• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyalı işadamlarına Afrikaya yatırım çağrısı
05 Mayıs 2009 Salı 14:30

Konyalı işadamlarına Afrika'ya yatırım çağrısı

Aktif İşadamları ve Sanayiciler Derneği (AKTİSAD), düzenlediği Uganda tanıtım toplantısı ile yatırım yapmak isteyen iş adamlarına Afrika çağrısında bulunuldu.
Aktif İşadamları ve Sanayiciler Derneği (AKTİSAD), düzenlediği Uganda tanıtım toplantısı ile yatırım yapmak isteyen iş adamlarına Afrika çağrısında bulunuldu.
 
Toplantıya katılan Seydişehirli işadamı Osman Güneş, 10 yıldır bulunduğu Uganda’da yaptığı yatırımları anlattı. Güneş, “Avrupa’ya gittiğinizde köle oluyorsunuz. Afrika da ise patron oluyorsunuz.”dedi. Türkiye'de iflas ettikten sonra Uganda’ya yerleştiğini belirten iş adamı Osman Şahin, Uganda'ya yerleştikten sonra burada yatırım yaptığını belirtti. Yaklaşık 2 yıl bölge halkının ihtiyaçlarını belirledikten sonra inşaat sektörüne girdiğini belirten Şahin, “Tüm işadamlarını Afrika ülkelerine davet ediyorum. Burada çok büyük bir Pazar var. Avrupa’ya gittiğinizde köle oluyorsunuz. Afrika da ise patron oluyorsunuz. Doğru şekilde yapılan yatırımlarda yüzde yüzün üzerinde bir kar getiriyor. Avrupa ülkeleri Afrika'yı ticari anlamda kötü gösteriyor. Bu gelişmiş ülkelerin bir politikasıdır. Türk insanının ticari başarısını onlar biliyor. Bizim Afrika’ya açılmamızı istemiyorlar. Şuan neredeyse tüm Avrupa Afrika’da yatırım yapıyor” dedi.
 
Programda ayrıca Senegal’e giderek incelemelerde bulunan Konyalı işadamları birer konuşma yaptı. Afrika’nın bir çok ülkesinin tarım açısından çok verimli topraklara olduğunu belirten Özenir Değirmen Genel Müdürü Yusuf Kesenel, iş adamlarının tarım alanında yatırım yapılabileceğini aktardı. Senegalli yöneticilerin yatırım yapmak isteyen iş adamlarına destek olduğunu ifade eden Alparslan Tarım Dış Ticaret Müdürü Serdar Usman ise, “Devlet burada bağımsız bir bölge oluşturmuş. Yatırım yapmak isteyen iş adamlarına destek oluyor. İstediği alanı tahsis ediyor. Bir arkadaşımız şeker fabrikası kurmuş, hem üretim yapıyor hem de fabrikada işliyor. Şu örneği vermekte yarar görüyorum. 2000 yılında Kazakistan’la çalışıyorduk. Bir arkadaşımıza un fabrikası sattık. 3 ayda fabrikanın parasını çıkardığını söyledi. Ticari hayatta böyle bir şey görülmemişti. Bugün Kazakistan’a milyon dolarlar yatırsanız dahi girmenizin mümkün değil. Girseniz dahi böyle bir kar yapamazsınız. Bugün aynı şey Afrika ülkeleri için geçerli. Şuan yatırım yapmak çok kolay ama yarın Kazakistan örneğinde olduğu gibi bu ülkelere girmezsiniz. Afrika ülkelerinde Türklere karşı bir muhabbet var. ‘En azından sizde bizler gibi Müslümansınız. İş yapacaksak sizlerle yapmak isteriz’ diyorlar. Buradan yurt dışına açılmak isteyen iş adamlarımıza sesleniyorum. İki katı kar etmek istiyorlarsa Afrika’ya yatırım yapsınlar.” dedi.
 
Afrika ülkelerindeki 'Türk Okulları' sayesinde halkta Türklere karşı bir sempati oluştuğunu söyleyen Usman, başarısında bu okulların büyük payı olduğunu sözlerine ekledi. Program sonunda AKTİSAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Doğan Aydın, işadamı Osman Güneş’e hediye takdim etti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA