• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyanın en büyük müzesi
26 Nisan 2013 Cuma 15:57

Konyanın en büyük müzesi

Ünlü ressamlar eserlerini Üniversite Müzesine bağışlama kararı aldı.
Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü öğretim üyeleri, ‘Konyalı Sanatçılar Buluşması ve Öğretim Elemanları Çalıştayı’ ile Türkiye’nin dört bir yanında çalışmalarını sürdüren Konyalı sanatçıları bir araya getirdi. 5 gün süren Çalıştay’da Türkiye’nin farklı üniversitelerinde halen görev yapan, emekli olmuş ya da kişisel olarak çalışan Konyalı sanatçılar resim atölyelerinde buluştu. Çalıştay’da Selçuk Üniversitesi Alaeddin Keykubat Kampüsü içerisinde 2014 yılında açılması planlanan Üniversite Müzesi’ne eser kazandırılması amaçlanıyor. Bu kapsamda kısa bir zaman dilimi içinde Türkiye’nin birbirinden ünlü sanatçılarına ait 170 eser toplandı. Güzel Sanat Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Elmas, bağışların daha artacağını, Selçuk Üniversitesi Müzesi için seçkin bir koleksiyon hazırlamak istediklerini belirterek, bu kapsamda Çalıştay’a katılan ya da katılamayan ve eserlerini Selçuk Üniversitesi Müzesi’ne bağışlayan sanatçılara teşekkür etti. 
ÜNLÜ İSİMLER MÜZE İÇİN BİRARAYA GELDİ
 Çalıştay’a Türkiye’nin dört bir yanından gelen Konyalı sanatçılar katıldı. Hacettepe Üniversitesi’nden Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Pekmezci, Işık Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasip Pektaş, Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hayati Misman, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Uyanık, Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mümtaz Sağlam, Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülay Sağlam, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr. Erol Batırberk ve Yrd. Doç. Dr. Nurettin Şahin, Doğuş Üniversitesi Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr. Sadık Atınok ve Öğr. Gör. Seydi Murat Koç, serbest sanatçılar Habip Aydoğdu ve Şükran Pekmezci, Çalıştay süresince hazırladıkları eserleri Üniversite Müzesi’ne bağışladı.
ÜNLÜLER VE AKADEMİSYENLER BİRARADA
Birbirinden ünlü Konyalı sanatçılara Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Elmas, Öğretim Üyeleri Doç. Dr. İlham Enveroğlu, Doç. Dr. Zühal Arda, Yrd. Doç. Dr. Ahmet Dalkıran, Yrd. Doç. Dr. Mutluhan Taş, Yrd. Doç. Dr. Neslihan Kıyar, Yrd. Doç. Dr. Uğur Atan, Öğr. Gör. Dr. Hikmet Şahin, Öğr. Gör. Ekin Deveci, Öğr. Gör. İbrahim Çoban, Öğr. Gör. Semih Büyükkol ve Öğr. Gör. Yaşar Kuluyev de eşlik etti.
Çalıştay’da çalışmaların sürdürüldüğü atölyeler, 5 gün boyunca Konyalı sanatseverler, üniversite personeli ve öğrencilere de açıldı.
“MÜZEMİZ İÇİN SEÇKİN BİR KOLEKSİYON PLANLIYORUZ”
Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Elmas, “Üniversite müzemize kazandırılacak sanat eserleri konusunda Güzel Sanatlar Fakültesi olarak çalışmalara başladık. Gerek bu çalıştay sırasında yapılacak eserler gerekse bundan sonra yapılacak çalıştaylar ve bağış eserlerle müzemiz için seçkin bir koleksiyon oluşturmayı planlıyoruz. Çalıştayla birlikte başlattığımız ‘Sanat Eseri Bağış Kampanyası’ kapsamında kısa bir sürede ülke genelindeki birbirinden değerli sanatçılara ait 170 eser topladık. Sanat dünyasının saygın ve sevilen sanatçıları tarafından bağışlanan bu eserlerin sayısının daha da artacağını düşünüyoruz.  Müzemize destek veren tüm sanatçı dostlarımıza ve Çalıştay için Konya’ya gelerek Güzel Sanatlar Fakültesi atölyelerinde çalışmalarını yapan hemşerilerimize ve fakülte öğretim elemanlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.
REKTÖR GÖKBEL, ÜNLÜ SANATÇILARIN ÇALIŞMALARINI İNCELEDİ
Çalıştay’a katılarak fakültenin resim atölyelerinde çalışmalarını sürdüren sanatçıları ziyaret eden Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, ünlü sanatçılarla sohbet etti. Atölye çalışmalarını büyük bir dikkatle inceleyen Rektör Prof. Dr. Gökbel, “Konyalı sanatçıların üniversitemizde bir araya gelmeleri bizleri çok memnun etti. Özellikle de açılmasını 2014 yılında planladığımız Üniversite Müzesi için bu eşsiz eserlerini bizlere bağışlamaları da çok güzel bir düşünce.” dedi.
KONYA’NIN EN BÜYÜK MÜZESİ
Kampüs sahasında Gökkuşağı Alışveriş ve Eğlence Merkezi’nin arkasında inşa edilen müze binasının 3 kattan oluşması planlanıyor. 2 bin 350 metrekare kullanım alanına sahip bodrum katta 26 metrekarelik 4 atölye, 10 metrekarelik 4 adet uzman odası ve 580 metrekarelik 1 adet kantin bulunacak. 3 bin 400 karelik zemin katta ise sergi ve teşhir amacıyla kullanılacak 2 adet  955 metrekarelik salon ile idari bölümler yer alacak. Bin 600 metrekare alana sahip 1’inci katta ise 216 kişilik konferans salonu, 4 adet derslik ve öğretim üyesi odaları bulunacak. 725 metrekarelik 3. katta ise 4 adet derslik, 4 adet öğretim üyesi odası, 1 adet 40 metrekarelik kütüphane ve 1 adet 40 metrekarelik fotoğraf atölyesi yer alacak. Konya’nın en büyük müzesi olma özelliğine sahip yapının 2014 yılı sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA