• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyalılar Konya için toplandı
02 Mart 2016 Çarşamba 12:37

Konyalılar Konya için toplandı

Tesisat İnşaat Malzemecileri Federasyonu (TİMFED) Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Çelik önderliğinde organize edilen “13. Konya İnşaat Fuarı” hazırlık ve tanıtım toplantısı, İstanbul’da yaşayan Konyalılar tarafından kurulan 78 vakıf ve dernek temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi. 

Eski Çevre Bakanı Ali Talip Özdemir, Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, TOKİ Başkan Yardımcısı Ahmet Şahin, TÜYAP Anadolu Fuarları Genel Müdürü İlhan Ersözlü, KONSİAD Başkanı Mustafa Büyükdede, Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, TİMDER Yönetim Kurulu Başkanı Ertan Sapankaya, KONTİMDER Yönetim Kurulu Başkanı Osman Başaran, TİMFED, TİMDER ve KONTİMDER üyelerinin katıldığı toplantıda Konya’nın ekonomik önemi, yapımı devam eden ve yapılacak projeler, Konya’da fuarcılığın geldiği nokta ve 26-29 Mayıs tarihleri arasında Konya’da gerçekleştirilecek 13. Yapı, İnşaat Malzemeleri, İş ve İnşaat Makineleri, Isıtma, Soğutma, Havalandırma, Tesisat ve Doğalgaz Teknolojileri Fuarı konuşuldu. “Fuarlar ülkelere, şehirlere, ekonomilere ciddi destek verir. Fuarlar bulundukları sektörler ve aynı zamanda ülkeler için büyük önem taşıyan, önemli organizasyonlar olmakla birlikte gelişmeleri de beraberinde getirirler” diyen TİMFED Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Çelik, “Konya’nın Anadolu’nun ortasında bulunan coğrafi konumu ve iç dinamikleri ile olgunlaşan sanayisinin geldiği noktada Türkiye ekonomisindeki yeri yadırganamaz. Konya, satıcısının global alıcılar ile buluşmasını gerektiren bir lokasyona ve yeterli alt yapıya sahip. TİMFED olarak 7 derneğimiz, 1 temsilciliğimiz ve 2 bin üyemizle 13. Konya İnşaat Fuarı’na destek veriyoruz” diye konuştu.
“40 bin metrekare yüzölçümüyle yüzde 60’ı 35 yaşın altında 2 milyon 130 bin nüfusu, 5 üniversitesinde eğitim alan 120 bin öğrencisi ile Konya, Anadolu’nun yıldızı konumuna gelmiştir” diyen Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk de, “Konya, 2015 yılında gerçekleştirdiği 1 milyon 373 bin dolarlık ihracatı ile Türkiye ekonomisinin ortalamaları üstünde performans gösterdi. 2016'da ise 1 milyon 6 bin dolarlık ihracat planlıyoruz” dedi. Öztürk, ayrıca Konya’da gerçekleştirilen ve gerçekleştirilecek olan ulaşım, nakliye, turizm, teknoloji ve sanayi projelerini İstanbul’da yaşayan Konyalılara anlattı.
Konya’da düzenlenen fuarların ekonomik büyüklüğünden bahseden TÜYAP Anadolu Fuarları Genel Müdürü İlhan Ersözlü ise, 2002 yılında yaşanan ekonomik krizi “içlerine kapanarak değil, Anadolu’da fuar merkezleri kurarak” aştıklarını vurgulayarak, “Konya’da 2003 yılından beri 195 fuar düzenledik. Bu fuarlara 44 ülkeden 17 bin 500 firma, 56 ülkeden 35 bin ziyaretçi katıldı” dedi.
Kendisi de Konyalı olan eski Çevre Bakanı Ali Talip Özdemir, toplantıya katılmaktan ve Konyalı hemşerileri ile buluşmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. “TİMFED’in düzenlediği bu buluşma için özellikle Kemal Çelik’e çok teşekkür ederim. Kendisi her konuda fedakâr bir gayret içerisinde. Bugün burada çok değerli misafirleri bir araya getirdiler” diyen Özdemir, “İstanbul 2 trilyon dolarlık gayri safi milli hâsılanın yüzde 45’ini taşıyor. İstanbul’un üstünden bu yükü almamız gerekiyor. Konya konumu, sanayisi ve kente yapılan yatırımları ile bu yükü almaya hazır” açıklamalarında bulundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA