• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyanın 2023 ihracat hedefi 15 milyar dolar
26 Mayıs 2013 Pazar 12:23

Konya'nın 2023 ihracat hedefi 15 milyar dolar

Konya Ticaret Odası, Konyanın ihracatını artırma çalışmaları kapsamında B2B organizasyonu düzenlemeye devam ediyor.
Konya Ticaret Odası, Konya’nın ihracatını artırma çalışmaları kapsamında B2B organizasyonu düzenlemeye devam ediyor. Konya Ticaret Odası’na bağlı tarım makineleri sektörel ticari heyeti, Kazakistan ve Kırgızistanlı işadamlarıyla bir araya geldi. Konya’dan 20 firmanın katılımıyla düzenlenen organizasyonda her iki ülkeden toplam 256 işadamı katıldı. Ekonomi Bakanlığı’nın desteğiyle gerçekleşen görüşmelerde 5120 ikili iş görüşmesi gerçekleştirildi.
Konya Ticaret Odası, Ekonomi Bakanlığı’nın desteğiyle, Orta Asya pazarına açılmak amacıyla Kazakistan ve Kırgızistan’da düzenlenen Konyalı tarım makine imalatçılarının katıldığı B2B organizasyonu tamamlandı. Konya’dan 20 firma temsilcisinin katıldığı iki ayrı şehirde toplam yedi gün süren görüşmelerde; Kazakistan’dan 68, Kırgızistan’dan 188 ithalatçı firma 20 masada toplam 5120 ikili iş görüşmesi gerçekleştirdi.  Kazakistan’ın finans merkezi Almatı’da yapılan ikili iş görüşmeleri toplantısı kapsamında Konya Ticaret Odası heyeti; Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü’nden Daire Başkanı Ali Rıza Oktay, Almatı Ticaret Ataşesi Derviş Ender Öztürk, Almatı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Muhtarhan Biyerov bir araya gelerek değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi.
Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü’nden Daire Başkanı Ali Rıza Oktay toplantıda yaptığı konuşmada Konya Ticaret Odası’nın geçen sene Fas’ta düzenlenen B2B organizasyonunun ardından düzenleyeceği organizasyonlara Ekonomi Bakanlığı olarak önem verdiklerini belirtti.
BİŞKEK’TEKi TOPLANTIYA 188 KIRGIZ İŞADAMI KATILDI
Konya Ticaret Odası tarım makineleri sektörel ticari heyeti Orta Asya iş gezisi kapsamında ikinci B2B organizasyonunu Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te gerçekleştirdi. 188 Kırgızistanlı firmanın katıldığı ikili iş görüşmeleri toplantısında Ekonomi Bakanlığı Daire Başkanı Ali Rıza Oktay, Kırgızistan Tarım Bakan Yardımcısı Dzhumaliev Akylbek, Bişkek Ekonomi Müşaviri M. Nezih Agan Konyalı firmalarla bir araya geldi.  Kırgızistan Tarım Bakan Yardımcısı Dzhumaliev Akylbek, “Kırgızistan’da Türk mallarına karşı büyük bir güven bulunmaktadır. Türk mallarının yeterince tanıtımı yapılırsa, Almanya, ABD ve Çin malları yerine Türk malları tercih edilecektir. Bugün Konyalı firmaların buraya gelmesi bizler için çok önemlidir” dedi. Bişkek Ekonomi Müşaviri M. Nezih Agan da Kırgızistan’da ticaret yapmak isteyen Türk firmaları için Ekonomi Bakanlığıyla Eximbank kredileri konusunda görüştüklerini söyledi.
 

Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk, B2B organizasyonuna katılan Konyalı firmalarla düzenlediği değerlendirme toplantısında firma yetkililerine teşekkür ederek, “2023 yılında 15 milyar dolar ihracat yapan bir Konya hedefimiz var. Bu hedefimizi üyelerimizle birlikte gerçekleştireceğiz. Her bir firmamız daha fazla gayret göstererek dünyaya açılmak, uluslararası rekabette yer almak zorundadır. Orta Asya kültürel ilişkilerimiz yakın olsa da ticari ilişkiler istenilen seviyede değildir. Bu pazara daha fazla Konya firmasının girmesi için organizasyonumuzu düzenledik. Bugün tarım makineleri sektörüyle gireceğimiz bu pazar diğer sektörlerimizi de tetikleyecektir. Organizasyona katılan firmalarımızın iş gezisinin olumlu geçtiğini, yeni iş bağlantıları sağladıklarını ifade etmeleri bizi mutlu etmiştir. Bugüne kadar düzenlediğimiz B2B organizasyonlarından olumlu sonuçlar almaktayız. Ekonomi Bakanlığı’nın, Odamızdan 5 organizasyon düzenleme talebini yerine getireceğiz. Haziran ayında ayakkabı sektörümüzde düzenleyeceğimiz B2B organizasyonu ile Almanya pazarına açılacağız” şeklinde konuştu.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA