bir rakam" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gönderdiği görüntülü mesajın dinlenmesinin ardından Mavi Tünel'in iki ucunun birleştirilmesi telekonferans yöntemiyle Bakan Eroğlu ve protokol üyeleri tarafından gerçekleştirildi.

MAVİ TÜNEL

Bir dizi baraj, derivasyon ve tünelden oluşan KOP'un en önemli ayağını oluşturan Mavi Tünel, Göksu Nehri'nin Bağbaşı Barajı'nda toplanarak 17 kilometre uzunluğundaki bir tünel aracılığıyla biriken suların Konya Ovası'na aktarılmasıdır. Yapımına 2007 yılında başlanan Mavi Tünel sayesinde ilk etapta Konya Ovası'na 50 milyon metreküp su aktarılacak. Bozkır ve Afşar Barajları'nın tamamlanmasıyla birlikte Konya Ovası'na yılda 414 milyon metreküp su aktarılabilecek. KOP tamamlandığında ise 1 milyon 100 bin
hektarlık alanda sulu tarım yapılabilecek
 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA