• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyanın ilçe geliri Doğudan geri
02 Aralık 2013 Pazartesi 12:01

Konya'nın ilçe geliri Doğu'dan geri

Öztürk, Konyanın merkez dışındaki bazı ilçelerinin gelir seviyesi olarak Doğu ve Güneydoğudaki ilçelerden daha geride bulunduğunu,bu durumun düzelmesi için projeler hazırladıklarını söyledi.

Konya Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk, Konya’nın merkez dışındaki bazı ilçelerinin gelir seviyesi olarak Doğu ve Güneydoğu’daki ilçelerden daha geride bulunduğunu,bu durumun düzelmesi için projeler hazırladıklarını söyledi.

KTO Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısında konuşan Selçuk Öztürk, gündemdeki ekonomik ve sosyal konular ile oda faaliyetlerini değerlendirdi. Mesleki Eğitim Merkezi inşaatına Kalkınma Bakanlığı’ndan çıkacak onayla başlanacağını bildiren Öztürk, “28 dersliğin olacağı merkezimizde, toplam 8 bin metrekare eğitim merkezi ve bin 500 metrekare atölye alanı ile 5 bilgisayar laboratuvarı olacak. Ayrıca 130 kişi kapasiteli 4 bin 600 metrekare konaklama merkezi ile spor salonu ve konferans salonu bulunacak. Mesleki Eğitim Merkezi’mizde yılda bin 500 kursiyer yılda 50 bin saat eğitim alacak. Projenin hazırlık döneminde sistemin en iyi uygulandığı Almanya’da incelemelerde bulunduk. İmzaladığımız işbirliği protokolü kapsamında Hannover Ticaret ve Sanayi Odası’ndan eğitim ve danışmanlık desteği alarak, bilgi ve tecrübe transferi yapacağız. Ayrıca merkezimiz Avrupa’da geçerli sertifikasyon yapısına sahip olacak” dedi.

“İLÇELERİMİZİN GELİRİ DOĞU’DAN GERİDE”
Konya’nın bazı ilçelerinin gelir seviyesinin Doğu’daki ilçelerden daha da geride olduğunu ifade eden Öztürk, bu durumun düzelmesi için hazırladıkları projelerin önemine değinerek, “Konya’yı 31 ilçesi ile birlikte düşündüğümüzde göç veren bir şehiriz. Merkez dışındaki bazı ilçelerimiz gelir seviyesi olarak Doğu ve Güneydoğu’daki ilçelerden daha geride bulunmaktadır. Bu sebeple ilçelerimizden merkeze göç alsak da genelde il olarak şehir dışına göç veriyoruz. Bugün Konya nüfus olarak zamanla gerileyerek 7. sıraya inmiştir. Bu gelecekte şehrimiz adına sorun olacaktır. Bizim nüfus potansiyelimizi şehrimizde tutmamız gerekmektedir. Gelecek hedeflerimiz için en büyük gücümüz beşeri sermayemizdir. Odamızın KTO Karatay Üniversitesi, Fuar Merkezi ve Mesleki Eğitim Merkezi projeleri Konya’nın sosyo-ekonomik gücünü artırarak şehrimizin göç vermesini engelleyecektir” diye konuştu.

Başkan Öztürk, ekonomi yönetiminden sorumlu bakanlıklara yaptıkları ziyaretle Yeni Fuar Merkezi ve Mesleki Eğitim Merkezi konusunda bilgi verdiklerini bildirdi. 2014 yılında yurt dışı fuar ve ikili iş görüşmeleri programlamasını yaptıklarını dile getiren Öztürk, tüm üyelere açık olan bu çalışmadan meslek komitelerinden gelecek teklifle istenilen sektörlere hedef pazar tespit ederek organizasyon düzenleyeceklerini anımsattı.
Oda olarak önem verdikleri eğitim, seminer ve bilgilendirme toplantılarına devam ettiklerini de hatırlatan Selçuk Öztürk, meslek komitelerinin yapacakları çalışmalarla bu toplantılardan daha fazla üyenin faydalanmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • Başkan Altay BÜSAN Sanayi Camii’nde Esnafla Buluştu

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA