• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Konyalı sanayicilerden İran’a çıkarma”
05 Kasım 2015 Perşembe 15:55

“Konyalı sanayicilerden İran’a çıkarma”

MÜSİAD Konya Şubesi, gerek ülkemizin ve gerekse de şehrimizin 2023 yılı için kendine belirlediği ihracat hedeflerine katkı sağlamak amacıyla 06-11 Kasım tarihleri arasında İran’a Yurtdışı İş Gezisi düzenleyecek.

 İran’ın Tahran ve Tebriz şehirlerini kapsayacak ve 5 gün sürecek geziye Konya Sanayi Odası, Konya Ticaret Borsası ve Konya Ticaret Odası üyelerinin de içinde yer alacağı ve aralarında Medikal, Endüstriyel Gıda, İnşaat, Otomotiv Yedek Parçaları, Makine, Metal, Maden, Enerji, Tekstil-Deri ve Hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren 27 kişilik sanayici ve iş adamı katılacak.

Heyet, 5 gün sürecek temaslar esnasında hem İranlı işadamları ile B2B iş görüşmeleri, fabrika, sanayi siteleri ve serbest bölge ziyaretleri gerçekleştirecek, hem de İranlı yetkililere ve işadamlarına Konya’nın yatırım ortamını da anlatma fırsatı bulacak. Gezi esnasında ayrıca Türkiye’nin Tahran Büyükelçiliği de Türk İşadamı Heyeti için resepsiyon düzenleyecek. Gerçekleştirilecek olan gezi ile uluslararası ambargonun kaldırılmasının ardından yeni oluşan İran pazarından pay alınması, son dönemde Ortadoğu’da yaşanan savaş ve kaos ortamından dolayı olumsuz etkilenen Konya’nın ihracatına katkı yapılması, Konya ile İran arasındaki 81 milyon dolarlık ticaret hacminin artırılması ve yeni işbirliklerinin sağlanması amaçlanıyor. Dış ticaret verilerine göre Konya İran’a ağırlıkla Kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler, motorlu kara taşıtları, yağlı tohum ve meyveler, saman ve kaba yem, alüminyum, dokunabilir maddelerden hazır eşya ve mobilyalar, aydınlatma cihazları, prefabrik yapılar, plastik ve plastik mamülleri ihraç ederken bunun karşılığında ise İran’dan kauçuk ve kauçuktan eşya, cam ve cam eşya, kurşun ve kurşundan eşya, organik kimyasal ürünler, taş, alçı, çimento, tuz, kükürt alçı, kireç ve çimento ithal etmektedir.

 

İran Yurtdışı İş Gezisi ile ilgili açıklamalarda bulunan MÜSİAD Konya Şube Başkanı Dr. Lütfi Şimşek, “Dünya üzerinde ve özellikle de Ortadoğu’da yaşanan savaş ve çatışma ortamı hem ülkemizin hem de şehrimizin ihracatını olumsuz etkilemiştir. Bunun yanı sıra 7 Haziran seçimlerinin ortaya çıkardığı siyasi belirsizlik ortamı da genel anlamda ekonomimize olumsuz yönde etki yapmıştır. Yaşanan bu gelişmeler ışığında iş dünyasının temsilcileri olarak uluslararası alanda İran’a uygulanan ekonomik ambargonun kaldırılmasını iki komşu ülke olan Türkiye ve İran arasındaki ticaret hacmini artıracak olması bakımından çok önemsiyoruz. Ayrıca sınır komşumuz olan İran ile ülkemiz arasındaki kültürel ve tarihi geçmiş, nüfusun önemli bir kesiminin Türkçe konuşuyor olması, Türkiye’ye karşı duyulan sempati ve Avrupalı firmaların İran pazarında yeterince bulunmaması Türk sanayicilerimiz için İran’ı daha da cazip hale getirmektedir. 2023 ihracat hedeflerimize katkı sağlamak adına gerçekleştireceğimiz bu gezinin, bölgede yaşanan olaylar ve ülkemizdeki beş aylık siyasi belirsizlik ortamı nedeniyle ihracatta yaşadığımız kaybın telafisi açısından son derece önemli olduğuna ve 1 Kasım seçimleri ile yeniden yakalanan siyasi istikrarın ekonomimize de yansıyacağına inanıyoruz. Milletimizin 1 Kasım seçimleri ile ortaya koyduğu istikrar talebinin her alanda bir an önce cevap bulması gerekmekte ve millet olarak hepimize büyük sorumluluklar düşmektedir. Ülkemizin geleceği ve ekonomik anlamda yaşadığımız kaybın telafisi için daha çok çalışmalı ve daha fazla üretmeliyiz. MÜSİAD Konya Şubesi olarak önümüzdeki aylarda meyvelerini alacağımıza inandığımız iş gezimize katılarak destek veren Konya Sanayi Odası, Konya Ticaret Borsası, Konya Ticaret Odası ve Konyalı sanayicilerimize teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.  

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA