• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyalı imamı ABD vurdu
08 Mart 2010 Pazartesi 16:26

Konyalı imamı ABD vurdu

Amerika Birleşik Devletleri'nde 11 Eylül terör saldırılarının ardından tutuklanıp 4.5 ay cezaevinde tutulan Konyalı eski imam İbrahim Türkmen açtığı dört davanın ikisini kazandı, ikisini kaybetti.
Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) 11 Eylül terör saldırılarının ardından tutuklanıp 4.5 ay cezaevinde tutulan Konyalı eski imam İbrahim Türkmen (44), açtığı dört davanın ikisini kazandı, ikisini kaybetti.
 
Hapishanede kendisine kötü muamele ve işkence yapıldığı iddiasıyla açtığı dava ile ABD yönetiminden 1 milyon 500 bin dolarlık tazminat davasını kaybeden Türkmen, ibadet özgürlüğünün kısıtlanmasıyla ilgili açtığı davayı ise kazandı.
 
Amerikalı hakim, tutuklama sırasındaki hukuksuzluklar ile cezaevindeki kötü muamele ve işkenceleri kabul etti, ancak bu hukuksuzlukları, ülkenin içinde bulunduğu olağanüstü şartlara bağladı.
 
ABD'de 11 Eylül 2001 tarihinde uçaklarla ikiz kulelere düzenlenen bombalı saldırı sonrası tutuklanan ve 4.5 ay cezaevinde kalan Konyalı eski imam İbrahim Türkmen, cezaevinde gördüğü işkence nedeniyle başlattığı hukuk mücadelesini kaybetti. Avukatları William Goodman ve Robert T. Barry'nin, dönemin ABD Adalet Bakanı John Ashcroft ve FBI Başkanı Robert Mueller aleyhinde açtığı ceza ve tazminat davasının sonuçlandığını açıklayan Türkmen, "Davayı kaybettik. İşkence ve kötü muamele yaptıklarını kabul ediyorlar ancak davayı kaybediyoruz. Anlaşılır gibi değil. Dünyayı yönettiğini iddia eden bir ülkede adalet denen bir şey yok." dedi.
 
İbrahim Türkmen, yaklaşık 3 ay önce Newyork Brooklyn Federal Mahkemesi'nde süren davayı kaybedeceklerinin kendilerine sinyalleri verilince, avukatlarının da tavsiyesi üzerine bu davayı bir alt mahkemeye çektiklerini söyledi. Yüksek mahkemenin verdiği kararların bundan sonra göçmenler tarafından açılacak bu tür davalar için emsal teşkil edeceği için bu kararı aldıklarını anlatan Türkmen, "Eğer yüksek mahkemede davayı kaybetmeyi göze alarak devam etseydik bundan sonra ABD'ye gidecek tüm göçmenlerin hak arama mücadelesi bu dava nedeniyle reddedilecekti. Ben de böyle bir mağduriyetin oluşmasına sebep olan kişi olmak istemedim." ifadelerini kullandı.
 
ABD KÖTÜ MUAMELEDE BULUNDUĞUNU KABUL ETTİ
 
Alt mahkeme hâkiminin, 'dinini tatbik etmeyi engelleme' ve kişisel mülkün gasp edilmesiyle ilgili taleplerini kabul ettiğini anlatan İbrahim Türkmen, "Hakim, tutuklanmalardaki hukuksuzluklar ile cezaevindeki kötü muamele ve işkencelerle ilgili taleplerimizde haklı olduğumuzu söyledi. Ancak ülkenin 11 Eylül tarihinde terör tehdidinde olduğu belirtilerek talebimiz reddedildi." dedi.
 
ABD'nin uluslararası hukuk kurallarını çiğnediğini dile getiren Türkmen, "Hükümetin ulusal çıkarları tehlikede olduğundan o zaman yapılanlar uygun görülmüştür" şeklinde bir gerekçenin kabul edilemez olduğunu söyledi. Türkmen, "Böyle bir gerekçe olur mu? Kararın gerekçesi de hukuk dışı. 11 Eylül'den sonra ABD'de hukuk tamamen bitti. Kanun, hukuk ve nizamlar tanınmaz oldu; kararlar hissi alındı. Bu ABD hükümetinin o dönemde işkence de dahil her yola başvurduğunu resmen kabul etmesi anlamına da geliyor." diye konuştu.
 
İMAMLIĞA DÖNEMEDİ ESNAF OLDU
 
İbrahim Türkmen, yeniden imamlık yapmak için müftülüğe başvuruda bulundu. Ancak kendisine kadro olmadığı ifade edilince imamlığa geri dönemeyen Türkmen, iş hayatına atıldı.

İbrahim Türkmen, hayatını otogaz dönüşüm sistemleri üzerine açtığı iş yerinden kazandığı parayla idame ettirdiğini söyledi. Türkmen, ABD'den döndükten sonra maddi sıkıntılar çektiğini, ancak şu an durumunun iyi olduğunu kaydederek şunları söyledi: "ABD'de cezaevine girdiğim günden beri maddi sıkıntı içinde yaşadım. Türkiye'ye döndüğümde bu sıkıntılarım sürdü. İmamlığa dönmek istedim, kadro olmadığı söylendi. Ben de göreve dönemedim. 4 kız çocuğum var. Bunun üzerine ticarete atıldım. Şu an işlerim iyi. Ailemin geçimini sağlıyorum. Benim için artık hayat mücadelesi var. Ailemi geçindirme mücadelesi var."

İbrahim Türkmen'in ABD'deki hukuk mücadelesi, 11 Eylül saldırısı sonrası yaşananlarla ilgili olarak ilk açılan dava olma özelliğini taşıyor.

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Usta: "Gazi ve şehit ailelerimizin yanındayız"
  • Hadimioğlu: "Anma programındayız"
  • Konuk: "Mekanı cennet olsun"
  • Angı: "Recep ve Şabanı bize mübarek kıl"
  • Etyemez: "Mekanı cennet olsun"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA