• Konya2 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyalı sanatçılara vefa ödülü
16 Mart 2009 Pazartesi 13:40

Konyalı sanatçılara vefa ödülü

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi Konyanın kültürüne hizmet eden bilim ve sanat adamaları için vefa gecesi tertip etti.

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi kuruluşunun 15. yılı anısına vefa gecesi düzenledi. Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi “15. Yılda, 15 Mart’ta 15 Bilim, Kültür ve Sanat Adamına Vefa Gecesi” adıyla Konya’nın önde gelen fikir ve sanat adamları bir araya geldi.

 
Alaeddin Keykubat salonunda gerçekleştirilen programa Eski Tarım ve Köy İşleri Bakanı ve Konya Milletvekili Sami Güçlü, Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı, Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Abdüssettar Yarar, Konya Aydınlar Ocağı Başkanı Mustafa Güçlü, gazeteciler, yazarlar ve vatandaşlar katıldı.
 
Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi Başkanı Ahmet Köseoğlu, 2009 yılının özel bir anlamının olduğunu belirterek bu yıla özgü programlara imza atacaklarını ifade etti. Köseoğlu KOSKİ işbirliğinde Su Medeniyeti Sempozyumu düzenleyeceklerini belirterek Mevlâna Şiir Şöleni’ni de Karatay Belediyesi işbirliğinde tertip edeceklerini ifade etti. Daha sonra kürsüye gelen Ak Parti Konya Milletvekili Sami Güçlü ise, “Günlük hayatın telaşında şehrimizde 60 yaşını geçmiş 15 bilim, kültür ve sanat adamına vefa gecesi yapmak ve fark edildiklerini göstermek çok önemlidir. Konfüçyüs, ‘Hayatın amacı insaniyettir, netice itibariyle nezakettir.’ diyor. Bu gece de nezaket davranışıdır. Ben sanatın gücünü geç fark eden bir insanım. TBMM Kültür ve Sanat Komisyonu üyesiyim. 2008 yılında 10’un üzerinde ilim ve sanat adamına ödül verdik. Bunun dokuzu benim teklifimdir” dedi.
 
Konuşmalardan sonra ise Konya’ya kültür ve sanat alanında katkı yapmış kişilerer tanıtılarak, ödül verildi. İlk olarak Konya kültür ve sanatına bir ömür vermiş olan Feyzi Halıcı kürsüye gelerek, “1950 yılından itibaren Konya’nın sahip olduğu değerleri takdim ettik. İnşallah Konya’nın şerefi bütün dünyaya yayılacaktır” diye konuştu.
 
Feyzi Halıcı’dan sonra, Mehmet Ali Uz, Rıdvan Bülbül, Prof. Dr. Ali Osman Koçkuzu Prof. Dr. Saim Sakaoğlu, Prof. Dr. Mikail Bayram, Ahmet Çalışır, Seyit Küçükbezirci, Dr. Hasan Özönder, Hattat Hüseyin Öksüz, Prof. Dr. Haşim Karpuz ve Prof. Dr. Yusuf Küçükdağ’a ödülleri verildi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA