• Konya0 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyalılar Davutoğlu ile teselli buldu
02 Mayıs 2009 Cumartesi 13:38

Konyalılar Davutoğlu ile teselli buldu

Yeni kabinenin açıklanmasıyla ümitleri boşa çıkan Konya halkı, Konyalı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu'nun Dışişleri Bakanlığı'na getirilmesiyle teselli buldu.
Son dört seçimde AK Parti'ye en çok oy veren iller arasında yer alan Konya'da 13 AK Partili milletvekilinden birine bakanlık verilmemesinin hayal kırıklığı yaşanıyor. Yeni kabinenin açıklanmasıyla ümitleri boşa çıkan şehir halkı, Konyalı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu'nun Dışişleri Bakanlığı'na getirilmesiyle teselli oldu.

3 Kasım ve 22 Temmuz genel seçimleri ile 28 Mart yerel seçimlerinde AK Parti'yi en çok destekleyenlerin başında gelen Konyalılar, son yerel seçimde de iktidar partisini yalnız bırakmadı. 58 ve 59. hükümetlerde Tarım ve Köyişleri Bakanlığı yapan AK Parti Konya Milletvekili Sami Güçlü, görevini Diyarbakır Milletvekili Mehmet Mehdi Eker'e devretti. Bir dönem AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı yapan Halil Ürün, özel hayatıyla ilgili yaşadığı sorunlar medyaya yansıyınca görevinden istifa etti ve 22 Temmuz seçimlerinde partisi tarafından aday gösterilmedi. Bu görev değişikliklerinin ardından hükümette etkin olamamanın doğurduğu huzursuzluk, 29 Mart seçimleri öncesi Konya'da doruğa çıktı. Söz konusu rahatsızlıklar Başbakan Erdoğan'ın kulağına kadar gitti. Başbakan, yerel seçim öncesi Konya'da yaptığı mitingde, "Bazıları Konya'dan niye bakan yok diyorlar. Konya'nın bakanı benim." diyerek seçmenlerin gönlünü aldı.

Mayıs ayı başında kabinede revizyon olacağını duyan Konyalıların beklentisi Milletvekilleri Hasan Angı veya Mustafa Kabakçı'nın icracı olmasa bile devlet bakanı sıfatıyla kabinede yer almasıydı. Başbakan Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e sunduğu listede Konya milletvekillerinden birinin ismini göremeyen şehir sakinleri, hayal kırıklığı yaşadı.

Buna rağmen Başbakan Erdoğan'ın dış politika danışmanlığındaki başarısıyla tanınan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu'nun Dışişleri Bakanlığı'na getirilmesi, Konya halkını sevindirdi. Konya'nın Taşkent ilçesinde doğan Davutoğlu'nun bakan olması bölge insanını bir nebze rahatlattı.

Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Başkanı Latif Selvi, son dört seçimde AK Parti'ye en büyük desteği veren Konya halkının haklı olarak hükümette bir bakanla temsil edilmeyi beklediğini söyledi. Konya milletvekillerinden birinin bakan yapılmamasının birçok kişiyi üzdüğünü söyleyen Platform Başkanı Selvi, buna rağmen Türkiye'nin dış politika başarısında önemli katkıları bulunan Prof. Dr. Ahmet Davoğlu'nun Dışişleri Bakanlığı'na atanmasının kendilerini sevindirdiğini ifade etti. Selvi, hemşerileri Davutoğlu'nun bugüne kadar önemli hizmetler yaptığını vurguladı. Davutoğlu'nun dışişleri bakanlığı görevinde de başarı göstereceğine inandıklarını belirten Selvi, yeni kabinenin hayırlı olmasını temenni etti.

Yeni dönemde Milli Eğitimi Bakanlığı görevini üstlenen Nimet Çubukçu'nun Karamanlı olmasını da memnuniyet verici bulan Selvi, Konya'ya yapılacak yatırımların artmasını beklediklerini kaydetti.

Aktif İşadamları ve Sanayiciler Derneği (AKTİSAD) Başkanı Ali Akın da Konyalı milletvekillerinden birinin bakan olmasını beklediklerini anlattı. Yeni kabinede Konya milletvekili bulunmamasına üzüldüklerini söyleyen Akın, Konyalı Davutoğlu'nun Dış politikanın başına getirilmesiyle teselli bulduklarını aktardı.
 
DAVUTOĞLU'NUN DIŞİŞLERİ BAKANI OLMASI TAŞKENTLİLERİ COŞTURDU
 
Ahmet Davutoğlu'nun Dışişleri Bakanlığı'na atanması memleketi Taşkent'te coşkuyla karşılandı. Davutoğlu'nun akrabaları olduğunu ifade eden Mustafa Kazar, hemşerilerinin bakan olduğunu televizyondan öğrenince gurur duyduklarını ve memnun olduklarını anlattı. Şu an Taşkent sokaklarında ve kahvehanelerinde sürekli bu konunun konuşulduğunu dile getiren Kazar, "Ahmet bey, çok mütevazı bir kişidir. Yılda en az bir kere gelip, Taşkent'te babasının mezarını ziyaret eder. Müjdeli haber gelince ilçemizde büyük bir coşku yaşandı." dedi.
 
(CİHAN) 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA