• Konya19 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Konya'nın üç şansı

24 Mayıs 2011 15:54

    Konya’da deniz olmasa da denizden gelen ve denize gidecek ürünleri taşıma merkezi olarak optimum yerde. Aslında hiç böyle düşünmemiştik. Evet Konya optimum (belirli amaçlara bağlı olarak bir değişkenin alabileceği en iyi değer) verimliliği saylayacak bir yerde.

Artık her konuda stratejik düşünmeyi öğreten bir hocamız var. O isim Ahmet Davutoğlu. Gerçekten olaya böyle hiç bakmamıştık. Şimdi çok daha derinlemesine bakmayı öğreneceğiz. Konu uluslararası ilişkiler olsa da böyle, tarım-hayvancılık olsa da böyle lojistik merkez olmak olsa da böyle.

 Cumartesi günü MÜSİAD Konya şubesinde yapılan Lojistik Sektör Kurulları Türkiye İstişare Toplantısı: Lojistik Strateji Geliştirme Panelinde “Daha Etkili ve Güçlü Türkiye İçin Lojistik Merkezlerin Önemi ve Rolü” konuşuldu-tartışıldı. Kavram her ne kadar uzak olmasada içeriğini bilme konusunda bazı eksiklerimiz var.

O zaman önce nedir bu lojistik? Bunun tanımını yaparak başlayalım işe; “Hammaddenin başlangıç noktasından ürünün tüketildiği son noktaya kadar olan tedarik ve dağıtım zinciri içindeki malzemelerin, hizmetlerin ve bilgi akışının etkin ve verimli bir şekilde her iki yöne doğru hareketinin planlanması, uygulanması ve kontrol edilmesidir
Şimdi bu işte nerden çıktı? Konya’nın lojistikle ilgisi nedir diye de sorulabilir. Aslında Konya’nın iki şansı bu işe start verdi diyebiliriz. Üçüncü şansıda bundan sonrasıyla ilgili.

Önceki görev yerinde Lojistik merkezler konusunda çok kapsamlı bir çalışma yapan Konya Valisi A.Nezih Doğan, bu konuya üretimden sanayici eksenli çok boyutuyla hakim bir konumda. Konya gibi sanayi ve tarımda gelişime açık ve sektör çeşitliliği bu işe müsait Konya’nın böyle bir merkeze ihtiyacına önemli teşvik ve çokça destek verdi.

Tabi teşvik hatta emir verdiği kurumda MÜSİAD Konya şubesi. 2005 yılında söylemleriyle bu konuya ilk giriş yapan MÜSİAD’ı harekete geçirecek dinamizm de Vali Doğan gibi, “laf değil iş üreteceksiniz” diyen biri olmalıydı. İki unsur bir araya gelince Konya’nın bir lojistik merkezi olsun konusu da gündeme taşınmış, ötesinde devlet kurumlarınca kayıtlara alınmış oldu.

Vali A.Nezih Doğan gibi ülkenin her şehrinin gelişimi için maksimum kafa yorup çaba sarf eden biriyle, MÜSİAD gibi halkın değerleri çerçevesinde yerel her türlü teşebbüsü kendisi için sorumluluk alanı gören bir kuruma, bu işleri geniş düşünüp, makro ölçekli stratijeler geliştiren ve işin siyasi bağlamda Ankara merkezli serüvenini takip edecek Ahmet Davutoğlu eklenince işlem tamamlandı.

MÜSİAD Konya Şubesi tarafından oluşturulan Lojistik komitesi üç aya yakın bir süredir saha araştırması yaptı. Ekibin başı olan Dr. Lütfi Şimşek’in branşı dışındaki işlerde de Konya’ya önemli katkılar sağlamaya devam ediyor, lojistik konusundaki gayretini ayrıca takdir etmemiz gerekir.

O gün çok önemli konulara işaret edildi. Zamanla bunlardan daha derinlikli haberdar oluruz. Ancak Bakan Ahmet Davutoğlu’nun yaptığı bir tesbit çok önemliydi paylaşmam lazım. Şu örneklemi yaptı Davutoğlu; Doğu Akdenizde, Antalya turizm, Mersin ticaret, Ceyhan enerji merkezleri. Bu merkezlere Anadolu’dan ulaşmak kadar, Anadolu’dan daha iç bölgelere ulaşmakta önemli. Konya denizden gelen taşımacılığı, Anadolu içlerine pompalaycak bir kalp pozisyonunda. Bu bağlamda Konya optimum bir yerde. Bir atar damar gibi bu merkezlerden alıp, Anadolu içlerine yönlendirecek, Anadolu’dan alıp bu merkezlere ulaştıracak.”

Konya’nın bu dönemde şansı stratejik düşünecek ve şehri bu bağlamda yönlendirecek birine sahip olması. Bundan sonra Konya’nın sırtı yere gelmez!

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da borç kavgasında tabancayla öldürüldü! 3 kişi gözaltında
  • Konya’daki bu meslek lisesi, Türkiye’de parmakla gösteriliyor
  • Konyalı genç kendini denemek için girdiği YKS'de birinci oldu!
  • Meram’da Köyceğiz Caddesi yenilendi
  • Konya ovasında kuraklık tehlikesi! Buğday rekoltesinde büyük düşüş
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA