• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyalı sanayicilerin çevre duyarlılığı
16 Temmuz 2010 Cuma 11:48

Konyalı sanayicilerin çevre duyarlılığı

Konya Organize Sanayi (KOS) Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, KOS Bölgesi atık su arıtma tesisinin montaj ve devreye alma çalışmalarında son aşamaya gelindiğini, önümüzdeki ay yapı
Büyükhelvacıgil, atık su arıtma tesisinin günlük 10 bin metreküpe kadar atık su arıtabilecek kapasiteye sahip olduğunu kaydetti.
Çevreye karşı çok duyarlı olduklarını ifade eden Büyükhelvacıgil, ''Çevre ve su kaynaklarımız insanlığın ortak varlığı. Bunu korumakta hepimizin görevi. Bugün bir çok ilde sanayi bölgelerinde arıtma tesisi yok. Konya'da böyle bir tesisin kazandırılması çok önemli. Ülkemiz sanayi bölgeleri içerisinde KOS Bölgesi örnek tesisler arasında yerini alacak'' dedi.
KOS Bölgesi'nde çoğunluğu büyük ölçekli 316 sanayi tesisinin bulunduğunu anlatan Büyükhelvacıgil, ''Sanayicimiz atık su arıtma tesisi ile suyu kanallara atmayacak. Sanayiden çıkan suyu yine sanayiye değerlendireceğiz. Tesisimizin 6 milyon 400 bin liraya mal olacak. Böylece sanayicimiz daha ucuza su kullanabilecek, girdi maliyetleri düşecek'' diye konuştu.

-SU TASARRUFU-

Fiziksel, kimyasal, biyolojik, ileri arıtım ve çamur susuzlaştırma üniteleri bulunan tesiste Avrupa Birliği normlarına uygun olarak azot ve fosfor giderimi de yapılacağını vurgulayan Büyükhelvacıgil, şöyle devam etti:
''Toplam 182 bin 550 metrekare alana sahip tesisimizde atık su arıtma 10 bin metrekare alanda kurulu. Atık su arıtma tesisimiz test aşamasına gelmiştir. Tesisin inşaat çalışmalarının tamamı, mekanik montaj işlemlerinin yüzde 95'i,elektrik otomasyon işlerinin yüzde 95'i tamamlanmıştır ve arıtma deneme çalışmalarına başlanılacaktır. Deneme çalışmaları kapsamında tesisin fiziksel, kimyasal, biyolojik, ileri arıtma ve çamur susuzlaştırma üniteleri devreye alınacaktır. Önümüzdeki ayda deneme üretimine başlayarak faaliyete geçecek tesisimizle, arıtılmış sularımız peyzaj alanlarımızın sulanmasında kullanılacak. Genişleme bölgemizde proses suyu olarak kullanılacak ve su tasarrufu sağlanacaktır.''
Büyükhelvacıgil, tesis bünyesinde kurulacak laboratuvar için akreditasyon çalışmalarının yapılacağını ve sistemin otomasyon ile kontrolünün sağlanacağını sözlerine ekledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konyaspor'dan teknik direktör açıklaması
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Konyalı Abdüllatif Şener'e yine tepki gösterdi!
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA