• Konya33 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Konya'nın Oscar'ı kimin?

29 Ocak 2008 19:29
Birkaç  hafta önce değinmiştim ama şimdi biraz daha açmam gerekiyor. Konumuz ilköğretim ve lise öğrencilerin spora kanalize edilmesi. Son nüfus sayımı ile de nüfusunun yarıdan çoğunun gençlerden oluşan ülkemizin özellikle okullar müsabakaları ile amatör sporlarda gelişim kaydetmesi mutlaka gerekiyor.

Bu konuda sitemimizi ise Selçuklu Belediye Başkanı ve kaymakamına iletmiş; “Koskoca bir medeniyetin 21. yy. da çağdaş sultanları olarak, Selçuklu için ne yapıyorsunuz? Özellikle genç nesli kötü alışkanlıklardan korumak için çabanız var mı? Şimdi hizmete giren spor salonunda Selçuklu Medeniyetinin ismimi yaşatacak “ Selçuklu oyunları”nı neden düşünmezsiniz?” diye biraz yüklenmiştim.

Selçuklu’nun hareketli ve becerikli kaymakamı Şükrü Görücü, cuma günü bizi arayıp, Selçuklu’dan nasıl şampiyonlar çıkıyor, gel kendi gözlerinde gör dediğinde beni nasıl bir sürpriz beklediğini bilmiyordum. Yazır bölgesinde bulunan “Mehmet ve H.İbrahim Hekimoğlu Anadolu Ticaret Lisesinde” karne ve ödül törenine ulaştığımda, bu okulu yaptırıp Milli Eğitim Müdürlüğüne bağışlayan Mehmet ve H.İbrahim Hekimoğlu Kardeşlerle İl Milli Eğitim Müdürü Halil Şahin ve Kaymakam Görücü çoktan eğitimdeki problemleri tartışmaya başlamışlardı.

Aslında Konya’da böyle duyarlı işadamları sayesinde son yıllarda derslik sayısı oldukça arttı. Milli Eğitimde de kalite peşi sıra yükseldi. Bunlar belki Türkiye’de hep gündem olan konular; ama Hekimoğlu Kardeşlerin yaptırdığı bu meslek lisesinin bilgisayar laboratuarı ve dersliklerini görünce gerçekten içten bir minnet duyuyorsunuz.
Karne töreninde dikkat çeken konu ise tüm sınıflarda 9 ödülü de kız öğrencilerin almasıydı. Demek ki bizim kaygımız gerçekti. Erkek öğrencilerin boş saatlerini “sakıncalı” yerlerde geçirmesini mutlaka önlemek gerekiyor.

Kaymakan Görücü’nün bizim mutlaka görmemizi istediği şampiyonlardan biri okullarda dünya şampiyonu, diğerleri ise Türkiye Güreş şampiyonu olan öğrencilerdi. Meslek Liselerinden bu tür sportif başarılara imza atması çok güzel. Süpriz ise Kaymakam Görücü’nün şampiyonlardan birinin ödülünü bize verdirmesiydi. Sanırım Selçuklu’da sporu hiç unutmamam için yaptı bunu. Ancak biz söylemimizin arkasındayız, Selçuklu ilçesindeki okulların “Selçuklu Oyunlarını” mutlaka gerçekleştirmesi gerekir. Bu konuda Kaymakam Şükrü Görücü’nün istekli olduğunu da söyleyebilirim.

Bu tür organizasyonlar kaynaşmanın da temelidir. 400 bin nüfusu bulan Selçuklu’nun kendine yakışan organizasyonları beklemekte hakkımız. Bu günlerde ayrıca Osmanlı Ülkeleri oyunlarını da gündeme getirmek gerekir. Şimdilerde 67 ülkenin içinde bulunduğu Osmanlı Devleti için böyle bir proje hoş olmaz mı?

Cumartesi gününün ödül töreni ise, MÜSİAD Konya şubesinin 15. genel kurulunda gerçekleşti. Gecenin konuğu olan Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’nun çevre kirliliği tedbirleri ve suya sahip çıkmak için geliştirdiği yeni projeler ümitvar olmamız için iyi bir gerekçe. Özellikle Mavi Tünel konusunu Bakan’ın çok iyi algılaması Konya açısından sevindirici. Bu konuyu Ankara’ya hatırlatmak için artık ekstra bir çaba göstermemiz gerekmiyor.

O gece çok kıymetli isimler ödüllerini aldılar. Toplam 5 dalda ödül alan İttifak Grubu ise Konya’nın Oscar’ı sayılabilecek bu ödülleri sonuna kadar hak etti. İttifak bundan sonra bu sayının altına düşmeden yoluna devam edecektir. Beş dalda Oscar alan bir film artık bir dünya klasiği olmuştur hiç unutulmaz. İttifak Grubu ise ekonomide Konya’nın lokomotifi olarak bundan sonra hep daha yukarıyı hedefleyecektir.

Mevlana diyor ki; Teraziyi, terazi doğrulttuğu gibi, terazinin değerini azaltan da yine terazidir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da borç kavgasında tabancayla öldürüldü! 3 kişi gözaltında
  • Konya’daki bu meslek lisesi, Türkiye’de parmakla gösteriliyor
  • Konyalı genç kendini denemek için girdiği YKS'de birinci oldu!
  • Solmaz ve Öztürk’ten Konya Gazeteciler Cemiyeti’ne ziyaret
  • Meram’da Köyceğiz Caddesi yenilendi
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA