• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyanın yeni girişimcileri
18 Kasım 2011 Cuma 13:27

Konya'nın yeni girişimcileri

Konya'da, Roman vatandaşların yaşadığı merkez Karatay ilçesi Yeni Mahalle'de bir evin kiralanmasıyla kurulan kurs merkezinde
Konya'da, Roman vatandaşların yaşadığı merkez Karatay ilçesi Yeni Mahalle'de bir evin kiralanmasıyla kurulan kurs merkezinde, dikiş eğitimi alan ev hanımları, elde ettikleri gelirle hem ailesine destek oluyor hem de üretim bilinci kazanıyor. 
Karatay Halk Eğitim Merkezi ve Konya Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle, merkez Karatay ilçesi Yeni Mahalle'ye 2010 yılında Mevlana Sanat Merkezi açıldı. Mahallede kurulan merkezde, ev hanımlarına okuma yazma, kuaförlük, makine nakışı ve giysi dikim kursları açıldı.
     İlk olarak 18 kişi ile başlayan dikiş kursunda başarı elde edilmesi üzerine, yeni öğrencilerle 18 kişilik bir kurs daha açıldı.
     Bölgedeki insanlara iyi hizmet verebilmek amacıyla, sosyal sorumluluk projesi olarak başlatılan kurslarda eğitim gören ev hanımlarının maddi kazanç elde edilebilmesi için çeşitli kurumlarla görüşmeler yapıldı.
     Görüşmeler sonucu, Yeni Mahalle'de yaşayan ve halk eğitim merkezi tarafından açılan kurslara devam eden ev hanımlarının, Konya Özel Büyükşehir Hastanesi'nin ihtiyacı olan ameliyathane malzemelerini dikmesine karar verildi.
    
     -''Cerrahi elbise ve örtüler diktiler''-
    
     Hastanenin ihtiyaçları olan ameliyat elbisesi, ameliyat önlüğü, yastık yüzleri ve çarşaf gibi cerrahi müdahalede kullanılan örtüleri diken ev hanımları, öte yandan Karatay Kaymakamlığından aldıkları destekle edindikleri dikiş makineleriyle, evlerinde günlük kıyafetler diktikleri küçük atölyeler kurdular.
     Kumaşı hastane tarafından temin edilen ve elde edilen geliri ev hanımlarına verilen kurs sonucunda, bölgedeki ev hanımlarına iş imkanı sağlanarak, mahallede yaşayan vatandaşlara üretim bilinci kazandırıldı.
     Mahalle halkı tarafından titizlikle korunan ve ilgi gösterilen kurslarda, tekstil sektörünün ihtiyacı olan eleman yetiştirilmesi amaçlanıyor.
YORUMLAR
helal olsun sizlere vede öncülük edenlerimize
ali loras
s.a. Allah C.C. razı olacaktır bu işleri sebeb vede sonuç edinen her yürekten buna canı gönülden inanıyoruz.Tanışmak isterim yolun yolcuları ile inşaallah. aliloras@hotmail.com e-mail adresim telefonum da 0555-4944714 teşekkürlerimi sunar, rabbmizden her hayırlı işte vede yatırımda yardımcı olmasını 5 vakit namazlarımızda başta olmak üzere her azaman niyaz vede duada bulunurum...AMİN İNŞAALLLAH...:)
18 Kasım 2015 Çarşamba 13:15
85.109.138.225
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA