• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyalı yatırımını yapıyor vergisini de ödüyor
23 Şubat 2010 Salı 14:53

Konyalı yatırımını yapıyor vergisini de ödüyor

Konya Vergi Dairesi Başkanı Sıtkı Aksöz, 2009 yılında tüm olumsuzluklara rağmen iyi bir yıl geçirdiklerini açıkladı.
Konya Vergi Dairesi Başkanı Sıtkı Aksöz, 2009 yılında tüm olumsuzluklara rağmen iyi bir yıl geçirdiklerini açıkladı. Başkan Aksöz, dünyayı etkileyen ekonomik krize rağmen Konya'nın ekonomide iyi bir yerde olduğunu söyledi.
 
21. Vergi Haftası kutlamaları çerçevesinde Konya Sanayi Odası (KSO)'nı ziyaret eden Konya Vergi Dairesi Başkanı Sıtkı Aksöz, KSO Meclis Başkanı Ahmet Şekeroğlu ve Yönetim Kurulu Üyeleriyle görüştü. Vergi Dairesi Başkanı Sıtkı Aksöz, oda yöneticilerine vergi haftası kapsamında ziyaretlere çıktıklarını söyledi. Dünya genelinde etkili olan ekonomik krize rağmen Konya ekonomisinin iyi durumda olduğunu anlatan Aksöz, vergi gelirlerinde de artış kaydettiklerini dile getirdi.
 
Vergi Dairesi Başkanı Sıtkı Aksöz, "Enflasyon 5.5 oranında. Reel anlamda 2009 yılını tüm olumsuzluklara rağmen vergi açısından olumlu bir yıl oldu. Bizim tespitlerimize göre ihracat-ithalat rakamlarındaki düşüş Konya'da, ülke ortalamasının altında gerçekleşti. Sanayi tüketiminde 2008 yılına göre artış var. Tarım göreceli olarak iyi geçti. Vergi dairesi olarak tahsilat yönünden iyi bir yıl geçirdik. Bunda sanayici ve işadamlarımız başta olmak üzere yatırım yapan ve devletine vergisini ödeyen mükelleflerimizin büyük emeği var." ifadelerini kullandı. Toplumda vergi bilincinin yaygınlaştırılması için çalışmalarını yürüttüklerini ifade eden Aksöz, "Devlet var oldukça vergi var olacak. Önemli olan sürdürülebilir bir vergi politikası ve bir Vergi İdaresi. Geniş kitlelere ulaşılması, haksız rekabetin önlenmesi açısından kayıtlı ekonomiye geçisin özendirilmesi bu noktada mesafe alacağımız alanlar." diye konuştu.
 
Vergi Dairesi Başkanlığı olarak Konya Sanayi Odası işbirliğinden memnun olduklarını belirten Aksöz, ülke olarak yaşanan sancılı sürecin çok sağlıklı bir şekilde atlatılması için enerjinin bu yönde sarfedilmesi gerektiğine değindi. Aksöz, "Kötümserliği pompalamakla ayağımıza kurşun sıkmış oluruz. Toplum olarak üreticisiyle tüketicisiyle olumlu ve daha iyimser düşünerek hareket etmeliyiz. Böylece bu süreçten en kısa zamanda en az hasarla çıkmanın yolu budur." sözlerini kaydetti.
 
KSO Meclis Başkanı Ahmet Şekeroğlu ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Vergi Haftası'nı kutladı. Türkiye'deki kayıtdışılığın en büyük darbesini sanayicilerin yediğine dikkat çeken Meclis Başkanı Şekeroğlu, "Maliye mevzuatları bizi ilgilendiren mevzuatlardan sadece biri. İşlemler artık elektronik ortamda yapılıyor. Vatandaşımızın ve iş dünyasının gayreti bu yönde. Biz hesap verebilir hale gelelim, arkasından da hesap sorabilir hale gelelim. Bunu istiyoruz." dedi.
 
İş dünyası olarak ve Konya Sanayi Odası olarak kayıt dışı ile mücadeleyi her zaman desteklediklerini aktaran Şekeroğlu, bundan sonra da desteklemeye devam edeceklerini anlattı. Vergi bilincinin aşılanabilmesi için çocukların iyi eğitilmesi gerektiğine dikkat çeken Şekeroğlu, "Minimum kârlarla varlığını sürdürme ve destansı bir mücadele verme durumunda olan sanayicilerimiz ve ticaret erbabımız merdiven altı ve kayıtdışı ekonomi ile mücadelede ciddi bir handikap içindedir. Zira, hiçbir yasal sorumluluğu ve üretim ilkesi olmadan tamamen kısa zamanda vurgunculuk yapma gayreti ile hareket eden bu türden işletmeler ekonomi için çok büyük tehlike. Bu tehlikenin önüne geçilmesi öncelikle ülke insanının yararınadır." diye konuştu.

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA