• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyadan dünyaya ticaret köprüsü
09 Haziran 2009 Salı 10:47

Konya'dan dünyaya ticaret köprüsü

Aktif İşadamları ve Sanayiciler Derneği (AKTİSAD), TUSKON tarafından İstanbulda düzenlenen Dünya Ticaret Köprüsü programına Konyalı işadamları yoğun ilgi gösterdi.
Aktif İşadamları ve Sanayiciler Derneği (AKTİSAD),  TUSKON tarafından İstanbul’da düzenlenen “Dünya Ticaret Köprüsü” programına Konyalı işadamları yoğun ilgi gösterdi. Program sonrası Konya sanayi potansiyelini daha iyi değerlendirmek isteyen AKTİSAD, Mısırlı işadamları ile birlikte Konya’ya geldi.
 
TUSKON ticari zirvesinde başlayan iş görüşmeleri daha sonraki adımda Anadolu’da devam etti. Zirve sonrası sanayi potansiyeli güçlü olan 35 ile dağılan yabancı işadamları heyeti, gittikleri yerlerde de iş görüşmeleri yaptı.
 
Dünya Ticaret Köprüsü Programı’nın değerlendirmesini yapan AKTİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Akın, zirveye Konya’dan 50 firmadan 80 işadamının katıldığını belirterek, “Konya’dan programa katılan işadamlarımız, dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen ve farklı sektörlerde iş yapan işadamları ile yaklaşık bin 200 iş görüşmesi yaptı. Firmalarımızdan bir kısmı çok güzel bağlantılar yaptı. Bazı firmalarımızda ön anlaşmalar imzaladılar. Dünyanın birçok ülkesinden gelen işadamlarıyla güçlü bağlantılar kurmak için yoğun bir gayret gösteren Konyalı işadamları, ilk etapta ön satış anlaşması yaptı.  Programa katılan firmaların dünyanın birçok ülkesiyle güzel ticari bağlantılar yapacaklarına inanıyoruz.”diye konuştu. 
 
Konya’ya gelen Mısırlı işadamları ise ilk olarak Mevlana Müzesi’ni ziyaret etti. Ardından dernek binasında AKTİSAD Yönetim Kurulu’nun verdiği davete katılan işadamlarına Konya sanayi ve ticaret potansiyeli hakkında bilgiler verildi. Mısırlı işadamları TUSKON’un düzenlediği Dünya Ticaret Köprüsü programından çok etkilendiklerini ifade ederek, “TUSKON’un bu kadar geniş çaplı bir program düzenlemesi ticaret açısından önemli bir olaydır. Türkiye ile Mısır arasındaki ticaret hacminin şimdiye kadar yeterli düzeyde olmadığını düşünürsek bu programın iki ülke arasındaki ticaret potansiyelini artırmada önemli rol oynayacağına inanıyoruz. Gerek İstanbul, gerekse Konya’nın sanayi gücüne baktığımızda karşılıklı yapılacak çok güzel işbirliklerinin olacağını görme fırsatı yakaladık. Bu ticari görüşmeler, hem Ortadoğu ülkeleri hem de Mısır için çok güzel bir açılıma vesile oldu. Konyalı işadamlarının yaklaşımlarından ve misafirperverliklerinden çok memnun olduk. Biz de en kısa zamanda Konyalı işadamlarını Mısır’da misafir etmek istiyoruz”dediler. 
 
Daha sonra Konya firmalarını ziyaret eden yabancı işadamları, Konya’da üretilen ürünleri daha yakından tanıma fırsatı elde ettiler. Gıda, otomotiv, kozmetik, temizlik ve makine sektörlerinde çeşitli incelemelerde bulundular.
 
Gezi ve incelemelerin sonrasında Konya Selçuk Otel’de bir değerlendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya katılan işadamlarına AKTİSAD Yönetim Kurulu tarafından çeşitli hediyeler sunuldu. Toplantıda duygu ve düşüncelerini dile getiren misafir işadamları, AKTİSAD Yönetim Kurulu’na teşekkür ederek Mısır’dan getirdikleri çeşitli hediyeleri takdim etti. Değerlendirme toplantısının ardından Mısırlı işadamları, Konyalı işadamlarının evlerinde misafir olarak Türk gelenek ve göreneklerini yakından tanıma fırsatı yakaladılar.

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA