• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyanın ekonomik göstergeleri açıklandı
11 Eylül 2013 Çarşamba 10:51

Konya'nın ekonomik göstergeleri açıklandı

Konya Ticaret Odası (KTO) tarafından yayınlanan Konya Perakende Güven Endeksi Anketi (KOPE) sonuçları açıklandı.
Konya Ticaret Odası (KTO) tarafından yayınlanan Konya Perakende Güven Endeksi Anketi (KOPE) sonuçları açıklandı.
Mayıs ayından bu yana düşme eğiliminde olan, son 2 aydır negatif değer alan Konya Perakende Güven Endeksi, ağustos ayında yükseldi. KOPE geçen aya göre 7 puan, geçen yılın aynı dönemine göre ise 1,1 puan yükseldi. KOPE, Nisan 2012’den sonra serideki en yüksek değerini aldı.
Konya’da perakende sektörüne ağustos ayında alt sektörler itibariyle bakıldığında, geçen yılın aynı dönemine göre elektrikli ev aletleri, radyo ve televizyonlar sektörü en iyi performansı gösteren sektör oldu. Bu sektörü mobilya ve aydınlatma ekipmanları ve ev içi kullanım ürünleri ve motorlu taşıtlar sektörleri takip etti. Bu üç sektördeki artış genel ortalamanın üzerinde gerçekleşti. Birden fazla türde ürün satan bakkal, market ve büyük mağazalar, akaryakıt istasyonu, eczane, parfümeri, nalbur, zücaciye, kırtasiye ve yiyecek, içecek ve tütün ürünleri sektörlerinde geçen yıla göre düşüş görüldü. En fazla düşüş ise tekstil, hazır giyim ve ayakkabı sektöründe oldu. Tekstil, hazır giyim, ayakkabı ve yiyecek, içecek ve tütün ürünleri sektörlerinde geçen yıla göre düşüş görüldü. Bu düşüş ortalamadan fazla oldu.
 
“KONYA’DA İSTİHDAM ARTIŞI YÜZDE 8,6”
İstihdam İzleme Bülteni’ne göre; Mayıs 2013’te sigortalı ücretli (4/a) çalışanların sayısı Türkiye genelinde 12 milyon 354 bin olurken Konya’da ise 262 bin oldu. Mayıs 2012’den Mayıs 2013’e sigortalı ücretli sayısı Türkiye’de yaklaşık 533 bin (yüzde 4,5) artarken Konya’da 21 bin (yüzde 8,6) arttı. Son 4 yıllık dönem değerlendirildiğinde Konya’daki sigortalı çalışan sayısı artış oranı (yüzde 39,8), Türkiye genelindeki sigortalı çalışan sayısı artış oranının (yüzde 28,6) 11 puan üzerinde gözlemlendi.
Konya’nın ihracatı 2013 Temmuz ayında 118.4 milyon dolar olarak gerçekleşerek, geçen yılın Temmuz ayına göre yüzde 6 oranında arttı. Geçen yılın aynı ayına göre ithalat yüzde 3,5 oranında azalarak 101.9 milyon dolar olarak gerçekleşti.
Sektörel olarak Konya ihracatında en yüksek paya sahip olan makine ve aksamları sanayi sektörünün ihracatı 2013 yılının Ocak-Temmuz döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9 oranında artarak 168.2 milyon dolar olarak gerçekleşti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA