• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyalıya 35 bin ton kömür
12 Ekim 2010 Salı 10:40

Konyalıya 35 bin ton kömür

Kış soğuğunun kendini göstermeye başlamasıyla yoksul aileler kara kara düşünürken, Selçuklu, Karatay ve Meramda 35 bin aileye 35 bin ton kömür dağıtılacağı bildirildi
Kış aylarının etkisini göstermesi ile birlikte kaymakamlıklar da kömürve nakit ihtiyacı için çalışmalarını hızlandırdı. Bu yıl Konya’nınmerkez Karatay, Meram ve Selçuklu ilçelerinde yaklaşık 35 bin aileye 35bin ton kömür dağıtılacağı belirtilirken, 20 bin ailenin ise nakityardımı için kaymakamlıklara başvuruda bulunduğu kaydedildi. Yardımamuhtaç ailelerin belirlenmesinde kullanılan Sosyal Yardım Bilgi Sistemi(SOYBİS) ise, yardımların gerçekten ihtiyacı olan ailelere ulaşmasınısağlıyor.

MERAM’DA 5 BİN 100 BAŞVURU

İl ve ilçe sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarınca belirlenerekvaliliğe bildirilecek fakir ailelere bu yıl toplam 35 bin kömürdağıtılırken, kaymakamlıklara bağlı birimlerin ay sonunda dağıtımlarabaşlayacağı belirtildi. Meram İlçesi’nde bu yıl 10 bin ton kömürdağıtımı gerçekleştirilecek. 5 bin 100 ailenin ise nakit yardımı içinmüracaatta bulunduğu bildirildi. Sosyal güvencesi ve geliri olmayanailelere yapılan yardımların asıl sahiplerine ulaşması için de SOYBİS’inyanı sıra muhtarlar ve mahalle sakinlerinden bilgi toplanıyor.

FAKİRLERE PUANLAMA SİSTEMİ

Selçuklu İlçesi’nde ise bu yıl 15 bin ton kömür dağıtılacak. Selçuklu’daaile başına yaklaşık 1.5 ton kömür dağıtılacağı belirtilirken,ailelerle ilgili sorgulama işleminin sürdüğü açıklandı. SelçukluKaymakamlığı yetkilileri 2010 yılında yapılan yardımların 1.5 milyonTL’yi bulduğunu ifade etti. Selçuklu İlçesi’nde yardıma muhtaç aileleriçin oluşturulan puanlama sistemi ise yardımların gerçek ihtiyaçsahiplerine ulaştırılmasında etkili oluyor. Selçuklu Kaymakamlığı SosyalYardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın, yardım talep edenler içingeliştirdiği puanlama sistemi ile yardım talep eden aileye, aldığı puanagöre yardım verilip verilmemesi ve yardımın miktarı belirleniyor.

EĞİTİME KATKI SAĞLANIYOR

Nakit yardımı için 2010 yılı içinde 6 bin ailenin başvuruda bulunduğuSelçuklu İlçesi’nde ayrıca eğitim yardımları da gerçekleştiriliyor.Selçuklu Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yetkilileri,yardıma muhtaç ailelerin kışın kömür ihtiyacının giderilmesinin yanısıra okul masraflarının da karşılanabilmesini amaçladıklarınıbelirterek, muhtaçlık durumuna göre öğrencilerin ihtiyaçlarına da katkısağlamaya çalıştıklarını dile getirdiler.

30 BİN AİLE FAYDALANDI

Karatay İlçesi’nde de 2010 yılında kömür dağıtımı ve nakityardımlarından 29 bin 50 kişinin faydalanacak. Karatay Kaymakamlığıyetkilileri bu yıl 10 bin ton kömür dağıtımı yapacaklarını belirtirken, 9bin 84 ailenin ise nakit yardımından faydalandığını ifade etti. Nakityardımının yanı sıra 17 bin 639 yardıma muhtaç ailenin masraflarınıkarşılayan Karatay Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı,2010 yılında yapılan yardımların toplam 3 bin 203 TL’ye ulaştığınıbelirtti.

SOYBİS FAYDALI OLDU

Kömür ve nakit yardımlarının Ekim ayının sonunda başlayacağıbelirtilirken, sosyal yardım başvurusu yapan vatandaşlarınmuhtaçlıklarını ve kişisel bilgilerini, merkezi veri tabanından tespitetmek için kullanılan Sosyal Yardım Bilgi Sistemi’nin (SOYBİS) büyükkatkı sağladığı belirtildi. SOYBİS ile birlikte yardıma ihtiyacı olmayanailelere gidecek yardımların önlendiği vurgulanırken, e-devletuygulaması kapsamındaki sistemin büyük bir başarıya imza attığıkaydedildi
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA