• Konya13 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Konyalılar göz kamaştırıyor

12 Ekim 2010 11:39

 

        Bu fuar işimize gelecek söylemini görünce soluğu İstanbul CNR’da aldık. Nasıl işimize gelecek hem onu görelim, hem de Konyalı firmalar bu işten nasıl bir kazanç çıkacaklar onları dinleyelim istedik.
        Konya Gazeteciler Cemiyet Başkanı Sefa Özdemir ve Konya’da yerel gazete sahibi arkadaşlardan, Adem Alemdar, Ömer Kara, Mustafa Arslan, Yusuf Gürbüz, Celalettin Boyalı, Oğuz Akcakoca, Uğur Altun’dan oluşan ekibimiz MÜSİAD fuarına ulaşınca bizi MÜSİAD Konya Şube Başkanı Aslan Korkmaz karşıladı.

Başkan Aslan Korkmaz, bir gün önce katıldığı IBF toplantısı ve İSEDAK görüşmelerinden oldukça etkilenmiş. Türkiye’nin yeni dönemdeki rolünün meyvelerini anlatarak koyuldu sohbete. Devamında Konyalı firmaların nasıl bir dönüşüm içinde olduklarını örneklerle anlatırken, ilk MÜSİAD fuarı olan 1993 yılındaki İzmir buluşmasından günümüze nasıl geldiğimizi özetledi. Gerçekten tam okutulması gereken bir ders MÜSİAD’ın geçirdiği bu süreç. Ülke ekonomisine katkıları ise nerden nereye gelmiş.

Gazeteci arkadaşlarla Başkan Aslan Korkmaz’ın refakatinde ilk durağımız Savaşan Emaye. Yeni adıyla Grandeur. Yıllarını, firmasına kaliteli ürün üretmek üzerine harcayan, bir iyimserlik timsali Salim Çokyürür her zamanki sakinliği ile misafir etti bizi, Grandeur’un sigara içilebilen 2. katında. Fuar tecrübesi ve hayat birikimi Salim Çokyürür ile sohbeti doyumsuz kılıyor.

Metal Ofset baskı ile teneke kutu üreticisi Kontensan AŞ, bu yıl fuara renk katan yeniliklere imza atmış. Mehmet Büyükalim ile Fatih Hançerli’nin şirket yönetimini, yakın zamanda Mithat ve Muzaffer Bey’lerden almaları an meselesi. Böylece şirket yeni nesil yöneticilerle daha büyük işleri başaracak görünüyor.

Konya’nın ilk binde en önde yer alan aile şirketi konumunda olan Zade ise, gelen gidenden fırsat bulup bizi ağırlıyor. Bir taraftan yabancı misafirlerin helal gıda bağlamında yaklaştıkları Zade, bir taraftan Tahir Bey’in Ankara’dan bürokrat misafirleri Zade’yi şenlendiriyor. Helvacızade aile şirketine “Kadir” eli değdiği sürece şirket çok daha büyük işlere imza atar.

Konya’nın kendi çapında önemli değerlerden biri Seykon Makine ve sahibi Seyit Saruhan. Kaynak otomasyonunda özel üretimlerle farklılık yaratan Seykon, Konya’nın yeni döneminin en iyi çıkış yapan markalarından biri.

Tam bir iş kurma uzmanı olan İbrahim Özen ise, Özen Kompresör ile çok kısa zamanda Türkiye’de başlara oynamayı başardı. Öyle ki, çok ciddi bir teknik alt yapı ve yetişmiş eleman gerektiren sektöründe 2 yılda büyük işlere imza attı. Bu fuardan da en çok iş çıkaran firmaların başında Özen Kompresör geliyor.

Yine Konya’da farklı bir alanda başarı destanı yazan Hidrokon hidrolik ise, tüm ekipleriyle dünya pazarlarında iş kovalıyor. MÜSİAD fuarında ise çokça iş onlara geliyor.

Doğrular Madeni eşya ve Niyaz Usta fuarın gediklisi. Önemli iş bağlantılar yapan Mücahit Ildırar, artık sektörün bir duayeni oldu.

AYC Danışmanlık firması ile danışmanlığa yeni bir çığır açan Ömer Ünal ve ekibi, destek takip merkezi ile de Türkiye’de ilk defa KOBİ’lere kişiye özel bilgi üretiyorlar. Siyasette başarı rekoru  kıran Ömer Ünal bu başarılı ekibiyle ticarette güzel işlere talip.

Konya’nın en büyük katılımını stant bazında Kombassan Holding gerçekleştirdi. Holding yönetim Kurulu Başkanı Haşim Şahin, her misafire yaptığı işleri uzun uzun anlatıyor. Grubun bünyesindeki Bera Oteller Genel Müdürü Yücel Yavuz’da müthiş enerjisiyle hem misafirlere hem çalışanlara heyecan vermeye devam ediyor.

İttifak Holding ise bizim son durağımız. Grup Başkan Vekili M.Ali Korkmaz ve Basın Koordinatörü E.Abdullah Öksüz’ün ev sahipliğine diyecek yok. Orada Konya suböreği ve kavurmalı makarna talebimizi bile karşılıyorlar. .

Konya’dan TÜMOSAN, Cabella Boya ve MEVKA’da bu fuardalar. Özellikle Kalkınma Ajansı Uzmanı İsmail Ünver, misafirlere Konya’yı anlatmakta oldukça mahir.

Konyalı firmalar yaptıkları işler ve performanslarıyla göz kamaştırmaya devam ediyorlar. Allah devamını getirsin.

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA