• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyalı besiciler topu yargıya attı
26 Mayıs 2010 Çarşamba 16:48

Konyalı besiciler topu yargıya attı

Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği, Bakanlar Kurulu'nun et ithali kararında yürütmenin durdurulması istemiyle Danıştay'da dava açtı.

Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği, Bakanlar Kurulu'nun et ithali kararında yürütmenin durdurulması istemiyle Danıştay'da dava açtı.
    

Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı, Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Üst Birliği Başkan Yardımcısı Nazif Karabulut, uzun zamandır yaptıkları, ''et ithalatı kararının Türkiye'de besiciliği bitireceği'' konusundaki uyarılarının dikkate alınmadığını söyledi.
    

Cumartesi günü Konya'da düzenledikleri basın toplantısıyla, et ithalatına izin veren Bakanlar Kurulu kararının iptali için Konyalı üreticiler olarak Danıştay'da dava açacaklarını duyurduklarını anımsatan Karabulut, şunları kaydetti:''Bugün avukatımız Ahmet Gürol Şağban ile birlikte Ankara'ya gittik. 30 Nisan 2010 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren et ithalatına izin veren Bakanlar Kurulu Kararı'nın iptali istemiyle Danıştay'da davamızı açtık. Yüce Yargı'nın vereceği karara saygılıyız. Bu davayı, Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği olarak açtık. Danıştay'a sunduğumuz dilekçemizde 'Bakanlar Kurulu işleminde kamu yararı bulunmadığı, et fiyatlarındaki artışın, gerçekte et ithalatıyla uzun vadede önlenemeyeceği ve bu durumun halk sağlığı açısından tehdit oluşturacağı' gerekçelerine yer verdik.''
    

Karabulut, 10 gün içinde Danıştay'ın bu konuda bir karar verebileceğini öğrendiklerini belirterek, ''Beklentimiz, talebimizin kabul edilmesiyle, et ithalinde yürütmenin durdurulması ve ihalesi yapılan ithal etin Türkiye'ye girmesinin engellenmesidir'' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA