• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Konyalı sanayicilerden İran pazarına dev adım”
13 Kasım 2015 Cuma 14:16

“Konyalı sanayicilerden İran pazarına dev adım”

MÜSİAD Konya Şubesi öncülüğünde ülkemizin ve şehrimizin 2023 ihracat hedeflerine katkıda bulunmak ve İran’a uygulanan uluslararası ambargonun kaldırılmasının ardından oluşacak pazardan Konyalı sanayicilerin de pay almalarını sağlamak amacıyla 06-11 Kasım tarihleri arasında çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren 27 Konyalı sanayici ve işadamının katılımı ile gerçekleştirilen İran Yurtdışı İş Gezisi son buldu.


Konya Sanayi Odası ve Konya Ticaret Odası temsilcileri ve üyelerinin de içinde yer aldığı heyet Tahran ve Tebriz şehirlerini kapsayan ve 5 gün süren temasların ardından yurda döndü.  

MÜSİAD Konya heyeti, İran temasları esnasında ülkemizin Tahran Büyükelçisi Rıza Hakan Tekin, Tahran Ticaret Ateşesi Himmet Geriş, Tahran Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Şamil Öçal ve Tebriz Başkonsolosu Güven Begeç’i makamlarında ziyaret ederek İran ile genelde Türkiye ve özelde de Konya arasındaki ekonomik ilişkiler, İran’daki yatırım ortamları ve İranlı işadamları ile yeni işbirliği imkânları hakkında bilgiler aldı. Ayrıca Tahran Ticaret Ateşesi Himmet Geriş ve Tebriz Başkonsolosu Güven Begeç, MÜSİAD Konya heyetine Tahran ve Tebriz temasları boyunca ev sahipliği yaptı.

 

MÜSİAD Konya Heyeti, 5 gün süren Tahran ve Tebriz temasları kapsamında aralarında Medikal, Endüstriyel Gıda, İnşaat, Otomotiv Yedek Parçaları, Makine, Metal, Maden, Enerji, Tekstil-Deri ve Hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren 150’ ye yakın İranlı firma yetkililerinin katılımıyla gerçekleştirilen B2B iş görüşmelerine de katılım sağladı. Konyalı işadamları heyeti B2B iş görüşmeleri kapsamında İranlı işadamları ile 300 ’ün üzerinde iş görüşmesi gerçekleştirdi. Tahran Büyükelçisi Rıza Hakan Tekin ile çalışma kahvaltısında bir araya gelen heyet ayrıca Tebriz Başkonsolosu Güven Begeç’in kendileri adına verdiği yemekte İranlı işadamları ve STK Temsilcileri ile de istişarelerde bulundu.          

tahran-ticaret-odasi-baskan-yardimcisi-ziyareti.jpg

MÜSİAD Konya Heyeti, İran protokol ziyaretleri kapsamında Tahran Ticaret Odası (TCCIMA) Başkan Yardımcısı Mohammad Reza Bakhtiari, Tebriz Ticaret Odası Başkanı Samet Hasanzade ve Tebriz Belediye Başkanı Sadegh Najafi’yi ziyaret ederek karşılıklı görüş alışverişinde bulundu. Tahran ve Tebrizli yetkililerden İran’daki yatırım fırsatları, yeni işbirlikleri ve Türk işadamlarına sunulan kolaylıklar hakkında bilgiler alan MÜSİAD Konya heyeti, İranlı yetkililere de Konya’daki yatırım ortamları, yabancı yatırımcılara sunulan kolaylıklar ve Konya sanayisi ile ilgili detaylı bilgiler vererek İranlı işadamlarını ticaret yapmak üzere Konya’ya davet etti. Temaslar esnasında Tahran ve Tebrizli yetkililerle genelde Türkiye ve özelde Konya olarak karşılıklı ticaretin yeterli olmadığı, ortak tarih, kültür ve geçmişe sahip iki ülkenin ekonomik ilişkilerinin daha iyi olması gerektiği ve yeni dönemde ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi için çalışmaların yürütülmesi noktasında görüş birliğine varıldı. MÜSİAD Konya Heyeti protokol temaslarının yanı sıra kültürel geziler kapsamında önemli tarihi mekanları da ziyaret etti.

musiad-konya-heyeti-genel-resim.jpg

İran Yurtdışı iş gezisinin ardından değerlendirmelerde bulunan MÜSİAD Konya Şubesi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Hıfsı Soydemir, “MÜSİAD Konya Şubesi olarak, ülkemizin ve şehrimizin 2023 ihracat hedeflerine katkı sağlamak amacıyla belirli aralıklarla yurtdışı iş gezileri düzenliyoruz. Konya Sanayi Odası ve Konya Ticaret Odası üyelerinin de katılımlarıyla gerçekleştirdiğimiz İran yurtdışı iş gezimizdeki amacımız da uygulanan uluslararası ambargonun kaldırılmasının ardından oluşacak İran pazarından Konyalı sanayicilerimizin daha fazla pay alabilmelerini sağlamak ve şehrimizin ticaretine katkıda bulunmaktır. Temaslarımızın çok olumlu geçtiğini ve şehir olarak bu gezinin önümüzdeki aylarda olumlu yansımalarının olacağına inandığımızı özellikle belirtmek istiyoruz.

Tahran ve Tebriz’deki temaslarımız boyunca İranlı ekonomi yetkilileri ve işadamlarına Konya’mızı ve Konya sanayimizi anlatma ve İranlı işadamlarını da iş görüşmeleri yapmak üzere şehrimize davet etme fırsatı bulduk.

İranlı sanayici ve işadamları ile yaptığımız ikili iş görüşmelerini yoğun katılımla ve son derece olumlu bir atmosfer içerisinde gerçekleştirdik. Pek çok konuda ortak geçmişe sahip olan ve bölgede etkin rol oynayan iki ülke ticaretinin istenilen düzeyde olmaması bizler için üzücü bir durum. MÜSİAD Konya Şubesi olarak düzenlediğimiz bu gezinin, Konyalı sanayicilerimizin yeni dönemde İran ile yapacakları ticarette bir köprü olacağına inanıyoruz. İş dünyasının aktörleri olarak, Haziran ayından bugüne kadar ülkemizdeki siyasi belirsizlik ortamından dolayı ekonomik anlamda yaşadığımız kayıplarımızın telafi edilmesi adına da bu geziyi bir şans olarak değerlendiriyoruz. 1 Kasım seçimleri yakaladığımız istikrarın ekonomik anlamda da sonuçlarını vermesi adına hepimize büyük sorumluluklar düşmektedir. Bu noktada gerek şehrimizin ve ülkemizin 2023 ihracat vizyonuna katkıda bulunmak, gerekse de Konyalı sanayicilerimize yeni pazarlar açmak adına önümüzdeki dönemde yurtdışı iş gezilerimizin devam edeceğini ifade etmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

 

Konya Sanayi Odası Başkan Vekili Mustafa Veli Tekelioğlu ise, “Son dönemde hem ülke olarak hem de şehir olarak ihracat rakamlarımızda ülkemizde yaşanan siyasi belirsizlik ortamından ve özellikle de Ortadoğu’da yaşanan savaş ve kaos ortamından kaynaklanan bir düşüş söz konusu. Konya Sanayi Odası olarak, hem bu kaybın giderilmesi hem de yeni pazarlara ulaşılması adına düzenlenen bu geziyi son derece anlamlı buluyoruz. Böyle bir dönemde düzenlenen İran yurtdışı iş gezisinin Konyalı sanayicilerimiz için yeni bir moral kaynağı olması en büyük arzumuzdur. Konya Sanayi Odası olarak önümüzdeki dönemlerde şehrimizin ekonomi aktörleri ile birlikte ülkemizin ve şehrimizin geleceği adına işbirliği içerisinde olmaya devam edeceğimizi belirtmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.   

Konya Ticaret Odası Meclis Üyesi Mustafa Öztaş da, “Ülke ve şehir olarak 2023 yılı ihracat hedeflerimiz hepimizin malumudur. Şehir olarak ülkemizin 2023 ihracat vizyonunda kendine koyduğu 500 Milyar Dolarlık ihracat hedefine 15 Milyar Dolar katkı yapabilmek için bütün işadamlarımıza daha büyük görevler düşüyor. Bu noktada sadece üretmek yetmiyor; işadamları olarak aynı zamanda ürettiğimiz ürünleri satmak ve her geçen gün rekabetin daha zor hale geldiği küresel pazarlardan daha fazla pay almak, bunun yanı sıra da yeni pazarlara ulaşmak zorundayız. Uluslararası ambargonun kaldırılmasının ardından oluşan İran pazarını bu kapsamda büyük bir fırsat olarak görüyor ve işadamlarımızı bu pazarı değerlendirmeye davet ediyoruz. Konya Ticaret Odası olarak bu gezinin yeni işbirlikleri doğuracağına ve önümüzdeki dönemde İran ile ticaretimizin artmasına vesile olacağına inanıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA