• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyadan büyük evet bekliyoruz
27 Ağustos 2010 Cuma 12:59

Konya'dan büyük 'evet' bekliyoruz

AK Parti Konya İl Başkanlığında Başbakan Recep Tayip Erdoğanın Konya'da yapacağı miting hakkında basın açıklaması yapıldı

AK Parti Konya İl Başkanlığı’nda  Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın Konya’da yapacağı miting hakkında basın açıklaması yapıldı. Toplantıda Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu hazır bulunurken, AK Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, AK Parti Konya Milletvekilleri  katıldı.

 
Toplantıda konuşan AK Parti Konya İl Başkanı Sorgun, Konyalıların  ‘’Evet’’ çalışması yaptıkları her yerde yoğun bir teveccüh gösterdiğini belirterek şunları kaydetti; ‘’ Konya’nın referanduma ‘’Evet’’ diyerek Türkiye rekoru kıracağına inanıyorum. ‘’Evet’’ oyu Türkiye’nin demokratikleşmesi, hak ve özgürlüklerin geliştirilmesi açısından çok önemlidir. Bunun farkında olan hemşerilerimizi Başbakanımız  Sayın Recep Tayyip  Erdoğan’ın katılımı ile 28 Ağustos Cumartesi saat 16:00’ da Hükümet Meydanı’nda gerçekleştireceğimiz mitinge davet ediyorum. Mitinge gelen herkese  sıcaktan korunabilmeleri için  ‘’Evet’’ yazılı şapkalar, yine isteyenlere sopalı bayrak dağıtılacaktır. Ayrıca  hemşerilerin sıcaktan etkilenmemesi için alana soğutucu özel bir cihaz kuruldu. Bu cihaz sayesinde 10 bin metrekare alan soğutulacaktır.’’ dedi
 
Toplantıda konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ise referandum çalışmaları sebebiyle Konyalı hemşerileriyle buluşmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, konuşmasına şöyle devam etti; ‘’ Bugün benim için gerçekten müstesna bir gün idi. Yarın daha bir müstesna bir olacak Sayın Başbakanımızın katılımıyla. İnşallah muhteşem bir miting gerçekleşecek.  Dün Doğanhisar ve Beyşehir’i ziyaret ettik. Buralarda hemşerilerimizden gördüğüm yakın alaka, sevgi bana büyük bir enerji verdi. Gezdiğim her yerde duyduğumuz derin muhabbet  hükümetimizin, partimizin nasıl kaynaştığının çok açık bir göstergesidir. Halkımızın bizden beklentilerinin büyük olduğunun farkındayız. Bu beklentileri karşılamak için gece gündüz çalışmaya kararlıyız. Çalışmalarımıza tüm hızımızla devam edeceğiz. 24 saat yetmezse 25 saat 7 gün yetmezse 8 gün çalışacağız. Halkımızın bana gösterdiği alaka halkımızın kendilerine sağladığımız imkanları kullandığının göstergesidir. Konya halkının anayasaya destek vereceklerini, güçlü bir sesle ‘’evet’’ diyeceklerini bir kez daha görmekten de büyük bir mutluluk duydum. Bu referandumda güçlü bir ‘’evet’’ in çıkması sadece Türkiye açısından değil Türkiye’nin  uluslar arası yeri açısından da önemlidir.’’ dedi.
 
13 Eylül sabahı yenileşmeye, demokratikleşmeye daha geniş hak ve özgürlüklere, daha bağımsız bir yargıya evet  denmiş olmakla Dünya’da çok daha itibarlı bir Türkiye olacağının altını çizen Davutoğlu Türk dış politikasında en büyük güç kaynaklarının  demokrasi olduğunu ifade etti.
 
Bakan Davutoğlu, mevcut anayasa nedeniyle Türkiye'de demokratikleşmenin geciktiğini kaydederek, "Türkiye'nin demokratikleşmesinin gecikmesi, Avrupa Birliği sürecinin gecikmesi, uluslararası alanda Avrupa Konseyi'nde, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde bu kadar çok dava ile karşı karşıya kalmamızın tek bir müsebbibi varsa, 12 Eylül anayasasıdır. Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne zaten adaylığı sürecinin ilerlemesi çok güçtü. Kurucu üye olduğu Avrupa Konseyi'nde sürekli üyeliği askıya alınma tehdidi yaşayan
bir ülkeydi. Biz bu konjonktürden çıkarmak istiyoruz ülkemizi. Son 8 yıl içinde yapılanlara baktığınızda çok güçlü bir demokratikleşme ivmesi var. Bu ivme giderek artacak ve bu ivme bize sadece uluslararası itibar kazandırır" diye konuştu.
Şuan gündemlerinde anayasa değişikliği olduğunu, genel af ve benzeri tartışmaların başka bir gündem oluşturduğunu ifade eden Bakan Davutoğlu, affın temel hedeflerinin dışında bulunduğunu bildirdi.
Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyeliğine karşı olan Fransa'nın mülteci başvurusunda Türkiye'yi güvenli ülkeler listesine aldığının hatırlatılması üzerine Bakan Davutoğlu, "Bu Türkiye'nin güvenilir olduğunun bir kez daha tescil edilmiş olmasıdır. Bundan sonra yeni düzenlemeler getireceğiz mülteciler konusunda. Bu konularda çok ciddi olumlu tepkiler alıyor Türkiye. Bundan sonra da bu çalışmalar devam edecek" şeklinde konuştu.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA