• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyalı avukatlar İsraile gidecek
02 Haziran 2010 Çarşamba 17:01

Konyalı avukatlar İsraile gidecek

Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu'nun cezaevinde tutulan gönüllülerin 1-2 gün içinde serbest bırakılmaması durumunda, onların hukuki
Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu'nun cezaevinde tutulan gönüllülerin 1-2 gün içinde serbest bırakılmaması durumunda, onların hukuki haklarını savunmak üzere İsrail'e 20'den fazla avukat göndereceği bildirildi.
     Konya Sivil Toplum Platformu Başkan Yardımcısı Sami Sorgun, Kayalı Park'ta yaptığı basın açıklamasında, İsrail'in yardım gemilerine yaptığı saldırıyı kınadı.
     İsrail'in gemilere ateş açtığını ve insanları öldürdüğünü hatırlatan Sorgun, ''Türkiye'deki vicdanlar ve uluslararası vicdan ayağa kalktı. İsrail, hukuksuz şekilde bu gemileri kendi kara sularına çekti ve orada insanları tutukladı'' dedi.
     İsrail'in gelişmelerle ilgili uluslararası ajanslara ve medya kuruluşlarına hiçbir bilgi de sızdırmadığını belirten Sorgun, şu ana kadar gelen bilgilerin tamamının İsrail'in adeta bir sinir harbi yürüttüğü izlenimi uyandıracak şekilde çelişkili olduğunu ifade etti.
     Sorgun, Gazze Gemisi'ndeki mürettebat ve gönüllülerden bir kısmının uçakla Türkiye'ye gönderildiğini anlatarak, şunları kaydetti:
     ''Diğer kardeşlerimizin ne olacağı henüz net belli değil. Görüşmeler devam ediyor. Bu kişiler arasında bulunan Yücel kardeşimiz Konya'ya geldi. Oradaki son fert Türkiye'ye dönünceye kadar eylemlerimiz devam edecek. Yarına kadar oradaki kardeşlerimizle ilgili bir netice alınmazsa, Konya'dan 20'den fazla avukat, oradaki tüm gönüllülerin haklarını savunmak üzere İsrail'e hareket edecektir. Bunlar İsrail'e girer mi girmez mi bilmiyoruz. Savunma hakkını İsrail engeller mi bilmiyoruz. Fakat biz üzerimize düşeni yapacağız.''
    
     -SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDULAR-
    
     Avukat Mustafa Atılgan ise İsrail'in Gazze'ye yardım götüren Gazze Gemisi'nde gözaltına alındıktan sonra sınır dışı ettiği ve dün akşam Konya'ya gelen Yücel Köse adına Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.
     Türk Ceza Kanunu'nun 13. maddesinin uluslararası sularda işlenen suçun Türk mahkemelerinde yargılanmasına hükmettiğini ifade eden Atılgan, ''TCK'nın 77. maddesinde ise 'İnsanlığa Karşı Suçlar' başlığı altında bir madde vardır. İsrail'in müdahalesi, bu ceza maddesinde karşılığını bulan bir eylemdir. Suç duyurusu yapılmıştır, takipçisi olacağız. İsrail zindanlarında olan gönüllüler hemen gelmezse, onların savunma haklarını kullanmak üzere 1-2 gün içinde İsrail'e hareket edeceğiz. Dileriz buna gerek kalmaz'' diye konuştu.
    
     -SINIR DIŞI EDİLEN KÖSE-
    
     Sınır dışı edildikten sonra dün akşam Konya'ya gelen Yücel Köse de grubun lider gemisi olan Mavi Marmara'dan, kendisinin bulunduğu gemiye, ''Gerçek mermi kullanıyorlar, zorluk çıkarmayın teslim olun'' çağrısı yapılmasının ardından sorunsuz şekilde teslim olduklarını ifade etti.
     Köse, karşı koymadan teslim olmalarına rağmen hırpalandıklarını ve darp edildiklerini belirterek, şunları söyledi:
     ''Şu an bile tam olarak kendimde değilim, hala sağ kulağımda işitme kaybı var, vücudumda karıncalanma hissediyorum. Bu arbededen sonra bizi bir kamaraya aldılar. 10 saat boyunca gemi yolculuğu yaptık. Kamarada ortaya ağzı açık bir şişe su koydular, o sudan şüpheleniyoruz. İnsanlık dışı muamele yapılıyor, ne ekmek verdiler, ne su verdiler. Orada bulunan kişileri 2-3 kişilik hücrelerde tutuyorlar. Hiç bir direnç göstermememize rağmen 'düşsünler diye' itekliyorlar. Şahsi parama, kimliğime, elbiselerime el koymuş durumdalar. Ayrıca hiç hakları olmadığı halde geminin kasasını da açıp parayı ve gemi eşyalarını gasp ettiler.''
YORUMLAR
KAHROLSUN İSRAİL
AHMET DANIŞ
Bu günkü İsrail'in ve geçmişteki İsrailoğulları'nın yapmış olduğu zulümler mutlak karşılığını bulacak. Şehitlerimize Allah'tan rahmet, tüm müslüman kardeşlerime ve özellikle şehit yakınlarına başsağlığı dilerim. Sami Sorgun abimin nezninde Sivil Toplum Kuruluşlarına aldıkları bu önemli ve anlamlı karardan dolayı teşekkür ederim. KAHROLSUN iSRAİL.
88.225.216.166
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA