• Konya26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyalı sanayiciler, bürokratlarla buluştu
29 Kasım 2010 Pazartesi 12:01

Konyalı sanayiciler, bürokratlarla buluştu

Konya Sanayi Odasında bürokratların katılımıyla yapılan toplantıda Konya sanayisinin gelişimi, sorunları ve çözüm önerileri tartışıldı.
Konya Sanayi Odası’nda bürokratların katılımıyla yapılan toplantıda Konya sanayisinin gelişimi, sorunları ve çözüm önerileri tartışıldı. Sanayicilerin yoğun ilgi gösterdiği toplantıda, özel sektörün önünün açılması ve desteklenmesinin önemi ile bu doğrultuda yapılan çalışmalara değinildi.

Konya Sanayi Odası’nda gerçekleştirilen toplantıya konuşmacı olarak, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı ve TÜRKAK (Türk Akreditasyon Kurumu) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Boğa,  Müsteşar Yardımcısı Hüsnü Tekin, TÜRKAK Yönetim Kurulu Üyeleri olan DTM Müsteşar Yardımcısı Cemalettin Damlacı, KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, Tarım Bakanlığı Teşkilatlandırma ve Destekleme Genel Müdürü Mehmet Taşan, TSE Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, Ankara Ticaret Odası Meclis Üyesi Turgay Araz katıldı. Toplantıda Konya sanayisinin gelişimi, sorunları ve çözüm önerileri tartışıldı.

“Mevzuat tapmak için değil, vatandaşa hizmet için yapılır”

Toplantının başkanlığını yapan Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ali Boğa, Türkiye’nin uluslar arası krizden başarıyla çıktığının altını çizerek, özel sektörün dinamik olmasının önemine değindi.


“Bu kriz bizim mutfağımızdan çıkmadı” diyen Müsteşar Ali Boğa, “ Krizin bizim ülkemizi etkilemesinin nedeni dışa fazla açılmamızdandır. Çünkü, alıcı pazarlarda pazar daralması yaşandı. Türkiye de dünyaya açılan, entegre olmuş bir ülke olarak bundan etkilendi” dedi. 

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ali Boğa, “Bu dönemde istikrar ve komşularla sıfır sorun politikası en büyük teşvik unsuru oldu. Türkiye’de Özal dönemine kadar ‘Ben mevzuatı yapar, sonra da o mevzuata taparım’ şeklindeydi. Ancak daha sonra, mevzuatın tapmak için değil vatandaşların sorunlarını çözmek için, vatandaşın ayağını sıkan ayakkabıyı genişletmek için yapıldığı öğrenildi” şeklinde konuştu.


AR-GE ve inovasyona 1 milyon TL destek

KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, konuşmasında nitelikli KOBİ’lerin nitelikli destek almasının yolunu açtıklarını ifade etti. KOSGEB’in esnek bir destek mekanizması geliştirdiğinin altını çizen Başkan Kaplan, işletmenin özelliklerine,  günün şartlarına, sektörün yapısına, bölgesel ihtiyaçlara göre şekillenebilecek bir destek yönetmelik hazırladıklarını anlattı.  Kaplan, Ar-Ge ve inovasyon yaparak kendisini farklı kılmak isteyen işletmelere 1 milyon TL’ye kadar destek verdiklerini sözlerine ekledi.


Tarımda 8’nci sıraya yükseldik

Tarım Bakanlığı Teşkilatlandırma ve Destekleme Genel Müdürü Mehmet Taşan ise, Bakanlık olarak çiftçilerin hayat şartlarının yükseltilmesi ve tarımın geliştirilmesi için alınan önlemler ile uygulamaları anlattı.

Tarımın tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de zor bir alan olduğunun altını çizen Taşan,  ülkemizde nüfusun üçte birinin geçimini tarımla sağladığına dikkat çekti.

Türkiye’de tarımsal alanda önemli gelişmeler olduğunu bildiren Taşan, “Tarımda dünyanın 11’nci büyük ülkesiyken, 8’nci büyük ülkesi olduk. Tarımsal üretim değerimiz 23.7 milyar dolardan 50.8 milyar dolara yükseldi. Son 8 yıl içinde tarıma verilen destek miktarı 1.8 milyardan 5.7 milyara yükseldi. Daha önce doğrudan gelir desteğiyle doğrudan tarlaya destek veriliyordu. Şimdi ise Türkiye tarım havzaları destekleme modeliyle 30 havzaya bölündü. Her havzada hangi ürün daha verimliyse, o havzada o ürünlere destek verilecek. Bu modelle destekler doğrudan ürün ve üretime göre verilmiş olacak” diye konuştu.
 
DTM, 600 milyon TL destek verdi

Dış Ticaret Müsteşarlığı Müsteşar Yardımcısı Cemalettin Damlacı, DTM’nin faaliyetlerini anlattı. DTM’nin sanayicilerin yurtdışı, AR-GE, eğitim, yurtdışında ofis ve mağaza açma gibi bazı konularda rekabet gücünü artıracak faaliyetlerde desteklediğini belirten Damlacı, 2009 yılı itibariyle 600 milyon TL civarında destekleme yapıldığını anlattı. DTM’nin ihracatçının sahip olduğu ihracat potansiyellerini değerlendirmek amacıyla farklı ülkelerden alım heyetleri de getirdiğini belirten Damlacı, 2010 yılında bugüne kadar 50 ülkeden Türkiye’ye alım heyetleri getirdiklerini hatırlattı. Damlacı, DTM’nin haksız rekabeti koruyan çalışmalar yürüttüğünü de sözlerine ekledi.

Ankara Ticaret Odası Meclis Üyesi Turgay Araz, bir işadamı olarak katılımcılarla görüşlerini paylaştı. 

Standartların hazırlanmasında sanayicilerin görüşleri önemli

TSE Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, TSE’nin önemine dikkat çekti. Başkan Büyükhelvacıgil, üretimin son derece önemli bir konu olduğunun, ancak üretimin standartsız olamayacağının altını çizdi. TSE’nin 30 bin 445 standardı olduğunu aktaran TSE Başkanı Büyükhelvacıgil, sanayicileri standartların hazırlanması aşamasında görüşlerini bildirmeye davet etti.

Konuşmaların ardından, konuşmacılar sanayicilerin sorularını yanıtladı.  Programa Konya Sanayi Odası’nın Kurucu Başkanı Ali Akkaya, Konya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı M. Uğur Kaleli, MÜSİAD Başkanı Aslan Korkmaz, Konya 1. Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Akbaş, MEVKA Genel Sekreteri Ahmet Akman ve Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyeleri ile çok sayıda sanayici katıldı. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA