• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyanın sosyal medya reklam ajansı Allright
30 Temmuz 2013 Salı 15:20

Konya'nın sosyal medya reklam ajansı Allright

Konyanın reklamcılıktaki çıkışı ilk kurulan sosyal medya ajansı AllRight ile de sürmeye devam ediyor.
İlkokul arkadaşlarını bulma mecrası olarak başlayan sosyal medya artık derya deniz pazarlama mecrası oldu. Sosyal medya öyle bir medya oldu ki, oradaki insanlar daha bilgili, daha eğitimli, daha duyarlı, daha aktif ve daha satın almaya meyilli. Böyle olunca sosyal medya markaların buluşma noktası haline geldi. Sosyal medyayı yönetemeyen markalar büyük zarar görmeye başladılar ve değerlerini düşürdüler. Yani gelecek sosyal medya üzerinde ilerlemeye başladı. Böylece sosyal medya ajansları kurulmaya başlandı ve önem kazandı. Konya da bu gelişime AllRight Reklam Ajansı ile adapte olmaya başladı. Konya’nın ilk sosyal medya ajansı olan AllRight tamamen reklam eğitimi almış bir ekipten oluşturuldu. Dünyadaki reklamcılık akımlarını sıkı takip eden bir ekip Anadolu’ya sosyal medya ajans işini taşımış oldu.
SOSYAL MEDYA YOKSA BİREBİR İLETİŞİM YOK
Artık günümüzde birebir iletişimin kitle iletişiminden daha çok öne çıktığını belirten AllRight Reklam Ajansı Genel Koordinatörü Sedat Dönmez; “Günümüz pazarlama iletişimi kitleden birebir iletişime doğru geçişini sağladı. Artık tüketiciden müşteri elde etmek için daha yakın ve birebir iletişim kurmanız gerekiyor. Çünkü artık kitleler kendisiyle ilgilenen, kendini dikkate alan markaları tercih ediyor. İnsanlar artık umursanmak istiyor. Cebinden para harcayarak satın almaya karar verdiği markanın kendisiyle daha çok ilgilenmesini istiyor. Bireysel olarak “marka beni görmeli” diyor. Tabiri caizse “kendini umursayanı umursuyor”. Eğer sosyal medyada etkileşimli bir şekilde yer alamazsanız sadece kitleden bağıran bir çığırtkan marka konumuna düşersiniz. Bir süre sonra marka kan kaybetmeye, iletişim kurmayan soğuk bir kişiye dönmeye başlar bu da müşteri ve ekonomik güç kaybı demektir” dedi.
SOSYAL MEDYA PROFESYONEL ŞEKİLDE YÖNETİLMELİ
Markaların sosyal medyada varlıklarının başarılı olmaları için yetersiz olduğunu aktaran AllRight Reklam Ajansı Medya Koordinatörü Semih Uyan; “Sosyal medyada var olmak markalar için yeterli bir adım değildir. Bu varlıkların tüm iletişim kanallarında olduğu gibi yönetilmeye ihtiyacı vardır. Bu iletişim markanın ana konseptinden kopmadan ve profesyonel bir şekilde yönetilmelidir. Sosyal medyada verdiğiniz her bir mesaj sizin marka konumlandırmanıza etki eder. Bu nedenle kitle iletişimi ile sosyal medya arasında mutlak bir algı örtüşmesi gereklidir. Aksi takdirde marka konumlandırması yerle bir olup algıyı yok edebilirsiniz. Özellikle Anadolu’daki firmalar bugüne kadar müşterileriyle sadece geleneksel anlamda birkaç mecrada iletişim boyutuna erişmişler. Bu nedenle müşteriler markaya dokunamamış ve iletişim kuramamış. Biz AllRight olarak müşteri ile marka arasındaki soğukluğu yok eden ve müşteri ile markayı birebir iletişimde buluşturan bir noktada duruyoruz” dedi.
TASARIM DEĞİL FİKİR AJANSIYIZ
Reklamcılığın özellikle Anadolu’da iyi tasarım yapmak olarak algılandığını aktaran Sedat Dönmez; “Anadolu’da reklamcılık alanında en çok yaşanılan problemlerden biri iyi tasarım yapmakla reklamcılık yapıldığının düşünülmesi. Reklamcılık sadece çok iyi tasarım yapabilmek değil içerisinde, pazarlamayı, sosyolojiyi, psikolojiyi kısacası insanı ve ekonomiyi içerisinde barındıran bir disiplin. Eğer siz diğerleriyle ilgili bilgi sahibi değilseniz sadece iyi görsel yapan bir tasarım atölyesi olursunuz. AllRight, tabi ki tasarımda kaliteye çok önem veren bir ajans ama diğer disiplinlerle eş güdümlü kullanarak. Biz içerisinde fikir olmayan, marka konumlandırma stratejisine hizmet etmeyen bir çalışmayı reklam olarak görmüyoruz. Yazdığınız metin fikir içermeli ve müşteriye dokunmalı aksi takdirde amacına ulaşmayan ve ne dediği belli olmayan çalışmalara imza atarsınız” dedi.
ALLRIGHT’DA EĞİTİM ŞART
Tamamen iletişim eğitimi almış bir ekipten meydana gelen AllRight Reklam Ajansı reklam eğitimine büyük önem veriyor. Reklamcılığın eğitim sürecinden geçmeden stajyer dahi kabul etmediklerini aktaran Semih Uyan; “Özellikle reklamcılık hep alaylı bir şekilde yetişerek yapılabilecek bir iş olarak algılandı. Biz ajansımızda kesin olarak belirlediğimiz şartlardan bir tanesi pazarlama ve reklam eğitimi almayan kişileri kesinlikle kabul etmiyoruz. Ajansımızda çalışanların hem kendi aralarında hem de müşterilerle aynı dili konuşabilmesi için bu eğitimin zorunlu olduğunu düşünen bir ajansız. Bu nedenle personelimizi işe aldıktan sonra İstanbul’dan network ajanslarda staj yapmalarını sağlıyoruz. İstanbul’daki dili çözmesini ve gerçek bir reklam ajansı havasını solumasını sağlıyoruz” dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA