• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyalı işadamları personel konusunda dertli
09 Ekim 2009 Cuma 10:11

Konyalı işadamları personel konusunda dertli

Türkiye ve Konyanın önemli markalarından biri olan Atiker Otogaz Sistemlerinin Yönetim Kurulu Başkanı

Mehmet Ali Atiker, “Genelde Türkiye, özelde ise Konya sanayisinin en önemli problemi kalifiye eleman sıkıntısıdır. Kalifiye eleman noktasında ise en büyük problem dış ticaret departmanlarında görev alacak personeldedir. İhracatın bir devlet politikası olması gerek. Bunun içinde devletin dış ticaret personeli yetiştirerek firmalara, dış ticaret personelini ve yabancı dil bilen sekreteri zorunlu hale getirmesi gerekmektedir.’’

 

 
Türkiye ve Konya’nın önemli markalarından biri olan Atiker Otogaz Sistemleri’nin Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Atiker, genelde Türkiye ve özelde ise Konya sanayisinin en önemli sorununun kalifiye eleman bulmak olduğunu, kalifiye personel noktasında ise en büyük problemin dış ticaret departmanlarında yaşandığını söyledi.

Atiker Otogaz Sistemleri Yönetim Kurulu Başkanı ve İşadamı Mehmet Ali Atiker, küreselleşen dünyada ülke ekonomilerinin birbiri ile entegre hale geldiğini ve yaşanan son global krizde Türkiye ekonomisinin dünya ekonomisi ile ne denli entegre olduğunu gösterdiğini kaydetti. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin sadece kendi ülkeleri ve komşu ülkelerden ziyade tüm dünyayı pazar olarak gördüklerini ifade eden Atiker, “Ülkeler artık gelişmek ve ürettiklerini satmak için dış ticarete büyük önem veriyorlar’’ dedi.

Bu noktadan hareketle gelişmekte olan ülkelerin dış ticaret elemanlarına büyük önem verdiğini özellikle vurgulayan Atiker, “Genelde Türkiye özelde ise Konya sanayisinin en önemli problemi kalifiye eleman sıkıntısıdır. Kalifiye eleman noktasında ise en büyük problem dış ticaret departmanlarında görev alacak personeldedir. Dış ticaret elemanı bulmak,

deveye hendek atlatmaktan daha zor’’ dedi.

Firmaların son yıllarda dış ticarete büyük önem verdiklerini kaydeden Mehmet Ali Atiker, “Ülke olarak gelişeceksek, dünya ekonomileri arasında önemli bir yere geleceksek en önemli unsur ihracattır. Buradan hareketle en önemli departman ise dış ticaret departmanıdır. Hal böyleyken, dış ticaret departmanına 2-3 yabancı dil bilen, konusunda uzman personel bulmakta sanayiciler olarak büyük sıkıntı yaşıyoruz’’ diye konuştu.

Kalifiye dış ticaret personeli bir yana yabancı dil bilen sekreter bile bulunamadığını kaydeden Atiker, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca uygulanan bir zorunluluk var. Özürlü vatandaşlarımızı topluma kazandırmak, onları muhtaç durumdan kurtarmak için, belli büyüklükteki firmalarda özürlü personel çalıştırma zorunluluğu. Özellikle vurgulamak isterim ki, bu güzel bir uygulamadır. Bu uygulamanın bir benzerinin de dış ticaret personelleri konusunda yapılması gerektiğini düşünüyorum. Eğer ülke olarak dünyada sözü geçen bir ülke olacaksak en önemli konu ekonomidir. Yani ürettiğimizi tüm dünyaya satarsak, o zaman sözü geçen güçlü bir ülke oluruz. İhracatın bir devlet politikası olması gerek. Bunun içinde devletin firmalara, dış ticaret personeli ve yabancı dil bilen sekreteri zorunlu hale getirmesi gerekmektedir’’ diyerek sözlerini noktaladı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA