• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyalı işadamı Mısıra 25 milyon dolarlık yatırımı erteledi
08 Şubat 2011 Salı 14:23

Konyalı işadamı Mısır'a 25 milyon dolarlık yatırımı erteledi

Mısır'da bu yıl sonunda başlamayı düşündükleri 25 milyon dolarlık yeni bir yatırım projelerinin bulunduğuna dikkati çeken Şahin
Türk-Mısır İş Konseyi Başkanı Zuhal Mansfield, Mısır'daki olayların ardından iş maliyetlerinin biraz artacağını düşündüğünü kaydetti.
     Mansfield, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mısır'da ağırlıklı olarak tekstil alanında faaliyet gösteren Türk firmaları bulunduğunu hatırlatarak, siyasi belirsizlik netleşinceye kadar bu ülkede yeni yatırım hedefleyen Türk yatırımcıların biraz bekleyeceğini ve bunu zamana yayacaklarını söyledi.
     Her şeye rağmen Mısır'ın şartları ve konumu itibariyle her zaman yabancı yatırımcıların ilgisini çekeceğini ve vazgeçilmez olduğunu vurgulayan Mansfield, ''Mısır'daki olayların ardından işçi maliyetlerinin biraz artacağını ve ücretlerin kabul edilebilir seviyelere çıkacağını düşünüyorum. Şu anda tekstil fabrikalarında çalışan işçi ücretlerinin en iyisi 140 dolar seviyelerinde. Bu, 200 dolara çıkabilir'' şeklinde konuştu.
     Mısır'daki diğer yabancı yatırımcılar gibi Türk yatırımcıların da üretim ve sevkıyat zararlarının söz konusu olduğunu, ancak fiziksel açıdan zarar görmediklerini belirten Mansfield, ''Bunu, çamurlu bir sahada deplasmanda maç yapmaya benzetebiliriz'' dedi.
     Zuhal Mansfield, Mısır'da siyasi yapının, kurulacak herhangi bir hükümetin yabancı sermayeye yönelik olumsuz tutum sergilemeyeceğini düşündüğünü, Türkiye ile Mısır arasındaki toplam dış ticaret hacminin 3,4 milyar dolar civarında olduğunu, Mısır'da 75'in üzerinde Türk firmasının üretim yaptığını ve toplamda 250 Türk firmasının faaliyet gösterdiğini söyledi.
     Mısır'da Türk firmalarının toplam üretim yatırımının 1,5 milyar doların üzerinde olduğuna işaret eden Mansfield, şöyle devam etti:
     ''Sanayide çarkları çok fazla durduramazsınız. Zaten sokakta olan insanların yoksulluktan, ekonomik sıkıntıdan dolayı orada olduğunu biliyoruz. Türk firmaları Mısır'da 85 binin üzerinde Mısırlı'yı istihdam ediyor. Aile bireyleriyle 250 bin kişi ediyor. Dolayısıyla Mısırlılar açısından da üretimin devam etmesi çok önemli. Evet, Türk firmaları Mısır'da tekrar üretime başladılar. Yatırımlara tabii ki devam edeceklerdir. Ancak yeni yatırımlar için siyasi belirginlik bekliyorlar.''
    
     -''İKİNCİ FABRİKAYI FAALİYETE GEÇİRECEĞİZ''-
    
     Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin de Mısır'daki fabrikayı kapatmadıklarını, ancak tedarik ve gümrüklerdeki aksamalardan dolayı olumsuzluklar yaşadıklarını ifade ederek, İskenderiye yakınlarındaki sanayi bölgesinde yer alan, 1.000 kişinin çalıştığı fabrikada gerçekleştirdikleri konfeksiyon üretimini ABD'ye ihraç ettiklerini belirtti.
     Aynı sanayi bölgesinde ikinci fabrikayı faaliyete geçirmeyi düşündüklerini ve müşteriden gelen talep doğrultusunda bu yıl içinde bunu gerçekleştirmeyi planladıklarını kaydeden Şahin, burada 400-500 kişinin çalışacağını bildirdi.
     Mısır'da bu yıl sonunda başlamayı düşündükleri 25 milyon dolarlık yeni bir yatırım projelerinin bulunduğuna dikkati çeken Şahin, ''Normal koşullarda bu yılın sonunda projeye başlayacaktık. Olaylar sonrasında ise Mısır'da her şey düzeldiğinde bu yatırımı hayata geçirmeyi düşünüyoruz'' dedi.
     Kemal Şahin, Mısır'da bundan sonraki siyasi tabloda ihracata yönelik üretim, yatırım ve istihdam politikalarında bir değişiklik olacağını zannetmediğini belirterek, ''Bizim kafalarımızı karıştıran, siyasi belirsizliğin ne kadar süreceği... Siyasi açıdan yatırımcıların önünü görmesi lazım. Büyük yatırımcılar, bekle gör yaklaşımı izleyeceklerdir'' şeklinde konuştu.
    
     -''İNSANLAR İŞLERİNE DAHA FAZLA SARILMIŞ DURUMDA''-
    
     Taha Holding Genel Koordinatörü İsmail Kısacık ise Mısır'da ticari açıdan çok büyük kayıp yaratacak bir beklemenin söz konusu olmadığının altını çizerek, ''Benim gördüğüm kadarıyla şu anda ticari hayatta sıkıntı yok. Sanayi üretiminde de herhangi bir sıkıntı görmüyoruz. Bankacılık sistemi, gümrükler çalışıyor, işçiler fabrikaya geliyor. Hatta eskiye oranla işe devam oranı daha da yüksek. Şu anda insanlar işlerine daha fazla sarılmış durumda'' dedi.
     Grup olarak Mısır'a bakışlarında 10-15 gün öncesine göre olumsuz herhangi bir değişiklik olmadığını ifade eden Kısacık, biri kumaş, ikisi konfeksiyon olmak üzere 3 fabrikada LC Waikiki ve uluslararası markalara üretim yaptıklarını, yaklaşık 40 milyon dolar civarında yatırımları bulunduğunu anlattı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Halisdemir davasında karar açıklandı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA