• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyadan Avrupa Birliğine adım adım
11 Temmuz 2011 Pazartesi 11:35

Konya'dan Avrupa Birliği'ne adım adım

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Murat Sünbül, Görsel İşitsel ve Kültür Yürütme Ajansı (EACEA) tarafından desteklenen...
 Selçuk Üniversitesi (SÜ) Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Murat Sünbül, Görsel İşitsel ve Kültür Yürütme Ajansı (EACEA) tarafından desteklenen ''Ortak Avrupa Birliği Vatandaşı Geliştirme Projesi (VOİCE)'' kapsamında, Konya'daki ilköğretim öğrencilerine ve öğretmenlerine eğitim verilerek, Avrupa vatandaşlığı bilincinin oluşturulmasının sağlanacağını bildirdi.
     Sünbül, fakülte binasında düzenlenen proje tanıtım toplantısında, Almanya Hannover Üniversitesi koordinatörlüğünde yürütülen projeye, Avusturya, Estonya, Slovenya'daki eğitim kuruluşlarının da katıldığını söyledi.
     Türkiye'nin de projeye iki ortak ile katıldığını anlatan Sünbül, Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve SÜ Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi'nin de proje kapsamında çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti.
     Projenin genel amacının, insan hakları, demokrasi ve farklı kültürlere yönelik saygı, anlayış ve hoşgörüyü temel alarak, hayat boyu öğrenme sürecinin, Avrupa vatandaşlığı bilinci oluşturmadaki rolünün güçlendirilmesi olduğunu ifade eden Sünbül, şunları kaydetti:
     ''Projenin özel amacı ise etkin bir Avrupa vatandaşı olma yolunda, öğrencilerin kişisel gelişimleri için gerekli olan temel becerileri ve yeterlilikleri edinmelerini sağlamaktır. Bu bağlamda öğrenmeyi öğrenme, sosyal ve vatandaşlık becerilerini geliştirmek projenin temelini oluşturmaktadır. Projenin işlevsel amacı da öğretmen eğitiminin Avrupa boyutunda kalitesini artırarak, pedagojik yaklaşımlar ve okul yönetimi açısından gelişmeleri desteklemektir. Projenin önceliği, tüm öğrenciler tarafından temel becerilerin edinilmesini destekleyecek öğrenme ve öğretme yaklaşımlarının geliştirilmesi ve buna ek olarak öğrenci motivasyonunu artıracak, okuldaki eğitim ile sivil toplum arasındaki bağları güçlendirecek öğrenme ve öğretme yöntem materyallerinin geliştirilmesidir.''
     2012 yılı Aralık ayına kadar Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile SÜ Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi'nin, projenin amaçlarına uygun olarak çalışmalar gerçekleştireceğini anlatan Sünbül, bir ihtiyaç analizi sonucunda öğrenmeyi öğrenme, sosyal ve vatandaşlık becerilerini geliştirmeye yönelik öğrenci ve öğretmen eğitimi modül ile materyallerinin geliştirilmesi, sınıf içi uygulama ve değerlendirmelerinin yapılması gibi çalışmaların gerçekleştirileceğini dile getirdi.
     Konya'da, iki gün boyunca proje ortakları ile proje kapsamında ihtiyaç analizleri yapacaklarını bildiren Sünbül, bu analizler neticesinde öğrenci ve öğretmen materyalleri üzerinde çalışılacağını sözlerine ekledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA