• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyalı tekstilcilerin kıyafet tepkisi
18 Mayıs 2010 Salı 12:57

Konyalı tekstilcilerin kıyafet tepkisi

Konyalı tekstilcilerden Milli Eğitim Bakanlığı'na tepki...

Konya Ticaret Odası’nın tekstil, konfeksiyon ve manifatura sektörüyle ilgili altı meslek komitesi bir araya gelerek Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullarda serbest kıyafet uygulamasından vazgeçilmesi gerektiğini bildirdi.

      

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilk ve orta dereceli okullarda uygulanmak istenen serbest kıyafet uygulaması KTO’nun tekstil, konfeksiyon ve manifatura sektörüyle ilgili meslek komitelerince masaya yatırıldı. Konuyla ilgili altı meslek komitesinin bir araya gelerek hazırladığı raporda serbest kıyafetin sektöre yarardan çok zarar getireceği belirtilerek Milli Eğitim Bakanlığı’nın uygulamayı ileriki yıllara ertelemesi istendi.
 
Açıklamada, detaylı araştırma yapılmadan hazırlanan bu uygulama, gerçekçi bir yaklaşım oluşturmadığı için vazgeçilmesi gerektiği belirtilerek“Serbest kıyafet uygulaması öğrenci, veli, okul ve sektör açısından incelendiğinde öncelikli olarak uygulamanın öğrencilerimizin psikolojilerini bozacağı görülmektedir. Her gün farklı ve şık kıyafet giyme isteğinde olacak öğrencilerimiz özellikle bu istekleri karşılanmadığında arkadaşlarının içinde küçük düşme endişesiyle ruhsal sorun yaşayabilir. Bu durum birden fazla çocuğu okutan aileler için de ekonomik külfet anlamına gelmektedir. Uygulamanın okullarımız açısından da önemli sorunlar oluşturacağı açıktır. Farklı bayrak renklerini gösteren renkle, üzerinde Türk ahlak, gelenek ve göreneklerine aykırı baskı ve nakışlı kıyafetler, yabancı dillerde ne olduğu belirsiz yazıların yazıldığı kıyafetlerle öğrenciye yakışmayan bir şekilde okula gelmenin önünü açılacaktır. Okullarımızın bu durumu takibi zorlaşacaktır. Uygulama yeni sezon hazırlıklarına başlayan sektörü de olumsuz etkileyecektir. Şu an bütün firmalar önümüzdeki yılın hazırlıklarını yapmış, stoklar oluşmuş, firmalar arası sipariş anlaşmaları yapılmış, ödemeler akde bağlanmıştır. Serbest kıyafet uygulaması ile sektör çok zor durumda kalacak, ve bir çok firmanın iflasına sebep olacaktır” ifadelerine yer verildi.
 
Okul kıyafetleri sektöründe yaklaşık üç milyon insan çalışmakta olduğu vurgulanan açıklamada, “ Serbest kıyafet uygulamasına geçilmesi ile bu sektör yok olacak, insanlar işsiz kalacak, ülke ekonomisi de zarar görecektir. Ayrıca uzak doğunun kalitesiz fakat gösterişli ürünleri hem ekonomiye, hem de öğrencilerin sağlığına olumsuz etki edecektir. Bu sektör bir veya iki holdingin eline düşecektir. Öğrenci, veli, okul idaresi ve esnaflarımız açısından düşünüldüğünde bu uygulamanın zararları faydasından çok fazladır. Milli Eğitim Bakanlığı, okul kıyafetleri kararını okul idarelerine, okul aile birliklerine, okul meclislerine bırakmalıdır. Serbest kıyafet uygulamasının hem eğitimcileri, hem aileleri, hem öğrencileri, hem de bu işten geçimini sağlayan esnafımızı maddi ve manevi olarak zor durumda bırakmasını istemiyoruz. Bütün bu sebeplerle okullarda kıyafetler serbest bırakılmamalı, hali hazırdaki uygulama devam etmeli görüşünü benimsiyoruz” denildi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • “Konut almakta acele edin”
  • Dr. Seyit Karaca başkanlığa devam ediyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA