• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyanın Otoyol tepkisine ilk ses Kalaycıdan
30 Eylül 2009 Çarşamba 09:20

Konya'nın Otoyol tepkisine ilk ses Kalaycı'dan

Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı Ulaştırma Bakanı Binali YILDIRIM tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için

Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı Ulaştırma Bakanı  Binali YILDIRIM tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için bir soru önergesi verdi.

Kalaycı önergesinde şu görüşlere yer verdi;

   Bakanlığınızca yeni 12 otoyol projesinin 2023 yılına kadar tamamlanmasının hedeflendiğini içeren bilgiler geçtiğimiz hafta medyada yer almıştır. Ancak, yapılması hedeflenen 12 otoyolun hiçbirisi Konya’dan geçmemektedir. Harita üzerinde bakılınca, bu otoyolların Konya’dan geçmemesi için adeta özel bir gayret gösterildiği anlaşılmaktadır.

 

1) Sözkonusu 12 otoyol projesi hangi çalışmanın ürünüdür? Hangi kurum veya kurumlar tarafından hazırlanmıştır? Hangi plan veya programda yer almaktadır?

2) Otoyol yapılması hedeflenen yollar hangi kriterlere göre belirlenmiştir? Yapılacak otoyolun konumu, yararlanma imkanı, maliyeti, trafik yoğunluğu gibi özellikler dikkate alınmış mıdır? Yoksa tercihler siyasi ya da keyfi midir?

3) Yüzölçümü en büyük il olan ve ülkemizin ortasında yer alması nedeniyle kuzey-güney ve doğ-batı ulaşım koridorunda bulunan Konya’nın dört bir yöne giden ve yoğun trafik akışı bulunan, ayrıca yoğunlukla düz arazi olması nedeniyle maliyet avantajı olan yollarından hiçbirisi neden dikkate alınmamıştır?

Örneğin; neden kuzey-güney koridorunda Samsun-Ankara-Konya-Antalya yolu otoyol olarak düşünülmüyor da, başka yollar otoyol olarak hedeflenmektedir?

Neden doğu-batı koridorunda İzmir-Konya-Kayseri-Malatya doğrultusunda bir otoyol hedeflenmiyor da, Bakan olarak kendi ilinizi de kapsayan başka bir güzergah otoyol olarak planlanmaktadır?

4) Bu otoyol projelerinden Sayın Başbakan’ın onayı veya bilgisi var mıdır? “Konya’nın en büyük bakanı benim” diyen ve “yaşamayı düşündüğü bir şehir” olarak ifade eden Sayın Başbakan’ın bu sözlerinin samimi olmadığını mı düşünüyorsunuz? Yoksa, Başbakanın önem verdiğini söylediği bir şehrin ihmal edilmesi düşünülebilir mi?

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA