• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyadan dünyaya önemli mesaj
26 Mayıs 2010 Çarşamba 14:21

Konya'dan dünyaya önemli mesaj

Bir dizi ziyarette bulunmak üzere Konya'ya gelen Seyyid Mahdi Mostafavi ve beraberindeki heyet, ilk olarak Konya Valisi Aydın Nezih Doğan'ı makamında ziyaret etti.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve İslam Kültür ve İletişim Kurumu Başkanı Seyyid Mahdi Mostafavi, İran olarak nükleer bomba üretmenin şer'i hükümlere göre günah olduğunu belirtti.

Bir dizi ziyarette bulunmak üzere Konya'ya gelen Seyyid Mahdi Mostafavi ve beraberindeki heyet, ilk olarak Konya Valisi Aydın Nezih Doğan'ı makamında ziyaret etti. Yaptıkları geziyle iki ülke arasındaki kültür bağlarını geliştirmek istediklerini belirten Mostafavi, bu bağlamda Konya'nın kendileri için ayrı bir öneme sahip olduğunu belirtti. Vali Aydın Nezih Doğan ise her iki ülke arasındaki kültür bağının Hz. Mevlana ve Şems-i Tebrizi gibi çok önemli iki isim etrafında toplandığını dile getirerek, bu iki isim çerçevesinde kültürel bağların daha da güçleneceğine inandığını ifade etti. Konuşmaların ardından Vali Doğan, ziyaretlerinden dolayı Mostafavi'ye cam bir tablo hediye etti.

Ziyaret sonunda bir gazetecinin İran'ın uranyum takası konusu ve Amerika'nın bu takasa sıcak bakmaması ile ilgili sorusuna Mostafavi, "İran, Türkiye ve Brezilya'nın katıldığı bu anlaşma, dünya ülkelerinin bizim barışçıl nükleer faaliyetlerimizin yanında olduğunun bir göstergesidir. Ayrıca nükleer silah yapıp başka bir ülkede kullanan bir ülkenin bize karşı görüşleri bizim için hiçbir önem arz etmiyor. Bizim için önemli olan uluslararası anlaşmalar ve kurallardır. Nükleer bomba yapmak hem bizim siyasi stratejimizde yeri olmayan bir şeydir, hem de şer'i hükümlerimize göre haramdır. Ayrıca Ayetullah Hamaney hazretleri bu konuyla ilgili bir fetva yayınlamıştır. Talebimiz, elinde nükleer silah bulunduran ülkelerin bunları yok etmesidir. Bu konuda elinde nükleer silah bulunduran ve saklayan İsrail'in önünü kesmemiz ve bu faaliyetlerinin önüne geçmemiz gerekir" dedi.

Bir gazetecinin Filistin'de yaşananlarla ilgili sorusuna ise Mostafavi, "Mazlum Gazze halkının yaşadığı sıkıntıyı bütün dünya izlemekte ancak bir şey yapmamaktadır. Bütün dünya ülkelerinin tıpkı Türkiye gibi Gazze halkına yardım etmesi lazım. Güçlü ülkeler Gazze'de yaşananları görüyor ve bir şey yapmıyor. Bunu da tarih yazıyor" şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA