• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyanın yeni kardeşi...
25 Ocak 2010 Pazartesi 12:29

Konya'nın yeni kardeşi...

Anadolu Selçuklu Devletine başkentlik yapan Konya ile Endülüs Emevi Devletine başkentlik yapan İspanyanın Cordoba şehri arasında kardeş şehir

Anadolu Selçuklu Devleti’ne başkentlik yapan Konya ile Endülüs Emevi Devleti’ne başkentlik yapan İspanya’nın Cordoba şehri arasında kardeş şehir protokolü imzalanıyor. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, imzalanacak protokol ile tarihi 2 şehrin 5 asır sonra tekrar buluşacağını söyledi.

Konya Büyükşehir Belediyesi ile İspanya’nın tarihi şehri Cordoba (Kurtuba) arasında kardeş şehir protokolü imzalanacak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Abdülmelik Ötegen, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ercan Uslu ve Meclis üyeleri ile birlikte kardeş şehir protokolüne imza atmak üzere İspanya’ya gitti.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Anadolu Selçuklu Devleti’ne başkentlik yapan Konya ile Endülüs Emevi Devleti’ne başkentlik yapan İspanya’nın Cordoba (Kurtuba) şehri arasında sosyal, kültürel ve ticari işbirliğini geliştirecek protokolün son derece önemli olduğunu söyledi.

İmzalanacak protokol ile 2 kardeş şehrin, Endülüs Emevi Devleti’nin yıkılışının ardından 5 asır sonra tekrar buluşmuş olacağını vurgulayan Başkan Akyürek, kardeş şehir ilişkisinin İspanya ile Türkiye arasındaki kültürel ve ticari ilişkilere de katkıda bulunacağını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero’nun girişimleri ile hayata geçirilen Medeniyetler İttifakı Projesi’nin de Hazreti Mevlana’nın sevgi, barış ve hoşgörü anlayışıyla çalışmalarını sürdürdüğünü hatırlatan Başkan Akyürek, imzalanacak protokolün Medeniyetler İttifakı’nın da önemli bir adımı olduğunu söyledi. Başkan Akyürek, imzalanacak kardeş şehir protokolü Mevlana şehri Konya’nın projeye katkılarının da artacağına dikkat çekti.

İspanya’nın Cordoba şehri ile birlikte Konya’nın kardeş şehir sayısı da 21’e yükseldi
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA