• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyanın göz bebeği Beyşehir
26 Eylül 2011 Pazartesi 15:40

Konya'nın göz bebeği Beyşehir

Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü, doğal güzellikleri, yeşil örtüsü ön plana çıkmaya başlayan Konya'nın Beyşehir ilçesi, fotoğrafçıların doğal çekim platosu platosu haline geldi.
Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü, doğal güzellikleri, yeşil örtüsü ve tarihi zenginlikleri ile son yıllarda ön plana çıkmaya başlayan Konya'nın Beyşehir ilçesi, fotoğrafçıların doğal çekim platosu haline geldi.
Beyşehir Fotoğraf Topluluğu (BEYFOT), Konya Sille Sanat Sarayı ve Antalya Fotoğrafçılar Kulübü (ANFOK) tarafından birlikte düzenlenen fotoğrafçılar buluşmasına, Antalya, Konya, Beyşehir, Isparta ve İstanbul'dan da gelen grupların katılımıyla 100'ün üzerinde fotoğraf tutkunu iştirak etti. Fotoğrafçılar buluşmasında Beyşehir Gölü, günbatımı, tarihi Eşrefoğlu Cami, Taşköprü, Eflatun Pınarı ile Hüyük'teki çömlekçi ustaları fotoğrafçıların farklı bakış açılarıyla fotoğraf karelerine yansıtılmaya çalışıldı. Beyşehir Fotoğrafçılar Topluluğu (BEYFOT) Başkanı Seyit Konyalı, gazetecilere yaptığı açıklamada, sayı olarak katılımı 40-50 olarak düşünürken, buluşmaya İstanbul'dan gelen bir grubun da iştirakiyle beklenenin de üzerinde bir katılımın olduğunu söyledi. Beyşehir'in tanıtımına yönelik bir çalışma olan buluşmada çekilen fotoğrafların sanal ortamda çeşitli fotoğraf sitelerinin yanı sıra paylaşım siteleri, görsel yollar, gazete ve dergilerde yayınlanacağını da belirten Konyalı, “Bölgemizin bu şekilde tanıtımına da bir katkı sunmuş olacağız” dedi.
 
Antalya Fotoğrafçılar Kulübü Başkanı Aykut Sarıyıldız ise, 3 yıl önce kurulan kulübün her ay değişik geziler düzenlediğini belirterek, “3 senedir profesyonel olarak fotoğrafla uğraşıyoruz. Kulübümüzü kurduktan sonra dernek çalışmalarımıza başladık. Beyşehir, 24'üncü gezi adresimiz oldu. Gezilerin ardından sergilerimiz oluyor. Beyşehir'in methini çok duyduk. O yüzden geldik. Günbatımı konusunda da Beyşehir Gölü sayılı yerler arasında gösteriliyor. Gezilerimizde öncelikle tarihi dokuyu merak ediyoruz. Burada tarihi mekanları ve doğal güzellikleri fotoğrafladıktan sonra dönüşte belki bir sergi açabiliriz ya da sunumlarımız olabilir, bu şekilde çalışmalarımızı değerlendirmeyi düşünüyoruz” şeklinde konuştu.
Sille Sanat Sarayı kurucusu Beyşehirli fotoğraf sanatçısı Reha Bilir ise, bugüne kadar Beyşehir'de 4 ayrı fotoğrafçılar buluşması gerçekleştirildiğini anımsatarak, “Benim söylediğim bir şey vardı; Beyşehir fotoğrafçılar buluşması, sadece yılda üç-dört gün olup biten bir etkinlik değil, yıl boyu süren bir etkinlik olacak. Bugünkü çalışma da bu etkinliklerin bir parçası oldu. Buna belki korsan fotoğrafçılar buluşması da diyebiliriz. İstanbul'dan gelen bir fotoğraf kulübünün üyeleri ile birlikte katılım 100'ün üzerinde oldu. Bu Beyşehir'in son fotoğrafçılar buluşması etkinliğine katılımın 122 olduğu göz önünde bulundurulduğunda, elde ettiğimiz başarıyı tekrarlamış gibi bir durumun söz konusu olduğunu gösteriyor” dedi.
 
 Bilir, Beyşehir'in ışığı, tarihi değerleri, mimari, doğal ve sosyal yapısıyla fotoğraf için olağanüstü bir malzeme ve fotoğraf kaynağı oluşturduğunu, son buluşma ile bunu değerlendirip binlerce fotoğrafı yine Türk fotoğraf arşivine kazandırmayı hedeflediklerini söyledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA