• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyalı mühendis ve işçilerin çoğu geldi
23 Şubat 2011 Çarşamba 14:19

Konyalı mühendis ve işçilerin çoğu geldi

Konya Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Üyesi Lütfi Can Başaran, Libya'da çalışan ve 500 civarında olduğunu tahmin ettikleri Konyalı mühendis ve işçilerin büyük çoğunluğunun Hükümetin girişimleriyle
     Konya Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Üyesi Lütfi Can Başaran, Libya'da çalışan ve 500 civarında olduğunu tahmin ettikleri Konyalı mühendis ve işçilerin büyük çoğunluğunun Hükümetin girişimleriyle kente döndüğünü söyledi.
     Aynı zamanda Libya'da iş yapan Başaranlar Mühendislik firmasının ortaklarından Başaran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Libya'daki olayları kaygıyla izlediklerini söyledi.
     Konya firmalarının Libya'da ağırlıklı olarak inşaat sektöründe faaliyet gösterdiğini ifade eden Başaran, şunları kaydetti:
     ''Konya'dan Libya'ya ihracat yapan firma sayısı oldukça fazla. Ancak doğrudan çalışma yapan, orada işçi çalıştıran firma sayısı 10 civarında. Libya'da 500 civarında olduğunu tahmin ettiğimiz Konyalı mühendis ve işçilerin büyük çoğunluğu Hükümetimizin girişimleriyle kente döndü. Başaranlar Mühendislik olarak Libya'da elektrik taahhüt alanında çalışmalarımız var. Firmamızın iş yaptığı şantiyede 80 civarında Konyalı çalışan bulunuyordu. Arkadaşlarımızın büyük kısmının Libya'dan Türkiye'ye dönmelerini sağladık. Ancak şantiye şefimiz ve şantiye şef yardımcımız hala orada. Bu arkadaşlarımızla sürekli iletişim halindeyiz. Sağlıkları son derece iyi. Türkiye'ye dönmeleri için, gerek Dışişleri Bakanlığı, gerekse Dış Ticaret Müsteşarlığı nezdinde girişimlerde bulunduk. Arkadaşlarımız Trablusgarp Havaalanında Türkiye'ye dönüş için bekliyor.''
     Başaran, Libya halkı ile Türkler arasında hiçbir sorun olmadığına dikkati çekerek, ''Orada beraber çalıştığımız Libyalı kardeşlerimiz de yaşananlardan son derece rahatsız. Libya halkı ile Türk halkı arasında hiçbir sorun yok. Libyalı arkadaşlarımız da oradaki Türklerin dönmesi için çalışıyor. Temennimiz Libya'da yaşananların bir an önce sona ermesi ve daha fazla can kaybı olmadan sistemin normale dönmesi'' diye konuştu.
     Libya'da yaşanan olayların ardından Hükümetin girişimlerini son derece yerinde bulduklarını vurgulayan Başaran, bu olayın, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının dünyanın neresinde olursa olsun devletin şemsiyesi altında olduğunu gösterdiğini belirtti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA