• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyalı avukatın kredi kartı zaferi!
19 Mart 2010 Cuma 11:47

Konyalı avukatın kredi kartı zaferi!

Konya'da 2 yıl önce avukatlığa başlayan Ali Erdem'in kredi kartından yıllık kesilen üyelik bedeline itirazı haklı bulundu.

Konya'da 2 yıl önce avukatlığa başlayan Ali Erdem'in kredi kartından yıllık kesilen üyelik bedeline itirazı haklı bulundu. Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı'nın verdiği kararın ardından banka, Erdem'in hesabına kestiği üyelik bedelini geri iade etti.

Konya'da bir bankaya ait kredi kartını kullanan Avukat Ali Erdem, her yıl kesilen yıllık üyelik ücreti nedeniyle Selçuklu Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı'na başvuruda bulundu. Avukat Erdem dilekçesinde, kredi kartı kullanımından dolayı 2005 ile 2008 yılları arasında bankanın toplam 93 TL yıllık üyelik bedeli tahsil ettiğini belirterek, bunun hukuki bir dayanağı olmadığından geri iadesini ve bundan sonra yıllık üyelik ücretinin alınmamasını istedi. Bunun üzerine bankanın savunmasını alan heyet, örnek teşkil edecek bir karar verdi. Kararda, "Sözleşmede hüküm yoksa kart bedeli alınmaz. Kredi kartı sözleşmesinde hüküm olduğu hallerde kredi kartı üyelik ücretine ilişkin 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Kanunu'nun 6. maddesi ve 5464 Sayılı Banka Kartları Kanunu gereği haksız şart sayılır ve tüketiciyi bağlamaz, tüketiciden ücret istenmez" denildi. Heyet, Ali Erdem'in şikayeti nedeniyle 93 TL kart bedelinin hesabına iade edilmesine karar verdi.
 
Bankaların aldığı yıllık üyelik ücretlerini eleştiren Avukat Ali Erdem, bu ücretin tamamen ortadan kaldırılması için kendisinin bir adım attığını söyledi. Erdem, 4 yıldır kesilen üyelik ücretinin kendisine ödendiğini belirterek, herkesin hakkını savunmasını istedi. Kendisinden 2005 yılında yıllık kart ücreti alındığını vurgulayan Erdem, "Ben buna itiraz ettim, önce bankayla yazışma yaptım. Olumsuz yanıt aldım, sonra da Selçuklu Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı'na başvurdum. Heyet beni haklı buldu ve bankaya bunu tebliğ etti. Banka da bana 4 yıl boyunca kesilen yıllık kart bedelinin hesabıma gönderildiğine dair bilgi verdi, ancak kartımı sözleşmeye aykırı hareket etmemden dolayı iptal etti. Aradan 1 ay geçti tekrar aynı kartı gönderdiler, kullanmaya devam ediyorum. Bankaların haksız bir şekilde hesabımızdan çektiği bu paraları örnek bir kararla aldık" dedi.
 
Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğunu ve bu kararla insanların hakkını arayabildikleri ölçüde haklarının iade edildiğinin anlaşıldığını söyleyen Erdem, herkesin idari ve adli makamlar nezdinde müracaatta bulunmasını tavsiye etti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA