• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyalı işadamlarından Yemene eğitim yatırımı
18 Şubat 2010 Perşembe 17:32

Konyalı işadamlarından Yemen'e eğitim yatırımı

Konyalı işadamları Yemen'in başşehri Sana'da eğitim kampusu yaptırıyor.
Konyalı işadamları Yemen'in başşehri Sana'da eğitim kampusu yaptırıyor. Anaokulu, ilköğretim okulu, kız ve erkek liseleri ile bir üniversitenin yer alacağı eğitim kampusunun temelini atmak için 10 Şubat'ta Yemen'e giden Konyalı hayırsever işadamları, 3 gün süren ziyarette Sana'nın yanı sıra Aden şehrinde de çeşitli temaslarda bulundu.
 
Konyalı 58 hayırsever işadamı, başşehir Sana'da yaptırılacak Türk Eğitim Kampusu'nun temelini atmak için Yemen'e gitti. İlk gün Sana'yı gezen işadamları, burada bin 100 öğrencisi olan Türk okullarını da ziyaret etti. Türk okullarını ziyaretin ardından Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalan şehitliğe giden hayırseverler, burada medfun şehitlerin ruhu için dua etti.
Konyalı hayırsever işadamları Yemen ziyaretinin üçüncü gününde 7 bin metrekare kapalı, 25 bin metrekare de açık alana sahip eğitim-öğretim kampusunun temel atma törenine katıldı. Önümüzdeki eğitim-öğretim yılına tamamlanması planlanan kampusun temel atma törenine Konyalı hayırseverlerin yanı sıra Yemen Devlet Bakanı ve Sana Valisi Abdurrahman el Akbar, Türkiye'nin Sana Büyükelçisi Mehmet Dönmez, Sana Milli Eğitim Müdürü Muhammed Fezli ile birlikte çok sayıda davetli katıldı. Temeli atılan kampus ve halen bu ülkede eğitim-öğretim hizmeti sunan Türk kolejleri hakkında bilgi veren Yemen Türk Yardımlaşma Limited Şirketi Genel Müdürü Mehmet Yılmaz, Yemen'in dünyada Japonya'dan sonra arsa satın alınması en zor ikinci ülke olduğunu belirterek, kampusun arazisini 4 yıla yakın bir çabanın sonunda alabildiklerini söyledi. Genel Müdür Mehmet Yılmaz, Sana'ya hakim bir tepede bulunan kampus arazisinin satın alınması konusunda Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih'ten büyük destek gördüklerini ifade etti.
 
Yemen Türk Yardımlaşma Limited Şirketi Genel Müdürü Mehmet Yılmaz 1918'den 1996 yılına kadar Türkiye'den hemen hemen hiç kimsenin bu ülkeye yatırım veya başka bir amaçla gelmediğini hatırlatarak, bu sürecin Türkiye'den gelen müteşebbislerin 1996 yılında Sana'da Dil Eğitim Merkezi açmasıyla sona erdiğini kaydetti. Genel Müdür Yılmaz'ın verdiği bilgilere göre, Dil Eğitim Merkezi, 1998 yılından itibaren Türk Koleji adını alarak orta öğretim hizmeti vermeye başlamış. Bu ülkedeki Türk okullarının sayısı kısa sürede 6'ya ulaşmış. İlköğretim ve lise düzeyinde eğitim-öğretim hizmeti veren okullarda halen bin 600 civarında öğrenci öğrenim görüyor.
 
Eğitim-öğretim kampusunun temelini gözyaşları içerisinde coşkuyla atan Konyalı hayırseverler, bu yıl 8.si düzenlenecek Türkçe Olimpiyatlarına hazırlanan öğrencilerin sunduğu programın ardından yurda döndü.

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Halisdemir davasında karar açıklandı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA