• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyalı annesine en çok bu ürünlerden aldı
11 Mayıs 2010 Salı 17:50

Konyalı annesine en çok bu ürünlerden aldı

Anneler Günü için yapılan harcamalar geçen yıla göre yüzde 15 oranında artışla 682 milyon lira oldu.

Anneler Günü için yapılan harcamalar geçen yıla göre yüzde 15 oranında artışla 682 milyon lira oldu.
    

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), bu yıl Anneler Gününde yapılan harcamalara ilişkin kredi kartı kullanım verilerini açıkladı.
    

Buna göre, Anneler Gününü kapsayan 8-10 Mayıs 2010 tarihleri arasında BKM takasında gerçekleştirilen işlem adedi 7 milyon 692 bin 302 olarak kaydedildi. Takas verilerine göre, bu işlemlerin tutarı geçtiğimiz yıla oranla yüzde 15,7 oranında artış gösterdi ve 682 milyon liraya ulaştı.
    

Bu yıl Anneler Gününde yapılan harcamalar, 639 milyon lira harcanan Sevgililer Gününü geride bıraktı. Hediye başına yapılan harcamaların tutarına bakıldığında da Sevgililer Gününde ortalama 86 lira olan hediye tutarı, anneler için 100 liraya yaklaştı.
    
     -EN ÇOK KUYUMCU, SONRA RESTORANDA HARCAMA YAPILDI-
 
BKM verilerine göre, bu yıl Anneler Gününü kapsayan dönemde kuyumcularda yapılan harcamaların cirosunda, bir önceki hafta ile karşılaştırıldığında, yüzde 42'ye yakın bir artış olduğu gözlendi.
    
Aynı karşılaştırma kapsamında Anneler Günü için kredi kartı ile en çok işlem yapılan ikinci sektör ise bir önceki haftaya göre yüzde 12 oranında artış gösteren restoranlar oldu.
    
     -ADANA, URFA VE ANTEP'TE YÜKSEK HARCAMALAR...-
 
Anneler Gününde kuyumcu cirosunun en yüksek olduğu 10 ilin başında ilk sırayı, yüzde 35'lik bir oran ile İstanbul aldı. Sıralamaya göre üçüncü, dördüncü ve beşinci sıralarda yer alan Adana, Şanlıurfa ve Gaziantep'teki kuyumcuların cirolarının toplamı, bu yıl ikinci sıradaki Ankara'yı geride bıraktı ve ilk sıradaki İstanbul'a yaklaştı.
    

Anneler Gününde yapılan giyim ve aksesuar harcamalarında İstanbul'dan sonra bu yıl Ankara ikinci sırada yer aldı. Ankara'da Anneler Günü için mağazalardan alışveriş yapıldı. Giysi ve aksesuarlar tercih edildi. Konya ise üçüncü oldu.
    

Anneler Gününü en çok restoranlarda kutlayan şehir İstanbul olurken, sıralamada kıyı şehirleri İzmir ikinciliği, Antalya ise üçüncülüğü aldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Halisdemir davasında karar açıklandı
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA