• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyalı besiciler yargıya gidiyor
22 Mayıs 2010 Cumartesi 14:18

Konyalı besiciler yargıya gidiyor

Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği, hükümet tarafından alınan et ithalatı kararının yürütmesini durdurma istemiyle Danıştay'a dava açmaya hazırlanıyor.

Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği, hükümet tarafından alınan et ithalatı kararının yürütmesini durdurma istemiyle Danıştay'a dava açmaya hazırlanıyor.

Konuyla ilgili birlik üyesi besicilerle birlikte basın toplantısı düzenleyen Birlik Başkanı Nazif Karabulut, 30 Nisan tarihi itibariyle hükümet tarafından canlı hayvan ithalatına izin verildiğini belirterek, "Bu kararın öncesinde ve sonrasında toplumun birçok kesiminden uyarılar yapıldı. Bu uyarılardan en önemlisi, ithal ete izin verilmesi halinde Türk hayvancılığının yok olma gibi bir tehlike ile karşı karşıya kalacağıdır. Et fiyatlarındaki artışın sebebi üretici değildir. İhale yapılırken hükümete, ihale edilen etin devlete maliyetinin 13 lira olacağını ve bizlerin bu fiyata et vermeye hazır olduğumuzu ilettik ama bizi duyan olmadı. O halde nasıl olur da et fiyatlarındaki artışın sorumlusu biz gösterilebiliriz? Buradan hükümete tekrar sesleniyoruz. Et ithalatı Türk hayvancılığının ölüm fermanıdır. Gelin bu yanlıştan dönün ve bizlerin ölüm fermanını imzalamayın. Bununla ilgili son çare olarak yüce yargıya müracaat etme kararı aldık. Bizi duymayan yetkililere umarım yüce Türk adaleti gerekin cevabı verecektir" dedi.

DOMUZ YEMİ YİYEN HAYVANIN ETİNİ BİZE YEDİREMEZSİNİZ
Birlik vekili avukat Ahmet Gürol Şağban ise, et ithal edilecek ülkelerde hayvanların domuz yemiyle beslendiğini iddia ederek, "Yapılan araştırmalarda domuz yemiyle beslenen hayvanların etlerine domuz DNA'sının geçtiği belirlenmiştir. Hacettepe Üniversitesi'nde yapılan araştırmalarda buna işaret etmektedir. Kimsenin bu millete domuz DNA'lı et yedirmeye hakkı yok. Ayrıca bu Anayasa'ya da aykırı. Büyük çoğunluğu Müslüman olan bu milletin evlatlarına domuz yemiyle beslenmiş hayvanın etini yediremezsiniz. O hayvanlar getirildikleri gemilerde kalır. Bu devleti de büyük zarara uğratacaktır. Sözleşme metninde de sağlığa aykırı hususlar var. Teknik şartnamenin 12. maddesinde ithal edilecek etlerde orijinal veteriner sağlık sertifikası aranır deniyor. Buna bir itirazımız yok. Ancak devamında eğer orijin sertifikası yani bizdeki menşei şehadetname, ithal edilen ülkenin orijin sertifikası veteriner sağlık sertifikasında yer alıyorsa orijin belgesi aranmaz. Yani oradaki veteriner, ithal edilecek hayvanın menşei budur dediği zaman menşei şehadetnameye gerek yoktur deniyor. Eğer siz bu maddeyle et ithal ederseniz, deli dana hastalığı görülen ülkelerden de et ithal edersiniz. Et ithal ederken, ithal edilen her hayvan için o ülkenin resmi makamlarından menşei şehadetname alınması gerekir. Ben Danıştay'ın halkın sağlığını ilgilendiren bu konuda üreticinin yanında adil bir karar vereceğine inanıyorum ve pazartesi günü et ithalatının yürütmesinin durdurma istemiyle Danıştay'a davamızı açıyoruz" şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA