• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyanın sultanları sahipsiz kaldı!
30 Temmuz 2013 Salı 12:08

Konya'nın sultanları sahipsiz kaldı!

Konya Alâeddin Camisi içerisinde bulunan Sultanlar Türbesinde, Selçuklu Sultanlarının kabrinin bulunduğu sandukalarda bakımsızlık dikkat çekiyor.

Konya Alaeddin Camisi içerisinde bulunan Sultanlar Türbesi’nde, Sultan I.Mesut, Sultan II.Kılıçaslan, Sultan II.Rüknettin Süleyman, Sultan I.Gıyaseddin Keyhüsrev, Sultan I.Alaeddin Keykubat, Sultan II.Gıyaseddin Keyhüsrev, Sultan IV.Kılıçaslan ve Sultan III.Gıyaseddin Keyhüsrev’in kabri bulunuyor.Sekiz Sultan’ın kabrinin bulunduğu Sandukalarda bakımsızlık dikkat çekiyor. Selçuklu Sultanları türbesi tarihi geçmişinin anlatıldığı basit bir yazıyla ziyaretçilerini karşılıyor .Her yıl binlerce turistin ziyaret için geldiği Sultanların bulunduğu bu odaya Sultanlara yakışır, bilgi verici bir tabela konulması gerekiyor.

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi  öğretim üyelerinden Doç.Dr Caner Arabacı Sultanların mezarlarının bulunduğu bu bölümün bu kadar basit yollarlar vatandaşa sunulması konusunu değerlendirdi .Etrafta çöp niteliğinde atıklarında olduğunu belirten Arabacı gerekli özenin gösterilmesini istedi.Caner Arabacı asıl tahribatın sadece günümüzde değil Cumhuriyet döneminde gerçekleştiğini söyledi.Anadolu’nun fethinde önemli yere sahip  bir çok savaşa katılan bu sultanların cesetlerinin köpekler tarafından çekildiği bilgisini verdi.

Alaaddin camii’in defalarca restore edildiğini Aktaran Caner Arabacı, tahribatın önüne geçilemediğin i belirtirken ,kayma gibi durumlara karşı uzun süre kapalı kalan türbe ve Cami’inin vatandaşlar ve Konya’ya gelen turistler tarafından da ziyaret edilemediğini anlattı.Selçuklu torunlarına bu görüntülerin yakışmadığını anlatan Arabacı,sözlerine öyle devam etti;Selçuklu türbeleri iki kat olur, üst tarafta sandukalar var altta cesetler vardır. Bunlar arasında da  3-4 metre olur ve ceset  toprakla temas eder. Ülkemizde bu tür sandukalı cesetlerin  bulunduğu tarihi yapıların bakımı konusunda sorun var . Mevlana Müzesi’nde bulunan Hz. Mevlana’nın sandukasında da aynı sorunları yaşıyoruz.Sandukalar yüzyıllar boyunca  açılmadan kaldığını görüyoruz.İnsanlar  ziyaretlerini görünen üst kısımdan gerçekleştiriyor.Bu yüzden yıllarca açılmayan sandukaların altında  sorun oluyor şeklinde” konuştu.

“ÖZEL ÖNEM VERİLMELİ”
Tarihçi Arabacı,tarihimiz açısından son derece değerli insanların, mezarlarının bakımsız olmasının bu milletin torunlarına yakışmadığını söyledi. Restore edilmiş haliyle türbelerin  yeniden bakıma alınması gerektiğini söyleyen Arabacı ,Sultanların bize Anadolu’yu vatan haline getiren insanlar için özel önem verilmesi gerektiğini söyledi. 

“SAHİP ÇIKALIM”
Arabacı ,binaları yok ettik, edemediklerimizi türlü türlü tahribata uğrattık, hazinelerimizi yurtdışına kaçırıp sattık ama Sultanlarına sahip çıkamayan bir millet olmayalım .Anadolu Selçuklu Devleti'nin önde gelen sekiz hükümdarının kemiklerini sızlatmayalım “ifadelerini kullandı. MERVE ATEŞ

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA