• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyalı gazetecilerden Ankara çıkartması
01 Nisan 2010 Perşembe 11:04

Konyalı gazetecilerden Ankara çıkartması

Konyalı gazeteciler, Konya Gazeteciler Cemiyeti Organizasyonuyla Ankara'da birdizi ziyaretlerde bulundu.
Konyalı gazeteciler, Konya Gazeteciler Cemiyeti Organizasyonuyla Ankara'da birdizi ziyaretlerde bulundu. Heyet Ankara'da Basın Yayın Enfermasyon Genel Müdürü Salih Melek, Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkan Vekili İlhan Yerlikaya, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile Devlet bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ile görüştü. Ziyaretlerde Gazetecilerin sorunu ve projeler hakkında bir dosya sunan heyet yapılacaklar hakkında görüş alışverişinde bulundu.
 
Konya Gazeteciler Cemiyeti Organizasyonunca düzenlenen Ankara çıkartmasında ilk olarak Basın Yayın Enfermasyon(BYEGM) Genel Müdür Vekili Salih Melek ziyaret edildi. Ziyarette BYEGM Müdür vekili Salih Melek ile genel müdürlük binasında yapımına başlanan medya takip sistemi hakkında bilgi alınıldı. Medya takip sistemi ve çalışmaların işleyişini anlatan Genel Müdür Vekili Salih Melek, “BYEGM'nin yerli ve yabancı yayın organların sürekli takip ederek devlet birimlerini enforme ettiğini söyledi.”. Basın kruluşları ile beraber çalışmaya özen gösterdiklerini dile getiren Melek, bu çerçevede çalışmalarda birlikteliğe önem verdiklerini belirtti.
 
Konyalı heyeti kabulunden dolayı genel müdüre teşekkürleri sunan Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sefa Özdemir'de BYEGM'nün basın çalışanlarına sadece kart veren bir kurum olmadığının bilincinde olduklarını belirterek, bu çerçevede yeni projelerle genel müdürlükle çalışmalarının devam edeceğini söyledi.Özdemir, Genel Müdür vekili Salih Melek'e ziyaretin anısına mesnevi ve Konya'nın tarihi mekanlarının anlatıldığı yayın seti hediye etti.
 
Konyalı heyet BYEGM ziyaretinin ardından Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'i  T.B.M.M bulunan makamında ziyaret etti. Burada ilk konuşan Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sefa Özdemir, Anadolu'da yayın yapan kuruluşların zor şartlarda yayın hayatlarını sürdürdüklerine dikkat çekti. Bu çerçevede Basın ilan yasasıyla ilgili çalışmaların rahatsızlık yarttığına dikkat çeken  Sefa Özdemir, “ basın ilan kurumunun ilanların internetten yayınlanması gibi yaptığı çalışmalar kaos ortamı yaratmakta Anadolu'da ikibine yakın yayın kuruluşu var bu yasa çıkarsa çoğu kapanmak zorunda kalacak. Diğer taraftan istihdamla ilgili projelerimiz hazırladık istihdam konusu bizler için çok önemli,  Yerel Yayın kuruluşlarının KOBİ statüsüne alınmasıyla ilgili hazırlanan çalışmada bizler için öneme sahip” dedi.
 
Ziyarette söz alan Basın İlan Kurumu Anadolu gazete sahipleri üyesi Mustafa Arslan, biz anadoluda haber verme, halkın doğru bilgilendirilmesi, yöneten ve yönetilen ilişkisinde yönetilenden  yana olma, yerel demokrasinin güçlendirilmesi gibi önemli bir fonksiyonu yerine getirmekteyiz. Bu fonksiyonlara baktığımızda bizim bir kamu görevi yaptığımız kanaatindeyiz . Taleplerimizede baktığımızda bizim haklı taleplerimiz olduğu düşüncesindeyi” şeklinde konuştu.
 
Ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, “Konyalı gazetecilerin örgütlü olarak sorunlarını dile getirmesi çok güzel bir davranış. Taleplerimizin çözümü hoktasında daha büyük organizasyonların olması çözümü noktasında büyük önem taşıyacaktır.Devlet artık yatırım çalışmaları arasında daha çok alt yapı kurulması alanında yer alıyor. Diğer çalışmaların özel sektör elinden yapılması politikası güdüyoruz. Konya yatırımları noktasında mavi tünel, yeni üniversiteler, duble yol çalışmaları yapılıyor” dedi.
 
Yeni Anayasa çalışmaları hakkında da bilgi veren Çiçek, “ Bu anayasanın devlete dar geldiği artık malum. Bu anayasa yapıldığında ayağımız otuzsekiz numara ayakkabı giyiyorduk şimdi ise kırkdört numara giymemiz gerekiyor. Büyük ayağa küçük ayakkabı giyerseniz ayak nasırı yapar bu anayasa artık millete ayak nasırı yapıyor. Devlete yönetenler bunu açık görüyor. 28 yıldır herkes şikayet ediyor ama kimse değiştirmiyor. Bizim düşüncemiz yeni bir anayasadır beş madde dışında yeni bir anayasayı bu millet hak ediyor. Yeni bir anayasa yapma imkanı sıkıntılarla yok gözüküyor. En azından kısmı bir değişiklikle bunu yapmalıyız. Yeni anayasa Türkiye'de yüksek standartta demokrası ifade ediyor. Bunu geçiktirmenin bir anlamı yorktur. Diyorlarki aceleye getiriliyor, yirmisekiz senedir konuşular bir konu bugün çözülecekse nasıl aceleye gelir, aceleye gelmemesi için kırkdört sene mi konuşmamız gerekiyor. Bu meclis anayasayıda yapar, anayasayıda değiştirir her türle yasama yapmaya yetkilidir, aksini düşünmek doğru değildir. Getirilen düzenlemeler kamu oyunun beklentisi olan düzenlemelerdir. Maalesef Türkiye'de siyasetçiler dersine çalışmıyor. Bu olmaz, bu yapılamazla gidiliyor demokrasilerde iktidar metin getirir, muhalefet üzerine yeni şeyler koyar. Biz bir konu getiriyoruz beğenmezseniz sizde buna karşı yeni şeyler getirirsiniz. Artık babadan oğula particilirk bitti. Benim tezgahımda bir ürün var, öbür taraftan kendi tezgahında bişey olmayan bağırıyor onun ürünleri kötü diye. Kendi tezgahında ne var. türkiye'de bir muhalefet krizi var. devlet hepimizin devleti, rejim hepimizin rejimi” şeklinde konuştu.
 
Konuşmaların ardından Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sefa Özdemir, ziyaretin anısına Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'e mevlana figürlü özel bir tablo, Basın ilan kurumu Anadolu gazete temsilcisi Mustafa Arslan'da mesnevi ve konya tarihiyle ilgili özel bir kitap seti hediye etti.
 
Cemil Çiçek ziyaretinin ardından MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeliyi ziyaret eden Konyalı heyet burada da Konya'nın sorunları ve yayın kuruluşları ile ilgili sorunların ve yapılacakların yer aldığı raporu sundu.
 
Ziyarette konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ulusal yayın kuruluşlarına bütün imkanlar sağlanırken, yerel yayın kuruluşlarınada imkanların sağlanması önemlidir.konya'da neler yapılabilyir, yatırımlar yerindemidir, yerel kaynaklara neler yapılabilir bunlarla ilgili çalışmalar yapabiliriz. Bu konuda sizlerin belirleyeceği hususlarda ana başlıklarla yapacağınız çalışmalara destek verebiliriz.medya konusunda haberlerimiz çoğu zaman halka ulaştırılmıyor bu nedenle yerel basın kuruluşlarının önemini biz iyi biliyoruz. Fedakarca yöre insanına cesaretle bilgi akışı sağlayan sizlerin bizlerde büyük önemi var. sizlerin buralarda bulunuşu bizim düşüncemizi almanız önemli. Sizin gelişmenizi ve daha etkin olmanızı MHP olarak her zaman istiyoruz üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız. İktidardan gelecek bu konularda MHP Mielletvekillerinin kayıtsız desteği olacaktır” dedi.
 
Konya gazeteciler cemiyeti başkanı Sefa Özdemir başkanlığındaki heyetin son durağı Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) başkan vekili İlhan Yerlikaya oldu. Yerlikaya'ya Konya'nın ve basın kuruluşlarının sorunları hakkında raporu  sunan heyet başkanı Özdemir, “İlhan Yerlikaya'nın bir Konyalı olarak bu görevde bulunması bizim için gurur verici” dedi.

 RTÜK Başkan vekili İlhan Yerlikaya'da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, RTÜK'ün çalışmaları hakkında bilgi verdi. Yerel yayın kuruluşlarının gelişmesinin önemli olduğunu vurguladı. Yerlikaya, “Yayın kuruluşlarının hakaret veya saldırma yayın yapmaktan uzak durması gerekiyor. Bizlerde bu alanda takip çalışmalarına önem veriyoruz”dedi.

Ziyaret sonrasında Konya gazeteciler cemiyeti başkanı Sefa Özdemir, Yerlikaya'ya Konya'nın tarihiyle ilgili kitap seti hediye etti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA