• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyalı çiftçiye organik destek
17 Mayıs 2010 Pazartesi 11:17

Konyalı çiftçiye organik destek

Geçtiğimiz yıllarda üretimini yaptığı organik çilek ile adından söz ettiren Konya İl Özel İdaresi, çalışmalarını bu yıl da sürdürüyor.
Geçtiğimiz yıllarda üretimini yaptığı organik çilek ile adından söz ettiren Konya İl Özel İdaresi, çalışmalarını bu yıl da sürdürüyor. Özel İdare, bu yıl, 36 köy ve kasabada 1 milyon 590 bin çilek fidesi dağıttı.
 
Konya İl Özel İdaresi, kırsal bölgelerdeki kalkınmayı geliştirmek için çalışmalarına devam ediyor. Özel İdare bu kapsamda son olarak, 415 çiftçi ailesine çilek fidesi dağıttı.
 
Kırsal bölgedeki kalkınmayı sağlamak ve çiftçilerin gelir seviyesini artırmak amacıyla geçtiğimiz yıllarda çilek fidesi dağıtımına başlayan Konya İl Özel İdaresi bu yıl da fide dağıtımına devam etti. İlk olarak 36 köy ve kasabaya dağıtılan buzlanmış fideler, kolilerle yola çıktı ve üreticiye tek tek dağıtılarak eğitimleri verildi.
 
Konya İl Özel İdaresi olarak, çiftçiyi her zaman desteklediklerini, kırsal bölgelerdeki kalkınmayı geliştirmek için yeni projeler geliştirdiklerini dile getiren Genel Sekreter Mehmet Kaçmaz, bu yıl, bu kapsamda 36 köy ve kasabaya 1 milyon 590 bin adet çilek fidesi dağıttıklarını, bu projeyle 415 çiftçi ailesinin ücretsiz çilek üretimi yapabileceğini kaydetti.
 
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Kaçmaz, “Geçen ay dağıtılan 190 bin adet meyve fidanından sonra bu ay gerçekleştirilen çilek fidesi dağıtımı için İl Özel İdaresi kaynaklarından yaklaşık 400 bin TL’lik harcama gerçekleştirildi. Dağıtımdan önce köy ve kasabalarda yaptığımız eğitim çalışmaları ile çilek fidesinin dikim teknikleri ve modern yetiştiriciliğin gerektirdiği tüm metotlar üreticilerimize anlatıldı. Çiftçiler, ayrıca eğitimlerde organik tarım konusunda da bilgilendirildi. Bu şekilde üretilen çileklerin Organik Tarım Mevzuatına göre yetiştirilmesi sağlanmış olacaktır” dedi.
 
Çilek üretiminde kullanılan materyallerin de İl Özel İdaresi’nce karşılandığına değinen Kaçmaz, sağlıklı, güvenilir ve sürdürülebilir üretim tekniklerini desteklemeyi hedeflediklerine vurgu yaptı. Kaçmaz, bu hedef sonucunda üreticilerin gelir seviyeleri artırılırken, tüketicilerin sağlığı ve çevrenin de korunacağına dikkat çekti.
 
Konya İl Özel İdaresi, kırsal bölgelerdeki kalkınmaya yönelik çalışmalarına gelecek yıllarda da devam edecek.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA