• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyadan HESi protesto ettiler
06 Mayıs 2011 Cuma 15:33

Konya'dan HES'i protesto ettiler

''Anadolu'yu vermeyeceğiz'' sloganıyla yola çıkan ve kendilerine ''Doğu Akdeniz Kervanı'' adını veren çevreci grup, oğaya ve yaşama zarar veren yatırımları protesto etti.
     ''Anadolu'yu vermeyeceğiz'' sloganıyla yola çıkan ve kendilerine ''Doğu Akdeniz Kervanı'' adını veren çevreci grup, Çatalhöyük'te basın açıklaması yaparak, doğaya ve yaşama zarar veren yatırımları protesto etti.
     Doğaya ve yaşama zarar veren tüm yatırımların durdurulması için ''Anadolu'yu vermeyeceğiz'' sloganıyla düzenlenen ''Büyük Anadolu Yürüyüşü''ne katılan ''Doğu Akdeniz Kervanı''ndaki çevreci grup, develerle birlikte geldiği Çatalhöyük'te, İstanbul, Ankara ve Doğu Karadeniz Kervanı'ndan gelen çevreci grupla birlikte Hıdrellez Bayramı'nı kutladıktan sonra basın açıklaması yaptı.
     Kervan adına basın açıklamasını Çumra'ya bağlı Dinlendik Köyü Muhtarı Veli Harman yaptı.
     Anadolu insanının 2 Nisan'dan itibaren köyler, kasabalar ve şehirlerden yola çıkarak Ankara'ya doğru yürümeye başladığını belirten Harman, ''Binlerce yıldır insan uygarlığının beşiği olan Anadolu, bugün eşi görülmemiş bir yıkımla karşı karşıya'' dedi.
     Anadolu'nun bir yıkım içinde olduğunu savunan Harman, şunları kaydetti:
     ''Son 10 yıl içinde tüm sularımız enerji şirketlerinin eline geçti. Bugün bütün sularımızın 49 yıllık kullanım hakkı bu şirketlere bir bir satılıyor. Üzerlerine binlerce hidroelektrik santral ve baraj kuruluyor. Dağlarımız maden şirketleri tarafından parsellendi, delik deşik ediliyor. Yaşamımız nükleer santrallerle tehdit altında. Feryadımızı duyan yok. Binlerce yıldır ekip biçtiğimiz tohumlarımız yok olmaya başladı. Ormanlarımız parça parça yok ediliyor.''
     Bugün Konya Ovası'nın yanlış sulama nedenleri yüzünden bütün verimliliğini kaybettiğini ifade eden Harman, bir zamanların ''tarım cenneti'' olan toprakların çölleştiğini belirtti.
     Kaybedilen sular yüzünden, kuş ve balık çeşitliliğinin azaldığını dile getiren Harman, ''Biz bir çöl değil, asıl toprağımızı, ovamızı istiyoruz. Bizler, Anadolu insanları, Konya Ovasını vermeyeceğiz. Anadolu insanı tarihinin, kültürünün bekçisidir. Buradaki tarihimizi, Çatalhöyük'ü hiçbir zaman vermeyeceğiz'' diye konuştu.
     Köylülerin de destek verdiği çevreci grup, ''Anadolu'yu vermeyeceğiz, Ovamızı vermeyeceğiz, Tuz Gölü'nü vermeyeceğiz, Tohumlarımızı vermeyeceği, Çatalhöyük'ü vermeyeceğiz'' sloganları attı.
     Basın açıklamasının ardından Doğa Akdeniz Kervanı, develeriyle yola çıkarak Konya'ya doğru ilerledi.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA