• Konya27 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Konyanın düğünü

19 Aralık 2007 03:15
17 Aralık Hz. Mevlana’nın 734. Vuslat yıldönümü, aynı zamanda 2007 Hz. Pir’in 800. doğum yıl dönümü. Konya, tüm insanlığa nasıl bir dünya istediğinin mesajlarını Mevlana aracılığı ile asırlardır veriyor. Şu mesajlar bile tek başına yeterlidir aslında; “Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol, Şefkat ve merhamette güneş gibi ol, Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol, Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol, Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol, Hoşgörürlükte deniz gibi ol.”
Bir medeniyet merkezi olarak önemini asırlardır sürdüren Konya, tarihi yapısı, sanayi ve teknolojik gelişmelere elverişli haliyle, geleceğin dünya şehirleri arasında yerini daha da sağlamlaştırıyor.

2007 yılının UNESCO tarafından “Mevlana Yılı” ilan edilmesi, bu yılı Konya için bir kat daha fazla önemli kıldı. Yıl boyu gerek Kültür ve Turizm bakanlığının gerekse Konya Büyükşehir Belediyesi sema grupları dünyanın dört bir yanında, Avustralya’dan Hindistan’a, Meksika’dan Kore’ye, Mevlana’dan mesajlar taşıdılar. İşte bu mesajların kendisine ulaştığı insanlar öbek öbek, Konya’ya O’nun “ Ben bu çalışıp çabalama dünyasında, iyi huydan daha güzel bir ehliyet görmedim” sözlerini anlamaya geldiler.

2007 yılı Konya için bir milat beklide. Bundan sonra Konya’yı dünya arenasında sadece Mevlana ve öğretileri boyutuyla değil, gelişime öncü olan pek çok konularda da göreceğiz.

Bir şehrin büyük, hatırlanan ve herkesin görmek istediği bir yer olması için her bakımdan güçlü, zarif ve duruşuyla tarih kokuyor olması gerekir
Mevlana’nın 734. Vuslat yıldönümü etkinlikleri Şeb-i Arus törenleriyle son buldu. Şeb-i Arus, bu düğün gecesi elbette sadece Konya’nın değil tüm dünyanın gecesi.

En son ne zaman Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ı aynı anda konuk etti Konya, tam hatırlamıyorum; ama çok uzun zamandır olmadığı kesin.
Bu kez devlet erkanı tam kadro Konya’da bulundu. Cumhurbaşkanı, Başbakan, Meclis Başkanı, Başbakan yardımcıları, bakanlar.
Bayram öncesi Konya, tam olarak bir düğün yaşadı. Bu düğünün bundan sonraki yıllarda da sürmesi dileklerimizle. Önümüzdeki Kurban Bayramının herkese hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.

Mevlana diyor ki: Kötü düşünceyi, zehirli tırnak bil. Bu tırnak derinleştikçe can yüzünü tırmalar.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kasaplarda kıyma çektirme mesaisi
  • Artık güneş altında değil fırınlarda kurutuluyor
  • Çaldıkları paralarla tatile gittiler! Otelde yakayı ele verdiler
  • Acemi kasaplar hastanelik oldu
  • Konya’da balkondan düşen çocuk yaralandı
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA